sobota, 3 września 2022

Wycieczka do Geirangerfjord (Norwegia)


Geirangerfjorden to nazwa fiordu leżącego na zachodzie Norwegii, a dokładniej - na południowym zachodzie regionu fiordów, około 100 kilometrów od miasta Alesund. Od 2005 roku razem z Naroyfjorden okolica ta jest uznawana za element Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Fiord Geirangerfjorden jest długi na 15 kilometrów i głęboki na 600 metrów. Otaczają go skaliste, urwiste zbocza z wodospadami. Do miejscowości Geiranger i Hellesylt, które znajdują się vis a vis siebie, w dolinie fiordu, pływają promy Fjord1 Nordvestlandske. Pomiędzy tymi miasteczkami znajdują się opuszczone farmy. Warto je odwiedzić, jak również zaplanować aktywne spędzenie czasu - na przykład na kajaku. Ale po kolei!

Fiord Geirangerfjord

Fiord znajduje się w regionie Sunnmore powiatu (fylkeskommune) More og Romsdal. W całości zajmuje gminę Stranda. Jest częścią Sunnylvsfjorden, stanowiącego z kolei większy Storfjorden (Wielki Fiord, Great Fjord). Mała wioska Geiranger leży na końcu fiordu, gdzie wypływa rzeka Geirangelva. To jedna z największych atrakcji turystycznych Norwegii.

Atrakcje turystyczne Geirangerfjord

W pobliżu leżą też osady Skagefla (dostępna pieszo), Knivsfla i Blomberg (tylko wycieczka łodzią). Wśród wodospadów warto wymienić ten znany jako Siedem Sióstr (De syv sostrene, Seven Sisters) oraz Suitor (The Friar, Mnich / Zakonnik). Oba spadają na przeciw siebie. Oprócz nich wymieniany jest też Brudesloret (Ślubny Welon).

Wodospady Norwegia

Geirangerfjord oferuje możliwość spędzenia czasu aktywnie i w interesujący sposób. Można udać się w rejsy statkiem, popływać kajakiem po tafli fiordu, odwiedzić punkty widokowe na Ornevegen (Drodze Orłów), Dalsnibba (1 500 metrów npm) i Flydalsjuvet, a także powspinać się na górzyste tereny okolic. Aby lepiej poznać ten obszar, warto odwiedzić Centrum Fiordu Geiranger, przybliżającego życie tutejszej ludności i naturalną scenerię fiordu (kilometr od centrum Geiranger). Geirangerfjord znajduje się "w cieniu" erodującej góry Akerneset. Gdyby skała upadła do wody, spowodowałaby tsunami, które uderzyłoby w miasta Geiranger i Hellesylt.

Fiord Pływanie

Fiord wraz z wodospadami Brudesløret (Ślubny Welon) i De syv søstrene (Siedem Sióstr) najlepiej podziwiać z pokładu statku. Prom wycieczkowy kursuje kilka razy dziennie, między dwiema wioskami Geiranger i Hellesylt. Skorzystać także można z wypożyczalni kajaków czy też pontonów.

Z Geiranger można popłynąć do Valldal, a także udać się w wycieczki "Geiranger i Norwegia w pigułce” lub Fjord Experience „Doświadcz fiordu”. FjordGuiding sprzedaje wycieczki krajoznawcze na otwartym pokładzie łodzi-motorówki RIB.

Szlaki są oznaczone, a mapy są łatwo dostępne. Wędrówka nad brzegiem fiordu ma 2,5 kilometra i prowadzi do osady Homlong na południu fiordu. Spacer zwieńczymy w kawiarni, w której serwowane są domowe obiady. Interesującą przechadzkę zrobimy sobie też z Wsteras (4 km od Geiranger) do punktów widokowych lub wodospadu Storseterfossen. Z kolei Górska Droga Trolli (norw. Trollstigen) dostarczy zapierających dech w piersi widoków na okoliczne góry.

Fiord Geiranger

Alternatywą dla rejsów statkiem są kajaki - wypożyczymy je w kilku miejscach nad fiordem. Z kolei przedsiębiorstwo Coastal Odyssey zaprasza na wycieczki kajakowe z przewodnikiem. Możesz też uprawiać rafting (spływ pontonami) rzeką Valldola w osadzie Valldal. Na terenie fiordu da się też wędkować. Zimą na nartach można zjechać z góry z około 1 500 metrów npm aż do podnóża fiordu. Miłośnikom narciarstwa polecany jest też ośrodek narciarski Strandafjellet. Latem da się poszusować po lodowcu Tystigbreen i w ośrodku Stryn - 50 km od Geiranger.

Jeśli interesuje Cię życie na farmie, zajrzyj do Herdalssetra (Norddal) i sprawdź, jak produkuje się kozi ser.

Warto wybrać się także na przejażdżkę Drogą Orłów Ørnevegen, która należy do najbardziej stromych odcinków drogi rv. 63, przecinająca zbocze fiordu. Znad Geirangerfjordu droga wije się 11 serpentynami i wspina na najwyższy punkt w Korsmyra, 620 metrów nad poziomem morza. Po drodze zatrzymać się można w wyznaczonych punktach widokowych, z których podziwiać można wspaniałą panoramę Geiranger, Geirangerfjordu, wodospadu De syv søstrene (Siedem Sióstr) oraz górskiej farmy Knivsflå.

W okolicy odnajdziemy jeszcze dwa inne punkty widokowe, takie jak Dalsnibba (1 500 metrów n.p.m.) i wisząca nad doliną półka skalna Flydalsjuvet. Niezwykłą przygodą będzie niewątpliwie piesza wędrówka w scenerii norweskich fiordów. Do dyspozycji jest kilka szlaków, dobrze oznakowanych.

W czasie zimy region Geirangerfjordu oferuje fanom narciarstwa wiele tras zjazdowych z wysokości około 1500 metrów n.p.m. wprost nad malowniczy fiord. Ośrodek Narciarski Strandafjellet z widokiem na fiord, który nazywany jest śnieżnym rajem Norwegii.

Hotele w Geiranger

Wśród polecanych obiektów noclegowych są rodzinny Hotel Union Geiranger w centrum miasta, z widokiem na fiord i góry; Hotel Utsikten z restauracją oferującą piękną panoramę Geirangerfjord; Hotel Juvet nazywany "krajobrazowym" ze względu na wtopienie się w naturalny pejzaż okolicy; schronisko młodzieżowe Hellesylt dla podróżników posiadających mniej koron norweskich...
Porównaj ceny hoteli na www.hotgo.pl/Place/Geiranger.htm

Geirangerfjord Hotele


Mapa Geirangerfjord

Zastanawiasz się, gdzie leży Geirangerfjord? Zobacz na mapie. Fjord położony jest w południowo-zachodniej części kraju, około 100 kilometrów od miasta Ålesund, wśród ośnieżonych szczytów gór. Mierzy 15 kilometrów długości, ponad 600 metrów głębokości i otoczony jest stromymi zboczami i wodospadami. Obejmuje dwa odrębne obszary: obszar Geirangerfjord i obszar Nærøyfjorden. Razem tworzą one powierzchnię 1227 kilometrów kwadratowych, z czego 107 kilometrów kwadratowych to obszar morski.

Do tego popularnego miejsca dojedziemy samochodem, autobusem lub dopłyniemy statkiem. Czas podróży samochodem na północ Norwegii zajmuje:
- z Oslo 7-8 godzin (z południowego wschodu)
- z Bergen 5-7 godzin (z południowego zachodu)
- z Trondheim 5-6 godzin (z północnego wschodu)Dodatkowe informacje na:
www.visitalesund-geiranger.com/en/

To było miejsce 22. rankingu największych atrakcji świata.

>> NASTĘPNE: 21. Wyspy Galapagos - Ekwador

<< POPRZEDNIE: 23. Piramidy w Gizie - Egipt


Zobacz całą listę: Największe atrakcje turystyczne świata
Zobacz też koniecznie:

Przewodnik po Oslo
Oslo

Brak komentarzy: