środa, 22 września 2021

Kopenhaga [przewodnik]


Kopenhaga (stolica Danii) jak wszystkie skandynawskie stolice zachwyca czystością i dostatkiem, wyróżnia się jednak spokojną atmosferą i obfitością zieleni. Centrum miasta jest zamknięte dla ruchu kołowego, a pojazdem najchętniej używanym jest rower, który można wypożyczyć w jednym ze 125 parkingów miejskich.

Przewodnik po Kopenhadze

Ikoną miasta jest bez wątpienia Syrenka:
Kopenhaga Syrenka

Kto po raz pierwszy odwiedza Kopenhagę powinien koniecznie odbyć spacer najdłuższym europejskim deptakiem zwanym Stroget, który znajduje się pomiędzy pełnym zieleni Placem Kongens Nytorv i Placem Ratuszowym - Radhuspladsen. Ulica znana jest z eleganckich sklepów i kawiarni. W pobliżu funkcjonuje najstarsze europejskie obserwatorium astronomiczne w Okrągłej Wieży.

Nowy Port - Nyhavn jest ulubionym miejscem turystów. Uliczka przedzielona jest na pół malowniczym pełnym kolorowych stateczków kanałem, nad którym wznoszą się piękne hanzeatyckie kamienice. Słynie również z tego, że mieszkał przy niej bajkopisarz Hans Christian Andersen. Posąg bohaterki jednej z jego baśni – Małej Syrenki jest popularnym symbolem miasta.

Kopenhaga Nyhavn

Nieopodal znajduje się, zasługujące na szczególną uwagę Wolne Miasto - Christiania. Utworzone w latach 70-tych przez hippisów w opuszczonych koszarach wojskowych, przez długi czas stanowiło niemal autonomiczną część miasta. Spacerując po kolorowych od graffiti ulicach, należy pamiętać o zachowaniu obowiązujących norm, jak chociażby zakazu fotografowania.

W Kopenhadze znajduje się wiele pięknych parków i ogrodów. Obok parku-nekropolii Assistens Kirkegard, najsłynniejszym jest zespół ogrodów i park rozrywki - Tivoli. Naprzeciwko znajduje się Dansk Design Center - muzeum wzornictwa. Ekspozycja przedstawia ewolucję we wzornictwie i najciekawsze przykłady sztuki użytkowej.

Chętnie odwiedzany przez turystów barokowy pałac Amalienborg do dziś jest siedzibą duńskich monarchów. Codziennie w południe można tu oglądać uroczystą zmianę warty królewskich gwardzistów.

Również nowa architektura ładnie wplata się w kopenhaskie ulice, czego doskonałym przykładem jest położony w ogrodach królewskich najnowszy gmach Biblioteki Królewskiej – Czarny Diament.

Interesującym zabytkiem jest wzniesiony na rynku w stylu włoskiego renesansu Ratusz Miejski. Ciekawostką jest fakt, że mieści on Zegar Świata wyposażony w 18 tarcz i 12 mechanizmów, który wskazuje godziny we wszystkich strefach czasowych. Z wieży ratusza podziwiać można przepiękny widok na panoramę miasta.

Kopenhaga Ratusz

Mapa Kopenhagi
Przewodnik drukowany po Kopenhadze


Kopenhaga Przewodnik

Kopenhaga i Malmo


Travelbook

Autor: Andrzej Kłopotowski
Wydanie 1
Wydawca: Wydawnictwo Bezdroża
Liczba stron: 200

Ciekawy i praktyczny przewodnik po duńskiej Kopenhadze i pobliskim szwedzkim Malmo.

Zobacz ten przewodnik tutaj >>

Brak komentarzy: