wakacje >> tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> nauka języków obcych >> rozmówki językowe

wtorek, 21 stycznia 2014

Kiedy Tłusty Czwartek 2014?


Tłusty Czwartek 2014 wypada 27 lutego. Karnawał jest więc w tym roku długi i można się wyszaleć - na stokach narciarskich albo na balach karnawałowych.

Zwyczaj Tłustego Czwartku wziął się z dawnych czasów. Poprzedza nadchodzący post, który potrwa aż do Wielkanocy. Sensem tego dnia jest uświadomienie sobie, że czeka nas okres wstrzemięźliwości od pokarmów. Jednak w Tłusty Czwartek wręczy wpada objeść się słodyczami, a przede wszystkim pączkami i faworkami/chrustem. Kto nie zje choć jednego pączka - jak mówi ludowa tradycja - może ryzykować utratę szczęścia w nadchodzących miesiącach.

Podobny zwyczaj w różnych odmianach jest obchodzony na całym świecie. Hucznie świętuje się ostatki, a więc ostatnią imprezę przed Wielkim Postem, która często odbywa się pod nazwą Mardi Gras. Z pewnością stacje telewizyjne pokażą w tym roku wzorem lat ubiegłych urywki najciekawszych wydarzeń tego typu.

W ostatnich latach zrozumienie dla celu tego święta jest mniejsze niż kiedyś, lecz każdy lubi w Tłusty Czwartek trochę sobie odpuścić dbałość o sylwetkę i skonsumować zakazaną słodycz. A zatem - miłego ucztowania!

PS. Nie przejedzcie się, bo przecież tego pączka trzeba spalić. Jak? O tym w poście Tłusty CzwartekZobacz też: Karnawał 2014 | Wakacje 2014


Konkurs "Mój pomysł na Długi Weekend"Brak komentarzy: