tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> przewodniki turystyczne >> konkursy turystyczne

piątek, 7 lutego 2014

Holandia: Dzień Króla 2014 (Królowej kiedyś)


Dzień Króla to najważniejsze narodowe wydarzenie w Holandii, które w tym roku przypada w sobotę 26 kwietnia 2014. Wszystko przybiera pomarańczowe barwy, aby uczcić ten wyjątkowy dzień. Wśród wydarzeń są pokazy artystyczne, targi, pchle targi i imprezy w całym państwie. Także rodzina królewska wybiera się w podróż po swoich posiadłościach, aby świętować razem z poddanymi. Do niedawna świętowano Dzień Królowej, jednak po zmianie na tronie, mamy teraz męską wersję tego wydarzenia.

Dzień Króla 2014

Amsterdam pełen jest ludzi przebranych na pomarańczowo. Haga celebruje Noc Króla (Koningsnach) z dziesiątkami występów muzycznych w centrum miasta. Utrecht staje się gospodarzem największego pchlego targu w Holandii.

Dzień Króla / Królowej - historia

Holandia to dosyć młoda monarchia. Królestwo zostało ustanowione w 1815 roku. Pierwszym władcą był król William I. Mottem państwa jest Je maintiendrai (Będę trwać / Wytrwam). Pomarańczowa kolorystyka nawiązuje do pierwszego rodu królewskiego Orange-Nassau. Królowa Beatrix rządziła przez ponad 30 lat. W 2013 roku jej najstarszy syn Willem-Alexander został jej następcą. Król ma ograniczoną władzę - ma immunitet, ale ustanawianie prawa leży po stronie ministrów. Władca dystansuje się od bieżących sporów politycznych. Z pewnością istnienie monarchii przyciąga turystów, chociażby na opisywany właśnie Dzień Króla, który odbywa się dziś w okolicach 27 kwietnia, gdy wypada dzień narodzin obecnego króla. Wcześniej obchodzono to święto 30 kwietnia w urodziny byłej królowej Juliany (od 1949 roku). Jeszcze wcześniej Dzień Królowej obchodzono 31 sierpnia w rocznicę urodzin królowej Wilhelminy. Pierwsze obchody miały miejsce w 1885 roku, a inicjatywę zgłosił redaktor naczelny lokalnego dziennika, który chciał zwrócić uwagę rodaków na potrzebę jedności narodowej. Co ciekawe, od 1980 roku impreza odbywała się 30 kwietnia mimo iż królowa przyszła na świat w ostatnim dniu stycznia. Uznano jednak, że zima nie jest najlepszym okresem na świętowanie na świeżym powietrzu. Beatrix uznała też, że wybierając datę kwietniową uhonoruje swoją matkę Julianę i jej datę urodzin.

Królowa Juliana świętowała ten dzień wspólną procesją z Holendrami. Schody pałacu Soestdijk usłane były kwiatami. Królowa Beatrix za swojego panowania rozpoczęła spotkania z poddanymi i wyjazdami do poszczególnych prowincji Holandii. Towarzyszyli jej członkowie rodziny królewskiej, którzy brali udział w szerokiej ofercie wydarzeń przygotowanych na ich cześć. Król Willem-Alexander przyrzekł dochowywać tej tradycji.

Toast Oranjebitter

Oranjebitter

W czasie święta Holendrzy lubią napić się Oranjebitter z likieru pomarańczowego zdobywającego popularność od 1620 roku, gdy wzniesiono nim po raz pierwszy toast na cześć zwycięstw księcia Fredericka Henry'ego. Likier robi się z Beerenburger, napoju na bazie jałowca, owoców liścia laurowego i korzenia lukrecji. Wzbogaca go skórka pomarańczowa i gin. Oranjebitter jest gotowy po kilku miesiącach dojrzewania. Obecnie do tego tradycyjnie gorzkiego trunku dodaje się często cukier. Miesza się go także z tonikiem lub sokiem pomarańczowym. W Dzień Króla zwykle spożywa się go jednak w tradycyjny sposób.

Wybieracie się?
Prześlijcie relację i zdjęcia!


Zobacz też propozycje wycieczek na długi weekend majowy:

Majówka 2014


4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Zazdroszcze ludziom mieszkajacym w Holandii :(

Anonimowy pisze...

Nie ma czego.syf brud i od groma pijaków.

Anonimowy pisze...

Niestety "syf, brud i od groma pijaków" wymieniony powyżej, wystepuje najczęsciej w powiazaniu z tutejszymi Polakami.
owszem, Holendrzy, przy takich okazjach potrafią dużo wypić, jednak ma to inną oprawę niż "w warunkach polskich" lub "wydaniu polskim w NL"
Sorry, za ta smutna prawdę.
Ogólnie, lepiej skupiać sie na pozytywach:-)

Anonimowy pisze...

gówno wiecie i w dupie byliscie a w polsce syfu i meneli nie ma na kazdym rogu he holandia piekny kraj