czwartek, 23 stycznia 2014

Jak jest w Soczi? [bezpieczeństwo, igrzyska]


Soczi jest na co dzień pięknym kurortem wakacyjnym (patrz: Gdzie leży Soczi - mapa). W czasie igrzysk stanie się jednak oblężonym i zamkniętym miastem, aby uchronić mieszkańców i gości przed niespodziewanymi wypadkami. Gdzieś w tyle głowy, zawsze, gdy szykuje się duża impreza masowa, odczuwa się lekki niepokój związany z bezpieczeństwem naszych sportowców i kibiców. Czy turyści będą bezpieczni w Soczi 2014?

Soczi Bezpieczeństwo

Podobno miejsce igrzysk olimpijskich Soczi 2014 jest już jak twierdza - otoczona zewsząd rosyjską policją i służbami specjalnymi, ale nie ma co ukrywać, że w bezpieczeństwie systemów najważniejsze jest najsłabsze ogniwo. Jeśli ono jest dobrze chronione, prawdopodobnie jest bezpiecznie. Czy możemy być pewni, że Rosja zapewniła należytą ochronę w miejscu olimpiady? Czy nie wydarzy się żaden zamach w Soczi? Terroryści pewnie zacierają ręce na myśl, jaki oddźwięk miałby udany atak terrorystyczny na tak dużą imprezę.

Jak donoszą już od dawna media, rosyjski Północny Kaukaz to region niezwykle zapalny. Ekstremiści islamscy pod wodzą Doku Umarowa, zaciekłego wroga Kremla, apelowali już w wakacje, że należy rozłożyć igrzyska na łopatki. W październiku rozpoczęła się seria zamachów w Wołgogradzie - to co prawda całkiem daleko od Soczi, ale geograficznie to jedno z najbliższych do tego kurortu dużych miast. Pod koniec stycznia do komitetów olimpijskich miały dotrzeć e-maile pogróżkami i ostrzeżeniami przed atakami.

To wszystko sprawia, że atmosfera wokół Soczi, które gości igrzyska olimpijskie w dniach 7-23 lutego 2014 roku, nieco się zagęszcza. Pozostaje mieć nadzieję, że wszystko odbędzie się w należytym porządku i więcej ofiar nie będzie.

Jeśli wybieracie się do Rosji, a może nawet do Soczi, w czasie igrzysk, pamiętajcie, by zachowywać szczególną czujność w trakcie zwiedzania atrakcji turystycznych, obiektów sportowych i miejsc wymiany podróżnych (dworce, lotniska, terminale). Nie wolno zostawiać bagażu bez opieki, a także zwracać uwagę pasażerom, którzy odchodzą od swoich pakunków. Warto wiedzieć, gdzie w pobliżu znajduje się posterunek policji lub gdzie krąży najbliższy patron, poznać drogi ewakuacyjne budynków, do których wchodzimy. Jeśli jakieś zachowanie nieznajomych wzbudzi Twoje podejrzenie (i raczej nie wynika ono z różnic kulturowych), nie wahaj się skonsultować swoich wątpliwości z funkcjonariuszami.

Gdybyście byli w Soczi na igrzyskach lub byliście już tam wcześniej, podzielcie się swoimi wrażeniami. Zapraszam.

1 komentarz:

Dominika Starańska pisze...

Świetnie napisany wpis. Czekam na wiele więcej