gdzie na wakacje? >> tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> nauka języków obcych >> rozmówki językowe

poniedziałek, 30 czerwca 2014

Pistoia [przewodnik, atrakcje turystyczne, mapa]


Przewodnik po mieście Pistoia we Włoszech – poznaj atrakcje turystyczne, zobacz zdjęcia i skorzystaj z mapy. Czy opłaca się tutaj zajrzeć, wyjeżdżając na włoskie wakacje?

Zwiedzanie Pistoi

Pistoia
Zwiedzając Toskanię, oprócz wielkich miast takich jak Lucca czy Piza, warto odwiedzić kilka urokliwych małych miasteczek, a wśród nich, leżącą na północy regionu, 30 km od Florencji, Pistoię. Od północy Pistoia jest ograniczona górami, których szczyty sięgają ponad 2000 metrów n.p.m, a u ich podnóża można znaleźć gaje oliwne i małe winnice. Spróbujemy tutaj między innymi słynnego w tym regionie wina Chianti. Miasto Pistoia pamięta czasy Cesarstwa Rzymskiego. Potem było częścią Królestwa Toskanii i Królestwa Włoch. Mieszkańcy są postrzegani – oczywiście to historyczny stereotyp - jako lubiący intrygi.

Atrakcje turystyczne miasta Pistoia

Centralnym punktem miasta jest rozległy plac – Piazza del Duomo – i to przy nim znajdziemy największe atrakcje. Wśród nich dwa okazałe budynki - Palazzo del Comune i Palazzo del Podesta. W tym pierwszym mieści się urząd miasta.

Pistoia Piazza del Duomo

Jednak najbardziej przykuwającym uwagę budynkiem jest Katedra św. Zenona. Powstała ponoć około piątego wieku naszej ery, ale została spalona i dzisiejszy budynek jest jej rekonstrukcją z XII wieku. Oczywiście katedra była wielokrotnie przebudowywana i obecnie małe, półkoliste okna, charakterystyczne dla stylu romańskiego, współgrają z ozdobną fasadą, typową dla renesansu florenckiego.

Katedra Pistoia

Pistoia Katedra

Pistoia kościół

Nad katedrą góruje 67-metrowa wieża, która w okresie letnim jest udostępniona turystom jako punkt widokowy.

Pistoia Włochy

Naprzeciwko katedry znajduje się masywny, pasiasty budynek baptysterium. Ośmioboczna budowla w stylu gotyckim przykuwa oko szczególnie zdobioną zielono-białą fasadą.

Pistoia Baptysterium

Baptysterium Pistoia

Warto pobłąkać się uliczkami Pistoi, podziwiając niezliczoną liczbę kołatek – tak reprezentatywnych dla tego regionu, lub siąść w małej kawiarni czy restauracji, aby poobserwować spokojne życie mieszkańców.

Pistoia we Włoszech

Miasto Pistoia

Warto także zobaczyć Bazylikę Madonna dell’Umilia, barokowy kościół Santissima Annunziata, kościół San Giovanni Furicivitas zbudowany w stylu romańskim oraz pochodzący z XI w San Giovanni Battista al Tempio i czternastowieczny kościół pod wezwaniem świętego Benedykta.

Toskańskie imprezy

Pistoia znana jest z dwóch dużych corocznych imprez. Pierwszą z nich jest odbywający się od 1980 roku międzynarodowy festiwal Pistoia Blues. Druga impreza to prawdziwa gratka dla turystów - Giostra dell'Orso odbywa się co roku 21 lipca i jest jednym z ciekawszych wydarzeń w Toskanii. Całe miasto dzieli się wtedy na cztery drużyny, upamiętniające podział miasta bramami rozgraniczającymi część przemysłową, handlową, rolniczą i manufaktury. Każda ma swoją nazwę - Grifone (czerwoni), Leone (żółci), Cervo (biali), Drago (zieloni). Na głównym placu miasta co roku mają miejsce walki o honor dzielnicy oraz wyścigi konne. Wygląda to bardzo malowniczo. Uczestnicy są w strojach z epoki, a mieszkańcy bardzo angażują się w to mające swoje korzenie w 1666 roku wydarzenie.

Jak dotrzeć do miasta Pistoia?

Do Pistoi możemy dotrzeć samochodem. My polecamy pociąg. Miasto leży na trasie Viareggio – Florencja i zawsze można odwiedzić jeszcze inne miasteczka w pobliżu. Do Toskanii z Polski najlepiej wybrać się samolotem tanich linii lądującym w Pizie. Istnieje także lotnisko pod Florencją, lecz nie ma tam tanich lotów bezpośrednio z naszego kraju. To idealny pomysł na wakacje, ale też wiosenną lub jesienną wyprawę do raju wina i przepysznych włoskich potraw.

Loty Ryanair w pobliże miasta Pistoia - Piza:
Pistoia loty

Mapa Pistoia

Pistoia na mapie świata / Europy
Pistoia Mapa

Położenie Pistoi w Toskanii
Pistoia Mapa

Plan miasta Pistoia
Pistoia Plan Miasta

Mapa interaktywnaChcesz wiedzieć więcej? Przejdź do naszego pełnego serwisu pt. Przewodnik po Włoszech >>


Zobacz też >> Hotele w miejscowości Pistoia:
Pistoia Hotele

Brak komentarzy: