gdzie na wakacje? >> tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> nauka języków obcych >> rozmówki językowe

niedziela, 14 kwietnia 2013

Majówka 2013 [hotele, pomysły, zdjęcia]


Kiedy myślę o długim weekendzie majowym w 2013 roku, głównie myślę o powrocie na rodzinną Lubelszczyznę i grillowaniu przy zachodzącym słońcu. Nie jest to jednak jedyna forma, jaką może przyjąć majówka 2013. Zastanówmy się wspólnie, gdzie warto pojechać na te - przy dobrych wiatrach - aż 9 dni wolnego w tym roku. Zapraszam Was do wyrażenia swojej opinii w komentarzach bądź przysłania pomysłu, zdjęć czy filmów na naszego e-maila.

Majówka w Polsce


Tych kilka dni na przełomie kwietnia i maja to doskonała okazja, aby ruszyć się z miejsc, w których na co dzień pracujemy i mieszkamy, w Polskę. Nasz kraj, choć tak targany zawieruchami politycznymi i społecznymi, pod względem turystycznym jest naprawdę wyjątkowy. Wyłączmy telewizory i Internet w te dni (wyjątek stanowi zaglądanie na Praktyczny Przewodnik ;) i wyjedźmy choćby parę kilometrów poza nasz dom. Odkrywanie okolic pozwala często odkryć znaczenie zabytków i zwykłych zabudowań w rodzimych stronach. Dla rodziców z dziećmi to okazja do wytłumaczenia zjawisk przyrodniczych i historii regionu.

Jeśli chcielibyśmy wyruszyć nieco dalej, to gdzie moglibyśmy się udać? Możemy wybrać jedno z miast lub krain geograficznych.

Kraków


Majówka 2013

Zapraszamy do nas, do grodu Kraka, gdzie wiosna wygląda imponująco. Dzieciaki z pewnością docenią ziejącego ogniem Smoka Wawelskiego, a młodzież możliwość rozłożenia się pod Wawelem na trawie porastającą Bulwary Wiślane. Sukiennice i Rynek Główny to klasa sama w sobie. Na turystów z góry spogląda hejnalista, który co godzinę odgrywa hejnał mariacki. Wieczorami główny plac miasta tętni muzyką, gwarem i krokami przemieszczających się imprezowiczów. Światła restauracyjnych ogródków i blask iluminacji zabytków dodaje temu miejscu niezwykłej magii.

Pragnący więcej wrażeń z pewnością udadzą się do najbardziej rozrywkowej dzielnicy miasta, niegdyś dzielnicy żydowskiej, czyli na Kazimierz. Przy Okrąglaku, czy budynku stojącym pośrodku Placu Nowego, tłoczą się miłośnicy przekąski, która przebija popularnością poczciwego obwarzanka. Na zapiekanki, bo o nich mowa, przychodzą tłumnie i mieszkańcy, i turyści z Polski, a także obcokrajowcy. Można tutaj poćwiczyć praktycznie każdy język świata, w tym mój ulubiony ostatnio język hiszpański.

Stąd niedaleko do kładki Ojca Bernatka, zwanego również mostem miłości, bowiem obładowanego kłódkami zawieszanymi przez zakochanych. W pobliżu stacjonują statki, na których funkcjonują restauracje. Dalej dojdziemy do Rynku Podgórskiego, a potem do Parku Bednarskiego oraz na kopiec Krakusa. Stąd ujrzymy najbardziej chyba malowniczą panoramę Krakowa. Potem podążajcie za głosem serca lub... kupcie dobry przewodnik po Krakowie.

Sprawdź noclegi w Krakowie

Poznań


Majówka w Poznaniu


W Poznaniu spędziłem majówkę parę lat temu. Miasto ze wspaniałym rynkiem i ratuszem, na którego fasadzie trykają się koziołki. W południe można usłyszeć hejnał grany przez trębacza. Wokół placu rozlokują się ogródki restauracji i będzie można z nich podziwiać barwne kamienice. W stolicy Wielkopolski znajdziemy także interesujące kościoły, muzea i zamek. Na Malcie, czyli terenie rekreacyjnym z jeziorem, przyjemność sprawi nam długi spacer wokół zbiornika wodnego. Możemy też przejechać się tam kolejką Maltanką.
Szczegółowo o atrakcjach Poznania pisali ostatnio na naszym blogu przewodnicy z Poznania, dlatego serdecznie zachęcamy do przeczytania ich propozycji na zwiedzanie miasta, jak również zaopatrzenie się w książkowe przewodniki po Poznaniu.

Sprawdź noclegi w Poznaniu

Wrocław


Majówka 2013 Wrocław
foto: Wrocław by Klearchos Kapoutsis, on Flickr

Przyznaję, że w tym roku chciałbym nadrobić zaległości ze zwiedzania polskich miast i wyruszyć ponownie do Wrocławia. Pamiętam go jak przez mgłę, a przecież tutaj znajdują się jedne z najbardziej interesujących zabytków oraz tutaj mieszkają otwarci, mili i pomocni obywatele RP. Wszystkich naszych Czytelników ze stolicy Dolnego Śląska zachęcam do podzielenia się swoimi typami na ciekawe trasy zwiedzania miasta w majówkę 2013 i nie tylko - z chęcią z nich skorzystam podczas najbliższej wycieczki do Was.

Sprawdź noclegi we Wrocławiu


Gdańsk, Sopot, Gdynia - Trójmiasto


Długi weekend majowy w Gdańsku
foto: Polen 2012 by cordyph, on Flickr

Najbardziej rozpoznawalnym miejscem stolicy Pomorza jest długi bulwar ze słynnym żurawiem nad rzeką Motławą. Niezapomniane wrażenie pozostawi po sobie także spacer deptakiem Długi Targ i dotarcie pod fontannę Neptuna (mam na świeżo w pamięci tę z Bolonii). Gdy zwiedzałem Trójmiasto było bardzo zimno (zawitałem tam w grudniu), więc być może jest to też typ majówkowy dla mnie.
Sopot słynie z molo - stąd oglądanie morza jest naprawdę niezwykłe. Pamiętam, jak niebojące się zwiedzających są sopockie mewy. Warto przeżyć spacer po tym namorskim deptaku choć raz w życiu.

Sprawdź noclegi w Trójmieście


Gdzie jeszcze na majówkę po polsku?


Ponieważ na długi majowy weekend trafię na Lubelszczyznę, sam ją polecę w tym miejscu. Dlaczego by nie udać się do Białowieży do rezerwatu żubrów? A może nad jeziora Mazur? W góry - Bieszczady, Beskidy, Tatry czy Sudety? Może do Szczecina i stamtąd do Świnoujścia, na duński Bornholm lub do szwedzkiego Ystad? Urocze atrakcje turystyczne ma też stolica Polski oraz okolice Warszawy. Mazowsze warte jest lepszego poznania, a nie tylko spoglądania na nie jako otoczenie metropolii.

Podpowiedzcie, co jeszcze warto obejrzeć w Polsce w komentarzach. A może polecicie własną okolicę?

Majówka za granicą


Tak duża ilość dni wolnych pozwala na zaplanowanie swobodnego wypoczynku poza granicami Polski. Ba, można nawet wówczas ten wyjazd nazwać wczesnymi wakacjami. W zeszłym roku odwiedzałem wiele zagranicznych atrakcji turystycznych, ponieważ realizowałem filmy dla telewizji M, w której emitujemy programy podróżnicze. Oglądać je mogą między innymi mieszkańcy Krakowa, Łodzi, a od niedawna także Górnego Śląska. Przyznam, że nadszarpnęło to trochę mój budżet, ponieważ wyjazdy do Hiszpanii czy Włoch są dość drogie. W tym roku chciałbym odkryć trochę więcej wschodnich rejonów naszego kontynentu, takich jak Bułgaria, Rumunia czy coraz bardziej popularna Czarnogóra. Zobaczmy zatem, co możemy wybrać za cel urlopu w długi majowy weekend.

Hiszpania


Hiszpania Długi weekend majowy


Na ten rejon zawsze znajdę czas i uzbieram zaskórniaki. Moimi faworytami są wybrzeża Hiszpanii, Barcelona, Madryt, Walencja, Malaga, Alicante, a także wyspy - Kanaryjskie oraz Baleary. O tej porze roku w kurortach Fuerteventury (na zdjęciu) lub Gran Canarii, takich jak Maspalomas i Playa del Ingles, temperatury sięgają już grubo powyżej 20 stopni Celsjusza. Aż trudno w to uwierzyć, gdy w Polsce zmagaliśmy się z ujemnymi wskazaniami termometrów i śniegiem.

Sprawdź noclegi w Hiszpanii

Wyspy greckie


Greckie Wyspy Majówka
foto: Rhodes by James Bird, on Flickr

Pozwólcie, że wymienię tylko niektóre: Kreta, Korfu, Kos, Zakynthos, Rodos...
Byliście? Warto czy nie warto? Komentarze są otwarte i czekają na Wasze zdanie.

Sprawdź noclegi w Grecji


Złote Piaski Bułgarii


Złote Piaski Weekend

Relację z tego miejsca przygotowała Justyna Rut. Pisze ona w artykule między innymi: drugi co do wielkości nadmorski kurort [Bułgarii]. Jego nazwa wzięła się od koloru piasku, który złoci tamtejsze plaże. W bliskim sąsiedztwie leży park przyrodniczy stanowiący idealne miejsce dla spacerowiczów szukających ochłody w cieniu drzew oraz ugaszenia pragnienia przy leśnych źródełkach. Na amatorów plażowania są miejsca z leżakami, a dla tych bardziej aktywnych boiska do siatkówki, wypożyczalnie motorówek, statki rejsowe bądź loty specjalnym balonem tuż nad morskim akwenem. Przy bardziej skalistym wybrzeżu dla zwolenników „pełnego” opalania wyznaczono fragment plaży dla nudystów.

Sprawdź noclegi w Bułgarii w Złotych Piaskach

Turcja


Majówka 2013 Turcja
foto: Hagia Sophia (Istanbul) by Frank Mago, on Flickr

O urokach tego kraju pisze na naszych łamach Anita Zych. W jej relacji czytamy: Turcja kojarzy mi się z niesamowitą gościnnością oraz tradycjami, których można im pozazdrościć. Turcy kochają swój kraj i mimo pędu do nowoczesności wciąż pozostają wierni pięknym obyczajom. (...) Nie mogę nie wspomnieć o mojej ulubionej części Turcji, a mianowicie kuchni, którą uważam za fenomenalną i do tej pory najlepszą jaką miałam okazję zakosztować. Szok pierwszego tygodnia, kiedy to wszystkie smaki były tak inne, że aż niejadalne, a słodycze zbyt słodkie, przypominające bardziej miód niż ciastko, przerodził się w miłość przez żołądek do serca.

Sprawdź ceny hoteli w Turcji

Maroko


Dżamaa al-Fina - główny plac Marrakeszu

Ceny lotów do Maroka, zwłaszcza tanimi liniami z hubów Ryanair w Brukseli czy innych południowych miast, nie są tak wysokie jak mogłoby się zdawać. Warto pomyśleć zatem o tym, by udać się do Afryki i zderzyć się z odmienną kulturą. Nie powinniśmy obawiać się nowej rzeczywistości, a jeśli mamy pewne obawy co do bezpieczeństwa i warunków życia w tym rejonie, warto przeczytać przewodnik po Maroko.

Sprawdź ceny noclegów w Maroko

Ukraina


Nasi wschodni sąsiedzi mają bardzo dużo do zaoferowania, a z pewnością nie będzie to nadmierny szok kulturowy - w końcu bliżej nam do Słowian niż do ludów afrykańskich. Wśród miast, które wzbudzają duże zainteresowanie turystów są Lwów, Kijów i Odessa.

Hotele na majówkę


Jeśli chcesz poszukać dobrych ofert noclegów w hotelach, kliknij w obrazek i przejdź do porównywarki Hotels Comined:

Hotele Majówka


Czekamy na Twoje propozycje na Majówkę! Komentuj, przyślij maila!


Brak komentarzy: