wakacje >> tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> nauka języków obcych >> rozmówki językowe

środa, 6 maja 2015

Moskwa - dojazd na lotnisko najszybciej i najtaniej


Jak najszybciej i najtaniej dostać się z lotniska do Moskwy? Moskwa, stolica Rosji i jedna z największych metropolii świata, posiada 3 międzynarodowe lotniska: Szeremetiewo, Domodiedowo i Wnukowo. Wszystkie trzy lotniska położone są poza miastem, w mniejszej lub większej odległości od obwodnicy MKAD. Samoloty z Polski do Moskwy, obsługiwane przez LOT, lądują w Szeremetiewie. W tym artykule opowiemy o kilku sposobach dostania się z lotniska do miasta - najtańszych oraz najszybszych.

Pociągi Aeroexpress

Kilka lat temu uruchomione zostały pociągi Aeroekspress, łączące te trzy lotniska z dworcami kolejowymi. Koszt biletu wynosi 450 rubli przy zakupie w kasie lub biletomacie. Zaoszczędzić można kupując ten bilet poprzez oficjalną stronę aeroexpress.ru lub w aplikacji mobilnej na Android, iOS oraz Windows Phone — cena w takim przypadku wyniesie 400 rubli.
Aeroexpress Moskwa

Z Szeremetiewa można się dostać na dworzec Białoruski, z Wnukowa na dworzec Kijowski, a z Domodiedowa na dworzec Pawielecki. Pociągi odjeżdżają co pół godziny od 5:30 do 0:30.

Komunikacja miejska

Komunikację miejską w Moskwie można umownie podzielić na 3 rodzaje:
• Metro — podstawowy środek transportu ze względu na wielkość miasta;
• Transport naziemny (autobusy, tramwaje, trolejbusy);
• Marszrutki (prywatne busiki).

W odróżnieniu od Warszawy, bilety w każdym z tych rodzajów transportu nie są kompatybilne, a ceny ustalane są osobno.

Opłaca się w Moskwie kupić w kasie metra kartę Trojka. To jest uniwersalny bilet, obowiązujący w metrze i transporcie naziemnym, który można zasilić na dowolną kwotę zarówno w kasie, jak i w automacie. Zaliczka za taką kartę wynosi 50 rubli, lecz zwróci się nam ona już po trzeciej przejażdżce. Bilety dla posiadaczy karty Trojka są znacznie tańsze niż dla użytkowników jednorazówek.

Ceny biletów w Moskwie: Trojka / Zwykłe bilety
1 przejazd metrem 30 RUB / 50 RUB
1 przejazd transportem naziemnym 29 RUB / 40 RUB
Bilet 90-minutowy* 46 RUB / 60 RUB

*Bilet 90-minutowy uprawnia do jednego przejazdu metrem oraz do nieograniczonej liczby przejazdów komunikacją naziemną w ciągu 90 minut od pierwszego skasowania.

WAŻNE: Wejście do komunikacji naziemnej odbywa się przez przednie drzwi - w każdym autobusie, trolejbusie i tramwaju są bramki, które są zwalniane w momencie zbliżenia biletu kartonikowego do czytnika.

Na lotnisko Szeremetiewo można dojechać autobusem nr 851 od stacji metra Riecznoj Wokzał lub nr 817 od stacji metra Planiernaja. Lotnisko Szeremetiewo znajduje się w strefie biletowej A, oba te autobusy dowiozą na lotnisko w regularnej cenie, czyli 46 rubli dla posiadaczy Trojki i 60 dla pozostałych (przy wyborze opcji 90-minutowej).

Moskwa Metro
Linie metra w Moskwie (źródło: Студия Артемия Лебедева)

Połączenia do lotniska Wnukowo obsługują linie 611 oraz 611c, a z Domodiedowem połączenia autobusowego brak.

Nocny dojazd na lotniska w Moskwie

W nocy dotrzemy na lotnisko Szeremietiewo nawet za 29 rubli. W Moskwie istnieją zaledwie 4 linie nocne i jedna z nich — N1 (cyrylicą H1) — obsługuje połączenia od południowego zachodu Moskwy przez Centrum i północny wschód miasta do lotniska Szeremetiewo. Trzeba pamiętać, że wszystkie przystanki na tej linii są na żądanie.
Moskwa Linia N1
Cena za bilet w takim autobusie nie różni się od zwykłych biletów: 29 rubli dla posiadaczy Trojki, 40 rubli dla pozostałych, jednak w Moskwie kierowcy sprzedają wyłącznie kartonikowe bilety na 4 przejazdy komunikacją naziemną za 100 rubli.
Jednak do Domodiedowa i Wnukowa w nocy można się dostać wyłącznie marszrutkami.

Marszrutki

Jazda marszrutką nie jest czymś przyjemnym, a co gorsze, bezpiecznym. Stosunkowo często dochodzi do wypadków z udziałem tych busików. Marszrutki nie mają rozkładu jazdy, zatem kierowca decyduje, kiedy jechać i decyzja ta zależy tylko od stopnia wypełnienia marszrutki podróżnymi. Nieraz się zdarza, że podróżujący musi odczekać półgodziny siedząc w ciasnym pojeździe.
Moskwa Marszrutka
Do Szeremetiewa można dojechać marszrutką №949 od stacji metra Recznoj wokzał oraz №948 od stacji Planiernaja.
Cena biletu: 75 rubli.
Do Wnukowa — marszrutka nr 45m (100 rubli) od stacji metra Jugo-Zapadnaja
Do Domodiedowa — nr 308 (120 rubli) od stacji metra Domodiedowskaja

Taksówki

Jest to najdroższy, ale najwygodniejszy sposób. Taksówka zawiezie od lotniska bezpośrednio pod blok czy hotel, natomiast koszt takiego przejazdu będzie kosztował od 1000 w najlepszym przypadku. W najgorszym — w sytuacjach zagrożenia terrorystycznego lub jakiejkolwiek innej, powodującej panikę i chaos — nawet 5000 rubli.
Natomiast nie wszystkie taksówki mają uprawnienia do przejazdu po buspasach. Przy zamówieniu taksówki w godzinach szczytu należy się upewnić, czy przyjedzie taksówka o kolorze żółtym i z żółtymi numerami rejestracyjnymi. W przeciwnym razie taksówka będzie stała w korku ze wszystkimi, przez co czas dojazdu na lotnisko wydłuży się nawet do kilku godzin.
Moskwa Taksówki

Ceny dojazdu na lotniska w Moskwie

Praktyczne podsumowanie cen (dane na chwilę publikacji artykułu)
Moskwa Lotniska

Źródło: https://moipromokody.ru/mozhno-deshevle/kak-dyoshevo-dobratsya-do-sheremetevo/

Byliście w Moskwie? Jakie są Wasze wspomnienia? Co warto zobaczyć, jak zwiedzić Moskwę tanio i jak zarezerwować tanie bilety lotnicze?
Czekam na Twój komentarz! Pochwal się wspomnieniami i zdjęciami - wyślij na naszego maila lub przez fanpage na Facebooku!

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Poza Kremlem i Placem Czerwonym w Moskwie jest wiele do zwiedzania, szczególnie zapamiętałam park WDNCh i taras widokowy przy uniwersytecie MGU, z którego otwiera się widok na całą Moskwę.