tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> przewodniki turystyczne >> nauka języków obcych >> rozmówki językowe

czwartek, 20 lutego 2014

Wycieczka do Geirangerfjord, Norwegia


Geirangerfjorden to nazwa fiordu leżącego na zachodzie Norwegii, a dokładniej - na południowym zachodzie regionu fiordów, około 100 kilometrów od miasta Alesund. Od 2005 roku razem z Naroyfjorden okolica ta jest uznawana za element Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Fiord Geirangerfjorden jest długi na 15 kilometrów i głęboki na 600 metrów. Otaczają go skaliste, urwiste zbocza z wodospadami. Do miejscowości Geiranger i Hellesylt, które znajdują się vis a vis siebie, w dolinie fiordu, pływają promy Fjord1 Nordvestlandske. Pomiędzy tymi miasteczkami znajdują się opuszczone farmy. Warto je odwiedzić, jak również zaplanować aktywne spędzenie czasu - na przykład na kajaku. Ale po kolei!

Fiord Geirangerfjord

Fiord znajduje się w regionie Sunnmore powiatu (fylkeskommune) More og Romsdal. W całości zajmuje gminę Stranda. Jest częścią Sunnylvsfjorden, stanowiącego z kolei większy Storfjorden (Wielki Fiord, Great Fjord). Mała wioska Geiranger leży na końcu fiordu, gdzie wypływa rzeka Geirangelva. To jedna z największych atrakcji turystycznych Norwegii.

Atrakcje turystyczne Geirangerfjord

W pobliżu leżą też osady Skagefla (dostępna pieszo), Knivsfla i Blomberg (tylko wycieczka łodzią). Wśród wodospadów warto wymienić ten znany jako Siedem Sióstr (De syv sostrene, Seven Sisters) oraz Suitor (The Friar, Mnich / Zakonnik). Oba spadają na przeciw siebie. Oprócz nich wymieniany jest też Brudesloret (Ślubny Welon).

Wodospady Norwegia

Geirangerfjord oferuje możliwość spędzenia czasu aktywnie i w interesujący sposób. Można udać się w rejsy statkiem, popływać kajakiem po tafli fiordu, odwiedzić punkty widokowe na Ornevegen (Drodze Orłów), Dalsnibba (1 500 metrów npm) i Flydalsjuvet, a także powspinać się na górzyste tereny okolic. Aby lepiej poznać ten obszar, warto odwiedzić Centrum Fiordu Geiranger, przybliżającego życie tutejszej ludności i naturalną scenerię fiordu (kilometr od centrum Geiranger). Geirangerfjord znajduje się "w cieniu" erodującej góry Akerneset. Gdyby skała upadła do wody, spowodowałaby tsunami, które uderzyłoby w miasta Geiranger i Hellesylt.

Fiord Pływanie

Z Geiranger można popłynąć do Valldal, a także udać się w wycieczki "Geiranger i Norwegia w pigułce” lub Fjord Experience „Doświadcz fiordu”. FjordGuiding sprzedaje wycieczki krajoznawcze na otwartym pokładzie łodzi-motorówki RIB.

Szlaki są oznaczone, a mapy są łatwo dostępne. Wędrówka nad brzegiem fiordu ma 2,5 kilometra i prowadzi do osady Homlong na południu fiordu. Spacer zwieńczymy w kawiarni, w której serwowane są domowe obiady. Interesującą przechadzkę zrobimy sobie też z Wsteras (4 km od Geiranger) do punktów widokowych lub wodospadu Storseterfossen. Z kolei Górska Droga Trolli (norw. Trollstigen) dostarczy zapierających dech w piersi widoków na okoliczne góry.

Fiord Geiranger

Alternatywą dla rejsów statkiem są kajaki - wypożyczymy je w kilku miejscach nad fiordem. Z kolei przedsiębiorstwo Coastal Odyssey zaprasza na wycieczki kajakowe z przewodnikiem. Możesz też uprawiać rafting (spływ pontonami) rzeką Valldola w osadzie Valldal. Na terenie fiordu da się też wędkować. Zimą na nartach można zjechać z góry z około 1 500 metrów npm aż do podnóża fiordu. Miłośnikom narciarstwa polecany jest też ośrodek narciarski Strandafjellet. Latem da się poszusować po lodowcu Tystigbreen i w ośrodku Stryn - 50 km od Geiranger.

Jeśli interesuje Cię życie na farmie, zajrzyj do Herdalssetra (Norddal) i sprawdź, jak produkuje się kozi ser.

Hotele w Geiranger

Wśród polecanych obiektów noclegowych są rodzinny Hotel Union Geiranger w centrum miasta, z widokiem na fiord i góry; Hotel Utsikten z restauracją oferującą piękną panoramę Geirangerfjord; Hotel Juvet nazywany "krajobrazowym" ze względu na wtopienie się w naturalny pejzaż okolicy; schronisko młodzieżowe Hellesylt dla podróżników posiadających mniej koron norweskich...
Porównaj ceny hoteli na www.hotgo.pl/Place/Geiranger.htmMapa Geirangerfjord

Do Geirangerfjordu dojedziemy samochodem, autobusem lub dopłyniemy statkiem. Czas podróży samochodem na północ Norwegii zajmuje:
- z Oslo 7-8 godzin (z południowego wschodu)
- z Bergen 5-7 godzin (z południowego zachodu)
- z Trondheim 5-6 godzin (z północnego wschodu)Dodatkowe informacje na:
www.visitalesund-geiranger.com/en/
www.yougo.pl/miejsce/1282/fiord-geiranger

To było miejsce 22. rankingu największych atrakcji świata.

>> NASTĘPNE: 21. Wyspy Galapagos - Ekwador

<< POPRZEDNIE: 23. Piramidy w Gizie - Egipt


Zobacz całą listę: Największe atrakcje turystyczne świata
Zobacz też koniecznie:

Przewodnik po Oslo
Oslo

Brak komentarzy: