wakacje >> tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> nauka języków obcych >> rozmówki językowe

wtorek, 15 maja 2012

Przewodnik: Wielka Brytania [Bezdroża, Michelin]


Wielka Brytania – czyli Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Jedno z najważniejszych mocarstw współczesnego świata, gdzie monarchia jest rzeczą świętą od pokoleń. Kraj dość zróżnicowany klimatycznie – temperatura i pogoda różnią się znacznie w zależności od regionu. Najcieplejsze tereny stanowi południowo-zachodnia część kraju.

Zwiedzanie Wielkiej Brytanii


Wielka Brytania znana jest przede wszystkim ze swej stolicy – Londynu, trzeciego największego miasta w Europie (po Moskwie i Stambule), które rocznie przyciąga ok. 30 milionów turystów, czemu trudno się dziwić, zważywszy na ogromną liczbę fascynujących muzeów i znanych na cały świat budowli, jak choćby najbardziej chyba powszechne Tower Bridge czy Big Ben.

Londyn Zwiedzanie
London Eye nad rzeką Tamizą w Londynie

Anglia

Co odpowiedziałaby prawdopodobnie większość zapytanych, gdyby poprosić ich o przywołanie skojarzeń z Wielką Brytanią? Z pewnością wspomnieliby o Londynie, zwyczaju picia popołudniowej herbaty, o brytyjskiej monarchii, a także być może o jednych z najsłynniejszych na świecie i i najbardziej prestiżowych uniwersytetów – Oxfordzie i Cambridge. Anglia jest największą i najludniejszą częścią Zjednoczonego Królestwa.

Najważniejsze (czy też najbardziej znane) jej ośrodki turystyczne to:
  • Londyn (ze słynnym Big Benem, mostem Tower Bridge, muzeum figur woskowych Madame Tussaud, pałacem Buckingham, będącym miejscem zamieszkania monarchów, opactwem Westminster Abbey, gdzie odbywają się koronacje królów, największym na świecie kołem widokowym zwanym London Eye, z którego można zobaczyć całe miasto i wieloma innymi),
  • Plymouth (jest to jeden z największych brytyjskich portów, położony między hrabstwami Cornwall i Devon; na trawiastych zboczach Hoe, centralnej dzielnicy miasta wychodzącej na morze, możemy zobaczyć Smeaton’s Tower – XVIII-wieczną pasiastą latarnię morską),
  • Bristol (najcieplejsze miasto w Wielkiej Brytanii, ze imponującymi zabytkami typu: katedra pamiętająca czasy Tudorów, bizantyjski Spichlerz czy ciekawa hala dworca Bristol Temple Meads),
  • ale także słynna English Riviera (w której skład wchodzą trzy mniejsze, ale nie mniej przez to piękne, miasta: Torquay, Paignton i Brixham).

Anglia Riwiera
Angielska riwiera - Brixton

Walia

Walia stanowi południowo-zachodnią część wyspy brytyjskiej. Tajemnicza, górzysta kraina celtycka, ze stolicą w Cardiff (miasto znane z Tiger Bay, swego czasu największego portu na świecie). Główne atrakcje turystyczne stanowią zamki – Beaumaris na wyspie Anglesey, Caernarton inspirowany wpływami wschodniorzymskimi (jego nazwa oznacza „Konstantynopol”), Conwy, wzniesiony przez króla Edwarda I i Harlech.

Zwiedzanie Cardiff
Wales Millennium Centre, Cardiff Bay

Szkocja

Szkocja jest północną częścią Wielkiej Brytanii, ze stolicą w Edynburgu i największym miastem Glasgow. Szkocja słynie między innymi z produkcji whisky, kiltów i instrumentu muzycznego zwanego dudami.

Wielka Brytania jest niezwykle różnorodna i pełna niespodzianek. Z pewnością każdy podróżnik znajdzie tam coś dla siebie!

Zamek Edynburg
Edinburgh Castle, Scotland

Wielka Brytania Przewodnik

Przewodnik po Wielkiej Brytanii


Nie macie jeszcze planów na wakacje? Zapraszamy do Wielkiej Brytanii! W organizacji wyjazdu z pewnością przyda się przewodnik turystyczny po regionie. Dziś przedstawiamy Przewodnik Wielka Brytania. Anglia, Walia i Szkocja. Zielony przewodnik Michelin wydawnictwa Bezdroża, który podpowiada gdzie pojechać, jakie zabytki zobaczyć, co należy zjeść, a także co kupić, by przywieźć oryginalną pamiątkę z wakacji.

Przewodnik Wielka Brytania. Anglia, Walia i Szkocja.

Zielony przewodnik Michelin

Autorzy: praca zbiorowa
Wydawca: Wydawnictwo Bezdroża
Data wydania: 2007
Liczba stron: 568

Zobacz i zamów przez Internet >>

Byliście w Wielkiej Brytanii? Pochwalicie się fotkami? Prześlij relację na www.yougo.pl - najciekawsze artykuły nagradzamy!
Wybieracie się na Igrzyska Olimpijskie w Londynie? Pamiętajcie, by robić zdjęcia i opublikować relację po powrocie.

Brak komentarzy: