wtorek, 30 września 2014

Zima 2014/2015: Gdzie na narty w Polsce i za granicą?


Narty to prawdopodobnie najpopularniejsza zimowa aktywność. Dostarcza mnóstwo niezapomnianej zabawy, czego każdy chyba miał okazję doświadczyć. A jeśli nie - to najwyższa pora! Dlaczego warto? Przede wszystkim jest to jeden z najłatwiejszych sportów. Wystarczy krótki trening, aby nauczyć się jeździć poprawnie. Kilka razy upadniesz, kilka razy wstaniesz i już wszystko umiesz. Narty są formą stretchingu, świetnie rozciągają ciało i budują mięśnie - w szczególności nóg i brzucha. Uczą koncentracji, równowagi i dostarczają świetnych widoków. To jak? Przekonałeś się?

- wpis gościnny: Edyta Wajda | zapraszam do współpracy -

Narty Zima 2014 2015

Świetnie. Teraz trzeba zorganizować narciarską wyprawę. Dokąd warto pojechać na narty w sezonie zima 2014/2015? Powinieneś znaleźć ciekawe stoki narciarskie w Polsce czy może lepiej za granicą?

Polska

Jeśli narty, to gdzie jak nie w góry? Możliwości jest mnóstwo. Różne miejscowości prześcigają się w swoich ofertach.

Białka Tatrzańska

Najpopularniejszym miejscem na Podhalu jest Białka Tatrzańska, gdzie znajdziemy 17 tras i 18 wyciągów. Jest to doskonały wybór w szczególności dla początkujących. Znajdziemy dużo niewielkich górek, które są zupełnie bezpieczne. W pobliżu jest także mnóstwo wypożyczalni, więc nie musimy mieć swojego sprzętu. Kiedy zgłodniejemy, wokół nie brak knajp, restauracji i dobrej atmosfery. Warto wyposażyć się w karnet TatrySki (cennik z poprzedniego sezonu), bo będzie taniej niż płacić za pojedyncze wjazdy:
Narty Białka Tatrzańska

Bukowina Tatrzańska

22 wyciągi i 20 tras. Wszystkie stoki rozmieszczone są względnie blisko siebie. Jeśli z jakichś powodów któryś nam się nie spodoba, szybko możemy zmienić decyzję. A po nartach termy:
Narty Bukowina Tatrzańska

Zakopane

To prawdziwa frajda dla osób bardziej zaawansowanych. Aczkolwiek liczba stoków tutaj jest tak duża, że absolutnie każdy znajdzie coś dla siebie. Poza tym jest to jedno z najlepszych miejsc. Trzeba przyznać, że Zakopane ma specyficzny klimat, którego nie znajdziemy nigdzie indziej. Jeśli jesteśmy wprawnymi narciarzami i nic nie jest nam straszne, możemy wybrać się na Nosal. To prawdziwe wyzwanie. Nosal jest jedną z najpopularniejszych tras slalomowych. Jest tak stromy, że inaczej zjechać się tu nie da. Zapewnia niesamowite wspomnienia. Jeśli ktoś cało zjechał z Nosala, może się nazwać narciarzem przez duże “N”. Tutaj zdjęcie z Kasprowego Wierchu:
Zakopane Narty

W Polsce oczywiście istnieje jeszcze wiele mniejszych miast, które przyciągają narciarzy. Jednak w tych trzech miejscowościach znajdziemy najwięcej dodatkowych możliwości spędzenia czasu.
Koszt wypożyczenia nart w Polsce zależny jest od miejsca. Często całodniowe korzystanie będzie nas kosztować poniżej 40 zł. Doliczyć należy jeszcze niewielki koszt za wyciąg i możemy jeździć do woli.


Dokąd na narty za granicę?

Można jechać wszędzie, czyli gdzie? Tam gdzie góry, tam narty. Są jednak kraje, które cieszą się szczególną popularnością wśród Polaków? Które to?

Włochy, Słowacja, Francja i Austria - to tutaj najczęściej się wybieramy. Taki wyjazd możemy zorganizować sami lub skorzystać z oferty przygotowanej przez biura podróży. Wybór jest naprawdę duży. Rozwiązanie to jest szczególnie polecane dla osób, które potrafią jeździć w stopniu zaawansowanym. Oczywiście każdy może znaleźć coś dla siebie. Jednak często bardziej się opłaca nauczyć jeździć w Polsce znacznie mniejszym kosztem, a następnie ufundować sobie nagrodę za włożony trud, wybierając się w jakieś nowe miejsce. Taki wyjazd może być wówczas bardziej docenianym przeżyciem. Ponadto stoki we Włoszech oferują na przykład bogactwo nieszablonowych atrakcji. Wokół mamy pełno kasyn, klubów i innych wartych odwiedzenia miejsc rozrywkowych. Wyjazd, jeśli skorzystamy z oferty biura, będzie kosztował nas od 1300 zł w przypadku Słowacji do około 2000 zł w przypadku Austrii. Wszystko zależy od naszych oczekiwań i preferencji.

O czym warto pamiętać, wybierając się na narty? Koniecznie musisz być odpowiednio ubezpieczony i zabezpieczony. Pamiętaj o kasku i profesjonalnym stroju, który ochroni Cię przed otarciami. Jeżdżąc na stoku, koniecznie pozostań ostrożny. Często możesz znaleźć mnóstwo początkujących osób, które nie mają kontroli nad kierunkiem jazdy. W takiej sytuacji nietrudno o wypadek. Najlepiej pierwsze godziny spędzić pod okiem instruktora. Jeśli takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, poczytaj choć trochę na temat jazdy w Internecie.

Zobacz też koniecznie przydatne zestawienie:
Gdzie na narty? [pomysły i przewodniki]
Gdzie na nartyDługi weekend [daty i kalendarz]

Weekendy Kalendarz


1 komentarz:

sheldonek pisze...

Znajomi w zeszłym roku byli na nartach w Turcji:) to coś dla odkrywców. Mało kto wie że są tam stoki narciarskie. W styczniu uderzają do Hiszpanii a dokładnie Sierra Nevada. Tak się zastanawiam czy by się z nimi nie wybrać bo ten kraj też mi się kojarzył z wypoczynkiem na gorąco:)