Pomysły na wycieczki i wakacje. Poznaj atrakcje turystyczne, plany na urlop oraz porady, przewodniki, zdjęcia i relacje z podróży!
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Małopolska. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Małopolska. Pokaż wszystkie posty
czwartek, 29 października 2015
Cmentarze wojenne w Malopolsce
Za inspiracją Małopolskiego Instytutu Kultury przedstawiamy Wam w związku z Dniem Zmarłych artykuł autorstwa Łukasza Wrony o cmentarzach wojennych w Małopolsce.
Wojna światowa kojarzy się nam najczęściej z okresem 1939-1945, tymczasem w Małopolsce znacznie łatwiej znaleźć pamiątki Wielkiej Wojny z początku XX wieku. Przełomowe batalie frontu wschodniego, jakie toczyły się na terenie Małopolski w pierwszych dwóch latach wojny, wiązały się z olbrzymią liczbą ofiar. Pod Krakowem, Limanową, Marcinkowicami, Łowczówkiem i Gorlicami zginęły setki tysięcy żołnierzy austrowęgierskich, niemieckich oraz rosyjskich. Wśród nich znalazło się mnóstwo polskich wiarusów.
W ciągu kilku dni następujących po bitwie okoliczna ludność starała się pochować ciała poległych żołnierzy w lejach po pociskach i opuszczonych okopach. Taka praktyka oszczędzała im pracy. Następnie specjalne oddziały tyłowe zajmowały się ekshumacją zabitych i przenoszeniem ich na nowe miejsca, w których tworzono cmentarze wojenne.
Do pracy nad nimi władze wojskowe zatrudniały architektów, rzeźbiarzy, kamieniarzy, stolarzy i snycerzy – sztab ludzi, którzy dbali o estetyczny wymiar cmentarnych założeń. W Małopolsce pracował m.in. słynny architekt słowacki Dušan Jurkovič. W zachodniej części ówczesnej Galicji – czyli na terenie obecnego województwa małopolskiego - założono ok. 300 cmentarzy wojennych. Wśród nich były zarówno te niewielkie kryjące kilku niezidentyfikowanych żołnierzy, jak i olbrzymie nekropolie, będące do dziś miejscem kultu poległych bohaterów (Cmentarz na Jabłońcu w Limanowej lub cmentarz legionistów w Łowczówku).
Przemierzając Małopolskę z północy na południe niemal co kilka kilometrów możemy natrafić na miejsca związane z historią Wielkiej Wojny. Warto zatrzymać się przy kilku szczególnie pięknych cmentarzach, które związane są z historią kolejnych batalii.
Cmentarz wojenny Ogonów miejscowości Kaliś – położony w niewielkiej odległości od granicy z województwem śląskim, znajdujący się w sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, cmentarz kryje szczątki niemal 900 żołnierzy poległych podczas walk w tym rejonie w listopadzie 1914 roku. Pochowani tu austrowęgierscy żołnierze (np. piechurzy z krakowskiego 13 pułku piechoty) starali się zatrzymać rosyjski Walec Parowy czyli wielką ofensywę armii carskiej prącej w kierunku Śląska.
Cmentarz wojenny nr 386 na wzgórzu Jabłoniec w Limanowej - cmentarz założono na szczycie wzniesienia, o które walczyli w grudniu 1914 roku węgierscy huzarzy płk Othmara Muhra, którzy w straceńczym ataku odbili kluczowe wzgórze z rąk rosyjskich. Nad cmentarzem dominuje mauzoleum bohaterskiego kawalerzysty, które rokrocznie odwiedzają wycieczki węgierskich patriotów.
Cmentarz wojenny nr 123 w Łużnej „Pustki” – wzgórze Pustki stanowiło ważny element obrony wojsk rosyjskich podczas bitwy pod Gorlicami w maju 1915 roku. To strome wzgórze zdobyli szturmem żołnierze galicyjskich (złożonych głównie z Polaków) pułków piechoty. Wśród 909 pochowanych żołnierzy austrowęgierskich wielu z nich nosiło polsko brzmiące nazwiska. Widoczny z wielu kilometr cmentarz podkreśla monumentalna drewniana gontyna, odrestaurowana w 2014 roku.
Cmentarz wojenny nr 91 w Gorlicach – cmentarz znajdujący się na obrzeżach zniszczonych podczas wojny Gorlic jest świadectwem olbrzymiej batalii, jaka rozgorzała na ulicach miasta w dniu 2 maja 1915 roku.
Cmentarz wojenny nr 171 Łowczówek – największy cmentarz wojenny kryjący ciała poległych polskich legionistów znajduje się w Łowczówku, wokół którego w okresie świąt Bożego Narodzenia roku 1914 walczyli żołnierze 1 i 5 Pułku Legionów. Na licznych krzyżach nagrobnych można odkryć nazwiska 113 spośród 128 poległych w bitwie pod Łowczówkiem.
Miejsca te z i wiele innych śladów Wielkiej Wojny, znajdują się na Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej.
Więcej informacji: www.SzlakPierwszejWojny.visitmalopolska.pl
piątek, 18 lipca 2014
Muszyna [przewodnik, atrakcje turystyczne, mapa]
Muszyna to wyjątkowo urokliwa miejscowość uzdrowiskowa położona na południu Polski w Beskidzie Sądeckim, tuż przy granicy ze Słowacją, około 15 km od Krynicy-Zdrój. Jednak w przeciwieństwie do Krynicy jest to miejsce zdecydowanie cichsze i spokojniejsze, a także odwiedzane przez inne grupy turystów.
foto: Ruiny zamku w Muszynie, autor: Wuhazet - Henryk Żychowski Wikimedia
Na pierwszy rzut oka można by stwierdzić, że to tylko rynek i kilka opustoszałych uliczek. Przez wiele lat przyjeżdżały do Muszynygłównie osoby starsze na lecznie w sanotorium.Obecnie dzięki dużej liczbie nowych obiektów hotelowych sytuacja troszkę się zmienia. To perełka, o której stosunkowo niewielu ludzi wie, co sprawia, że można odnieść wrażenie, jakby czas zatrzymał się tu w miejscu. Urokliwa, zadbana i przyjazna, stworzyła ofertę turystyczną na każdą kieszeń.
Mapa Muszyny
Rekreacja i wypoczynek w Muszynie
Muszyna to miejscowość nie tylko dla spacerowiczów i kuracjuszy, ale i dla bardziej aktywnych gości. Niezależnie od pory roku, w której odwiedzimy Muszynę, miejscowość ta oferuje nam szereg możliwości aktywnego wypoczynku. Jeśli więc przyjeżdżając tutaj przewidujemy choć odrobinę ruchu, możemy się oddać takim przyjemnościom jak:- jazda konna
- szlaki rowerowe
- szlaki górskie (różne stopnie trudności)
- pływanie
- tenis ziemny
- wędkarstwo
- sporty ekstremalne (SkatePark, jazda quadami, łucznictwo, turniej psich zaprzęgów i inne)
- kręgle
- wyciągi narciarskie
- lodowisko
- tor saneczkowy
Co warto odwiedzić w Muszynie?
Pijalnia wody Muszyna - darmowa!!! płaci się tylko 20 gr za kubeczek, ale jeżeli ma się na przykładwłasną butelkę, można dostać wodę bezpłatnie.
Cerkiew św. Jakuba - uznana za najstarszą cerkiew w południowej Polsce, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a także inne piękne obiekty wchodzące w Szlak Architektury Drewnianej.
Muzeum regionalne byłego Państwa Muszyńskiego
Ruiny XIV-wiecznego Zamku Muszyńskiego - ruiny to popularne miejsce spacerowe, a roztaczający się z nich widok na dolinę Popradu rekompensuje nie do końca wygodne podejście na szczyt. Czas dojścia na samą górę wynosi od 15 do 30 minut.
Rezerwat przyrody “Las Lipowy Obrożyska” - został on utworzony w 1919 roku. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że spacerując parę godzin spotkamy wiele zwierząt. Zwłaszcza warto zwrócić uwagę na szczególnie rzadkie gatunki, występujące głównie w Polsce, takie jak: żbik, mochołówka białoszyja, niepylak mnemozyna.
Park sensoryczny - taki sposób uatrakcyjnienia parku jest jeszcze dość mało popularny w Polsce; natomiast efekt jest bardzo urokliwy
Rynek z zegarem słonecznym - centrum Muszyny
Wiewiórkę, misia, jaszczurkę i inne stworzenia - w postaci kompozycji z kolorowych kwiatów w różnych miejscach Muszyny.
Baza noclegowa
Wbrew pozorom baza noclegowa jest bardzo rozwinięta. Każdy znajdzie jakiś hotel lub dom wypoczynkowy dla siebie:- Kompleks hotelowy wellness & spa
- Hotele różnych standardów
- Ośrodki wypoczynkowe
- Pensjonaty
- Pokoje gościnne i kwatery prywatne
- Obiekty agroturystyczne
- Schroniska i pola namiotowe
- Sanatoria
Wyżywienie
Nie będziemy mieć problemu ze zjedzeniem czegoś świeżego i smacznego. Bez większych kolejek zdobędziemy obiad tak w centrum, jak i na obrzeżach Muszyny. Prócz tradycyjnej oferty typowo gastronomicznych lokali trzeba zauważyć, że w większości hoteli i ośrodków znajdziemy restauracje oferujące specjalne regeneracyjne i zdrowe menu.
Wydarzenia i imprezy w Muszynie
W Muszynie odbywa się wiele cyklicznych festiwali jak np.- "Festyn Nad Popradem"
- "Noc Świętojańska nad Popradem"
- "Święto Wód Mineralnych"
- "Jesień Popradzka"
Szczegółowe informacje z kalendarzem eventów znajdziecie tutaj: http://www.muszyna.pl/pl/33119/0/Kalendarz_imprez.html
Warto również wspomnieć, że to właśnie tu znajduje się klub najlepszej kobiecej reprezentacji siatkarskiej w Polsce: Zespół Piłki Siatkowej MKS Muszyna S.A.
Jeśli ktoś lubi tetniące życiem miejscowości, gdzie tłum i gwar towarzyszy nam przez cały dzień, to zdecydowanie lepiej będzie się czuł w pobliskiej Krynicy. Jednak kiedy chcemy budzić się i zasypiać słysząc szum rzeki i odgłosy życia bardziej utożsamiane z wiejskimi, to właśnie w Muszynie wypoczniemy znakomicie. Czas tu płynie wolno, leniwie - typowo urlopowo. Osobiście znam co najmniej kilka osób, które uciekają tu z dużych miast, nie tylko na urlop czy wakacje, ale nawet na zwykły weekend. Jeśli nie znacie tego miejsca, przybądźcie i sprawdźcie - dla zmęczonych mieszczuchów to idealne miejsce na wypoczynek i złapanie oddechu od aglomeracji.
Więcej informacji o tej niezwykłej miejscowości znajdziecie na:
- oficjalnej stronie http://www.muszyna.pl
- naszym Praktycznym Przewodniku po Polsce w artykule "Muszyna"
autor: Joanna Żelazny
niedziela, 16 września 2012
Wielka Krokiew w Zakopanem [foto]
Wielka Krokiew w Zakopanem jesienią. Oto zdjęcia.
Jak Wam się podoba?
środa, 18 lipca 2012
Szlak Renesansu w Małopolsce 2012
Kolejna edycja Szlaku Renesansu w Małopolsce, tym razem edycja 2012.
Program:
22 lipca (niedziela)
wyjazd studyjny Zielonki – Giebułtów - Modlnica
Wyjazd z Krakowa
9.50 ul. Kałuży
Zwiedzanie obiektów - prowadzenie dr Paweł Pencakowski
10.30 Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Zielonkach
12.00 Kościół p.w. św. Idziego w Giebułtowie
13.30 Kościół św. Wojciecha i Matki Boskiej Bolesnej w Modlnicy
ok. 15.00 powrót
Ilość miejsc ograniczona (koszty wizyty studyjnej pokrywa organizator).
Zgłoszenia na adres kasia@villa.org.pl do 20 lipca do godz. 15.00
OBIEKTY:
Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Zielonkach
wzniesiony w pierwszej połowie XVI w. o charakterze gotyckim z elementami renesansowymi. Dzieło muratora krakowskiego Jakuba Żura i kamieniarza Kaspra Simona. Na uwagę zasługuje renesansowe tabernakulum ścienne, oryginalna kadzielnica o ażurowej, wielobocznej pokrywie, o kształcie gotycyzującym, dwa posągi ołtarza, wykonane przez słynnego rzeźbiarza krakowskiego Antoniego Frączkiewicza.Kościół p.w. św. Idziego w Giebułtowie
późnorenesansowy, ufundowany przez Kaspra Giebułtowskiego w latach 1600-1604 z zespołem malowideł ściennych.Kościół św. Wojciecha i Matki Boskiej Bolesnej w Modlnicy
(gmina Wielka Wieś) powstał w 1553 roku, w miejscu wcześniejszego prawdopodobnie wzniesionego w połowie XII wieku. W kościele znajduje się renesansowa polichromia z 1562 roku oraz z połowy XVII wieku. W ołtarzu głównym znajduje się gotycki obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem (Modlnickiej) datowany na lata 1460-1470. Stropy pokryte są kasetonami. Do zabytkowego wyposażenia należy również marmurowe tabernakulum w kształcie małej kapliczki z XVI wieku i chrzcielnica wraz z amboną z XVII wieku.29 lipca (niedziela)
zwiedzanie Willi Decjusza i Zamku w Suchej Beskidzkiej z przewodnikiem
OBIEKTY:
Zamek w Suchej Beskidzkiej
Renesansowy zamek z XVI/XVII w. w Suchej Beskidzkiej, zwany "Małym Wawelem" jest budowlą trójskrzydłową z czterema narożnymi wieżami z prostokątnym niemiarowym dziedzińcem z wjazdem od wschodu. Dwupiętrowe skrzydła południowe i zachodnie od strony dziedzińca zdobią piętrowe krużganki, gdzie w części parterowej arkady podtrzymują czworoboczne filary, a na piętrze toskańskie kolumny. Zamek był siedzibą rodów Komorowskich, Wielopolskich, Branickich i Tarnowskich. Zawiązkiem zamku był dwór obronny wzniesiony ok. 1554 r. przez Kaspra Suskiego, usytuowany na północ od Rynku u podnóża góry Jasień. Budowla powstała z miejscowego kamienia łamanego, obrabianego stosownie do potrzeb nielicznych szczegółów dekoracyjnych budynku. Rozbudowany w okazałą magnacką rezydencję w 1614 roku z udziałem Piotra Komorowskiego. Powiększony i wewnątrz zmodernizowany ok. 1708 roku przez Annę z Lubomirskich Wielopolską voto Małachowską. Rekonstruowany w latach 1882-87 i 1905. Na terenie parku, należącego do kompleksu zamkowego znajduje się piękna oranżeria wybudowana w stylu neogotyku angielskiego oraz Domek Ogrodnika. O północy na krużgankach można spotkać Białą Panią, którą jest widmo Anny Konstancji z Lubomirskich Wielopolskiej.Willa Decjusza w Krakowie
Willa Decjusza na Woli Justowskiej jest jednym z najbardziej znanych i najpiękniejszych przykładów architektury rezydencjonalnej w Polsce. Zbudowana w latach trzydziestych XVI w. z inicjatywy Justusa Ludwika Decjusza, sekretarza Króla Zygmunta I, wzorowana była na modnych w ówczesnej Europie posiadłościach z okolic Florencji i Rzymu, będących miejscem wypoczynku, spotkań i dysput filozoficznych. Budowlę na rzucie prostokąta, wznieśli około 1535 r. włoscy budowniczowie: Bernardino Zanobi de Giannotis z Rzymu, Jan Cini ze Sieny i Filip z Fiesole. Willa została usytuowana na wschodnim stoku wzgórza i zwrócona elewacją frontową w kierunku Krakowa. Przyległe zalesione wzgórza stanowiły kompozycyjne dopełnienie zespołu. Obecna trzykondygnacyjna, arkadowa loggia rozpięta między dwiema wieżami alkierzowymi, jest w całości efektem przebudowy dokonanej przez Stanisława Lubomirskiego w pierwszej ćwierci XVII w. Zespół pałacowo-parkowy obejmuje obecnie budynek Willi Decjusza oraz dwie oficyny: Dom Łaskiego i Dom Erazma, a także otaczający je Park Decjusza. Od 1996 roku budynek jest siedzibą Stowarzyszenia Willa Decjusza.4 sierpnia (sobota)
wykład terenowy „Rezydencje i domy żupne w Krakowie”
Klementyna Ochniak-Dudekzbiórka osób zainteresowanych spacerem o godz. 11.00 przed siedzibą Muzeum Historycznego (róg ul. Szczepańskiej i Sławkowskiej)
Organizator: Stowarzyszenie Willa Decjusza
Fundator: Województwo Małopolskie - „Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym
Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. Małopolska Gościnna”
Sponsorzy: Tauron, Grupa PZU, Siemens
sobota, 28 kwietnia 2012
Pierwsza latarnia naftowa świata [Gorlice]
Skrzyżowanie ulic Węgierskiej i Kościuszki w dzielnicy Zawodzie w Gorlicach. W 1854 rok zapłonęła tu pierwsza na świecieuliczna latarnia naftowa według projektu, który wykonał Ignacy Łukasiewicz. Teraz stoi tu kapliczka z rzeźbą Chrystusa Frasobliwego.
piątek, 13 kwietnia 2012
Szlak Maziarski Łosie - Szymbark w Małopolsce
Szlak Maziarski w Małopolsce to przede wszystkim przewozy tradycyjnym wozem maziarskim od Łosi do Szymbarku przez Bielankę. Szlak Maziarski Łosie – Szymbark ma być produktem turystycznym zachęcającym do zwiedzania atrakcji turystycznych regionu.
Atrakcje turystyczne na szlaku:
- zagroda maziarska w Łosiu,
- drewniana cerkiew greckokatolicka pw. NNMP w Łosiu,
- zabytkowe prezbiterium drewnianej cerkwi Wniebowzięcia NMP posadowiona w Łosiu (kaplica cmentarna),
- cerkiew greckokatolicka pw. Narodzenia Bogurodzicy w Dolinach (przysiółek wsi Szymbark),
- ośrodek budownictwa ludowego w Szymbarku,
- kościół pw. Św. Wojciecha Biskupa z XVlll w Szymbarku.
Wóz kursuje w soboty i niedziele od 21 czerwca do 30 września. Trzeba rezerwować miejsca przez stowarzyszenie.pogranicza@wp.pl lub tel. 0602641120. Przejazd odbywa się drogami polnymi i leśnymi wyłączonymi z ruchu samochodowego.
Mapa Szlaku Maziarskiego
środa, 11 kwietnia 2012
Sanktuarium w Kobylance
Kobylanka to wieś w Małopolsce w powiecie gorlickim. Warto tu zwiedzić sanktuarium. Poniżej film oraz dodatkowe informacje.
Kobylanka jest małopolską wsią w powiecie gorlickim, w gminie Gorlice. Działa tu parafia św. Jana Chrzciciela (dekanat Gorlice, diecezja rzeszowska). Nazwa Kobylanka jest z 1363 roku. Od XIV wieku do 1611 roku władali tu Gładyszowie. Miejscowość w 1681 roku założyli Pieniążkowie. W XVII w. w kaplicy dworskiej pojawił się obraz – kopia watykańskiego Chrystusa na Krzyżu. Odebrał ją jako dar od papieża Innocentego XI właściciel Kobylanki Jan Wielopolski. Przeniesiono go do kościoła parafialnego po wydarzeniu się zjawisk nadprzyrodzonych. W 1728 r. obraz Pana Jezusa w Kobylance uznano za słynący łaskami. Lata 1720-1750 to budowa świątyni w stylu późnego baroku. Od 1930 roku Sanktuarium opiekują się księża misjonarze - Saletyni.
Kopie Obrazu z XVIII i XIX w. umieszczono w kościołach, kapliczkach oraz domach i muzeach. Do miejscowości przybywa dużo pielgrzymek, nie tylko z Polski.
Ciekawostki
Saletyni łączą dwa kulty: pasyjny do Pana Jezusa Ukrzyżowanego oraz maryjny do Matki Bożej Saletyńskiej
W Dominikowicach nieopodal Kobylanki jest kaplica imienia Jana Pawła II
W Kobylance można zobaczyć w eksploatowanych wciąż polach naftowych archaiczny sprzęt do wydobycia ropy naftowej, kiwony i trójnogi.
Adres sanktuarium: Kobylanka 223
Mapa Kobylanki
Obraz Pana Jezusa Ukrzyżowanego w sanktuarium w Kobylance (więcej na http://kobylanka.saletyni.pl) |
niedziela, 8 kwietnia 2012
wtorek, 30 sierpnia 2011
Beskid Wyspowy - Mogielica [zdjęcia]
Przedstawiamy trzy zdjęcia z góry Mogielica, która położona jest w Beskidzie Wyspowym. W naszym nowym Praktycznym Przewodniku po Polsce możecie przeczytać propozycję trasy, która będzie idealna na najbliższą sobotę lub niedzielę.
Mogielica jest najwyższym szczytem Beskidu Wyspowego - ma wysokość 1171 m n.p.m. Górna część Mogielicy jest nazywana przez miejscowych Kopą ze względu na swój kształt. Niegdyś stosowano nazwę "Mogielnica", choć nie jest ona prawidłowa. Ze szczytu i okolicznych polan możemy oglądać wspaniałe widoki na Beskid Wyspowy i Sądecki, Pieniny, Tatry i Gorce.
Więcej w artykule: Marsz szlakiem turystycznym Kraków - Beskid Wyspowy
A oto i zdjęcia Mogielicy:
Autor: Beata Pęcak
Mapa Szczyt Mogielica
Interaktywna mapa na OpenStreetView
Więcej informacji w Wikipedii, a pozostałe zdjęcia obejrzyj w Przewodniku.
poniedziałek, 18 lipca 2011
Pustynia Błędowska
Pustynia Błędowska to unikat na skalę Europy. Ciągnie się od Błędowa (dzielnica Dąbrowy Górniczej) po Klucze (na północ od Olkusza). Przez pustynię przepływa rzeka Biała Przemsza.
Dziś Pustynia Błędowska jest już zarośnięta drzewami, ale ostatnio podjęto decyzję, że będzie odlesiana, aby przywrócić jej pierwotny charakter. Niegdyś można było doświadczyć tutaj zjawiska fatamorgany.
Nakręcono tutaj m.in. ekranizację Faraona Bolesława Prusa. W XX wieku pustynia była wykorzystywana na poligon wojskowy, teraz żołnierze ćwiczą już tylko na północnym obszarze.
Można tutaj zaobserwować m.in. mrówkolwy.
Mapa Pustyni Błędowskiej
Aby zwiedzić Pustynię Błędowską, należy dojechać do jednej z miejscowości przylegających do piasków, czyli Klucz lub Błędowa. A potem w pustynię... Wstęp jest bezpłatny.
Czy zwiedzaliście Pustynię Błędowską? Jakie są Wasze wrażenia? Napisz!
środa, 13 lipca 2011
Szlak Renesansu w Małopolsce - 17 lipca 2011 Willa Decjusza
Organizatorzy Szlaku Renesansu w Małopolsce zapraszają w niedzielę, 17 lipca do odwiedzenia Willi Decjusza. O godzinie 10.00, 11.00, 13.00 i 15.00 będzie można za darmo zwiedzić obiekt. Będzie też koncert i wykłady.
Zespół pałacowo-parkowy Willi Decjusza
Kraków, ul. 28 lipca 17 a
17 lipca (niedziela), wstęp wolny
W ramach towarzyszących zwiedzaniu „Spotkań z kulturą Renesansu” będą mieć miejsce dwa wykłady poświęcone historii i architekturze Willi, rozpatrywanych w szerszym kontekście małopolskiego dziedzictwa Renesansu. O godz. 12.00 dr Zbigniew Beiersdorf omówi architekturę zespołu pałacowo-parkowego Willi Decjusza, a godz. 14.00 Pani Klementyna Ochniak-Dudek wygłosi wykład pt. Willa Decjusza wśród rezydencji urzędników żup krakowskich.
Na zakończenie, o godz. 16.00 z koncertem pt. Poezja Stanisława Gąsiorka i muzyka Renesansu wystąpi Zespół Muzyki Dawnej Camerata Cracovia, w składzie: Marta Trybulec (sopran), Marta Salwarowska (skrzypce), Piotr Szewczyk (tenor), Marek Skrukwa (gamba), Krzysztof Górecki (aktor) oraz Ireneusz Trybulec – lutnista i autor programu koncertu.
10.00, 11.00, 13.00, 15.00 Zwiedzanie w grupach o pełnych godzinach
12.00 wykład dr Zbigniew Beiersdorf „Architektura zespołu pałacowo-parkowego Willi Decjusza”
14.00 wykład Klementyna Ochniak-Dudek „Willa Decjusza wśród rezydencji urzędników Żup Krakowskich”
16.00 Koncert Zespołu Muzyki Dawnej Camerata Cracovia „POEZJA STANISŁAWA GĄSIORKA I MUZYKA RENESANSU”
Wykonawcy:
MARTA TRYBULEC – sopran
MARTA SALWAROWSKA – skrzypce
PIOTR SZEWCZYK – tenor
MAREK SKRUKWA – gamba
IRENEUSZ TRYBULEC – lutnia, kierownictwo artystyczne
KRZYSZTOF GÓRECKI – recytacje
Program:
Rękopis Bottegariego Che fai qua, figlia bella
Vincenzo Capirola Ricercar
Stanisław Gąsiorek O powyższeniu Zygmunta Augusta królewicza na Księstwo Wielkie Litewskie, 1529
Cesare Negri Bianco fiore
Stanisław Gąsiorek O powyższeniu tegoż Zygmunta Augusta królewicza na Królestwo Polskie,1530
Anonim Pienie o elekcji krala polskiego Zygmunta Augusta
Rękopis Bottegariego Trista sorte e la mia sorte
Stanisław Gąsiorek Na wesele królewny Izabelle, 1539
Tabulatura Strzeszkowskiego Rochalfaza
Stanisław Gąsiorek O tejże królewnie Izabelle, 1539
Anonim Pieśń o śmierci krola starego, Zygmunta pierwszego
Cyprian Bazylik Psalm 70: W Tobie, Panie… tekst: S. K. (Stanisław Kleryka?)
Tabulatura Jana z Lublina Rocal fuza
Stanisław Gąsiorek Fortuna abo sczęście, 1531 (fragmenty)
Anonim Pieśń o weselu króla Zygmunta wtórego Augusta
Gdzie jest Willa Decjusza w Krakowie?
Zapraszamy i pamiętajcie, że możecie przysłać również z Willi zdjęcia na Wakacyjny Konkurs Praktycznego Przewodnika!
Zobacz też oficjalną stronę Szlaku Renesansu w Małopolsce >>
piątek, 24 czerwca 2011
Warsztaty kwiatowe w Zalipiu
26 czerwca 2011, godz. 11.00-18.00
Muzeum Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu
Szlak Tradycyjnego Rzemiosła to impreza przybliżają zagadnienie, które ma w tytule - rzemiosło tradycyjne. Już 26 czerwca zagości w Zalipiu w Małopolsce.
W Muzeum-Zagrodzie Felicji Curyłowej będzie można przez cały dzień brać udział w warsztatach zalipiańskiej sztuki zdobniczej oraz bibułkarstwa.
Z malarkami przygotujesz:
- kwiaty domki (tekturowe),
- drewniane i gliniane przedmioty
- bibułkową łąkę,
- kolorowe „pająki”
- zalipiańską biżuterię.
Przygotowano też kwiatowe niespodzianki, przysmaki z regionu, kącik plastyczhttp://www.blogger.com/img/blank.gifny dla najmłodszych i kiermasz zalipiańskich wyrobów.
Atrakcją będzie na pewno wycieczka rowerowa przez Zalipie. Każdy chętny dostanie bezpłatnie rower i będzie mógł zwiedzać okolice, sprawdzać, gdzie są kwiatowe malowidła.
Co ciekawe, w tym samym dniu w Domu Malarek rozstrzygnięty zostanie Konkurs Malowana Chata 2011, organizowany przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie oraz Dom Malarek.
Kolejne interesujące wydarzenie na Szlaku dla dorosłych i dzieci już 17 lipca 2011 w Wygiełzowie. Będzie tam ETNOmania, czyli Wielkie Warsztaty Regionalne na Szlaku.
Więcej o Szlaku na www.szlakrzemiosla.pl
wtorek, 10 maja 2011
Jak dojechać do Oświęcimia w sobotę?
Jak wiecie w sobotę w Oświęcimiu i okolicach będą Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego 2011. Przedstawiamy Wam informację o sposobach dojazdu do Oświęcimia oraz program MDDK 2011.
Do Oświęcimia można dotrzeć własnym transportem, pociągiem lub autobusami i busami. Zapoznaj się ze wskazówkami dojazdu do tego miasta.
Mapa dojazdowa do Oświęcimia:
Rozkłady jazdy autobusów, busów i kolei
Autobusem do Oświęcimia jedzie się około półtorej godziny, pociągiem Regio prawie dwie.
Szczegółowe i aktualne informacje o kursach znajdziesz na:
Dworzec autobusowy w Krakowie: http://www.rda.krakow.pl/
Rozkład jazdy PKP: http://www.pkp.pl
Dla Twojej wygody kilka rozkładów jazdy na sobotę poniżej.
Autobusy i busy
Pociągi PKP
Program Małopolskich Dni Dziedzictwa 2011 w Oświęcimiu
Muzeum Zamek w Oświęcimiu, ul. Zamkowa 1
Eufrozyna – księżna oświęcimska
Sobota, 14 maja 2011
10.00–18.00 zwiedzanie indywidualne
10.00, 11.30, 15.00, 16.30 zwiedzanie z przewodnikiem
10.00–12.30 Vita Activa, Vita Contemplativa – wizerunek kobiety średniowiecza – cykl wykładów (sala konferencyjna):
– Matka i córka w rodzinie mieszczańskiej Krakowa w XIV w. (prof. Jerzy Rajman)
– Równoprawność kobiety w średniowiecznej chrześcijańskiej Europie (Czesław Skrzypczyk)
– Ubiór jako sposób identyfikacji osoby i jej pozycji w społeczeństwie europejskiego średniowiecza (Justyna Sepiał-Rychlik)
13.00 otwarcie wystawy czasowej Vita Activa, Vita Contemplativa – wizerunek kobiety średniowiecza (sala na parterze)
13.30–18.00 projekcje filmu dokumentalnego o zamku (sala konferencyjna)
15.00 Śladami średniowiecznego Oświęcimia – spacer z przewodnikiem (ok. 1,5 h). Liczba miejsc ograniczona! Rezerwacja: 9–11 maja, godz. 10.00–17.00, tel. 12 423 35 55
Dziedziniec zamku
10.00–18.00 obozowisko rycerzy z grupy rekonstrukcyjnej „Milites Illuminati”. W programie pokaz tańców dawnych (14.00–14.20) oraz pokaz walk (17.00–17.20)
18.00–19.00 La rosa – spektakl pantomimy połączony z koncertem muzyki dawnej w wykonaniu zespołu „Scandicus”
Niedziela, 15 maja 2011
10.00–18.00 zwiedzanie indywidualne
10.00, 11.30, 15.00, 16.30 zwiedzanie z przewodnikiem
10.00–18.00 Vita Activa, Vita Contemplativa – wizerunek kobiety średniowiecza – wystawa czasowa
10.00–18.00 projekcje filmu dokumentalnego o zamku (sala konferencyjna)
15.00 Śladami średniowiecznego Oświęcimia – spacer z przewodnikiem (ok. 1,5 h). Liczba miejsc ograniczona! Rezerwacja: jw.
Dziedziniec zamku
10.00–18.00 obozowisko rycerzy z grupy rekonstrukcyjnej „Milites Illuminati”. W programie pokaz tańców dawnych (11.00–11.20) oraz pokaz walk (14.00–14.20)
18.00 Kuglarze – spektakl w wykonaniu Teatru „Gry i ludzie”
Rynek Główny
10.00–20.00 II Jarmark Kasztelański – impreza przybliżająca kulturę, obyczaje i historię średniowiecznego księstwa oświęcimskiego
17.00 przejście parady szczudlarzy z Rynku Głównego na dziedziniec zamku
Program MDDK 2011 w okolicach Oświęcimia
Pałac w Ryczowie, ul. Szkolna 30
Generał Zygmunt Piasecki
Sobota, 14 maja 2011
10.00, 11.30, 14.30, 16.00 zwiedzanie pałacu z przewodnikiem
13.00 po pałacu oprowadza właścicielka, Zofia Piasecka-Tarabuła
10.00–18.00 Herbatnik wojenny – wystawa sztuki niezależnej lat 80. w Polsce. Prace z kolekcji Marty Tarabuły i Jana Michalskiego (lewe skrzydło pałacu)
11.00, 14.00, 17.00 oprowadzania kuratorskie Marty Tarabuły po wystawie
12.00–13.30, 15.00–16.30 Czarna krowa w kropki bordo, czyli o tym, jak wykorzystać wyobraźnię w tworzeniu własnej pracy plastycznej – warsztaty dla dzieci (I tura 5–7 lat, II tura 8–12 lat). Prowadzenie: Monika Dylewska. Liczba miejsc ograniczona! Rezerwacja: 9–11 maja, godz. 10.00–17.00, tel. 12 423 35 55
Niedziela, 15 maja 2011
10.00, 11.30, 14.30, 16.00 zwiedzanie pałacu z przewodnikiem
13.00 po pałacu oprowadza właścicielka, Zofia Piasecka-Tarabuła
10.00–18.00 Herbatnik wojenny – wystawa sztuki niezależnej lat 80. w Polsce. Prace z kolekcji Marty Tarabuły i Jana Michalskiego (lewe skrzydło pałacu)
10.00–18.00 Żywa lekcja historii – obóz kawalerii Szwadronu Niepołomice w barwach 8. Pułku Ułanów Ks. Józefa Poniatowskiego (przejażdżki konne dla dzieci, nauka władania białą bronią oraz czyszczenie ułańskich koni)
11.00–11.45 „Do ostatniej kropli krwi”. Generał Zygmunt Piasecki (1893–1954) – wykład Jana Michalskiego (sala kominkowa)
12.30–13.10, 14.30–15.10, 17.00–17.40 pokazy musztry oraz szarży ułańskiej
14.00–14.20 O Tej, co nie zginęła – program wokalno-taneczny przygotowany przez uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ryczowie (klatka schodowa)
15.30–16.15 Szabla polska w II Rzeczypospolitej – wykład Jerzego Kozłowskiego (Stowarzyszenie Antykwariuszy Polskich oraz Stowarzyszenie Miłośników Dawnej Broni i Barwy) wraz z prezentacją białej broni (sala kominkowa)
Ponadto w sobotę i w niedzielę:
10.00–18.00 Izba Pamięci poświęcona gen. Zygmuntowi Piaseckiemu (prawe skrzydło pałacu)
10.00–18.00 projekcja filmu dokumentalnego o pałacu oraz prezentacja multimedialna Ślad generała Zygmunta Piaseckiego w historii Ryczowa przygotowana przez uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ryczowie (sala na parterze)
Od 10.00 możliwość degustacji i zakupu dań regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Ryczowa i Półwsi oraz Stowarzyszenie „Dolina Karpia”
13.30 Cud nad Wisłą – projekcja filmu z 1921 r. (sala na parterze)
Wiejski Dom Kultury w Ryczowie, ul. Szkolna 7
10.00–18.00 wystawa starych dokumentów, fotografii oraz sprzętu z terenu Ryczowa i Półwsi przygotowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ryczowa i Półwsi (otwarcie w sobotę 14 maja o godz. 11.00)
12.15–13.00, 15.15–16.00 spacer po najciekawszych miejscach związanych z historią Ryczowa. Oprowadzanie: członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Ryczowa i Półwsi. Zbiórki przed wejściem do Wiejskiego Domu Kultury
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, Rynek 16
Aleksander Kłosiński
Sobota, 14 maja 2011
10.00–17.00 indywidualne zwiedzanie stałej ekspozycji
10.30, 11.30, 12.30, 13.30, 14.30 zwiedzanie z przewodnikiem wystawy czasowej Kęty rzemiosłem sławne
16.00 Dotknąć czasu – o kolekcji i kolekcjonerze – spotkanie poświęcone Aleksandrowi Kłosińskiemu z udziałem zaproszonych gości, w tym wnuka, Jacka Kłosińskiego. Wykład i prowadzenie: Dorota Jędruch
Dom Kultury w Kętach, ul. Żwirki i Wigury 2a
10.00–11.00, 12.00–13.00, 14.00–15.00, 16.00–17.00 Schadzka cechowa. Znaki, symbole i zwyczaje braci rzemieślników – warsztaty dla dzieci (I i III tura 5–7 lat, II i IV tura 8–12 lat). Liczba miejsc ograniczona! Rezerwacja: 9–11 maja, godz. 10.00–17.00, tel. 12 423 35 55
11.15, 13.15, 15.15, 17.15 projekcje filmu dokumentalnego o Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego
Kościół parafialny pw. św. św. Małgorzaty i Katarzyny oraz kościół św. Jana Kantego w Kętach, ul. Mickiewicza 4
10.00, 12.00, 14.30 zwiedzanie z przewodnikiem
Niedziela, 15 maja 2011
10.00–17.00 indywidualne zwiedzanie stałej ekspozycji
10.30, 11.30, 12.30, 13.30, 14.30 zwiedzanie z przewodnikiem wystawy czasowej Kęty rzemiosłem sławne
Dom Kultury w Kętach, ul. Żwirki i Wigury 2a
10.00–11.00, 12.00–13.00, 14.00–15.00, 16.00–17.00 Schadzka cechowa. Znaki, symbole i zwyczaje braci rzemieślników – warsztaty dla dzieci (I i III tura 5–7 lat, II i IV tura 8–12 lat). Liczba miejsc ograniczona! Rezerwacja: jw.
11.15, 13.15, 15.15, 17.15 projekcje filmu dokumentalnego o Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego
15.00 Modne kiedyś – pokaz lokalnego stroju kobiecego z udziałem uczennic z gimnazjum im. Jana Pawła II w Porąbce. Prowadzenie: Alicja Skrudlik-Pilch
16.00 występ Zespołu Pieśni i Tańca „Kęty”
Kościół parafialny pw. św. św. Małgorzaty i Katarzyny oraz kościół św. Jana Kantego w Kętach, ul. Mickiewicza 4
12.00, 14.30 zwiedzanie z przewodnikiem
Prześlij swoją relację!
Wybierasz się na Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego 2011? Prześlij swoje zdjęcia i komentarz na praktyczny.przewodnik[at]gmail.com i zobacz je na naszej stronie!
poniedziałek, 9 maja 2011
Sznurki na Małym Rynku w Krakowie? To promocja MDDK 2011
Na Małym Rynku w Krakowie pojawiła się instalacja artystyczna, która promuje zbliżające się w najbliższy weekend Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego 2011. W tym roku pod hasłem Twarze Małopolski.
ZOBACZ TEŻ: Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego 2015
Sznurkowa wystawa Powiązania w centrum Krakowa pozwala poznać pojedyncze eksponaty. Należy pogratulować oryginalności Małopolskiemu Instytutowi Kultury w promowaniu imprezy MDDK 2011. Turyści oraz mieszkańcy Krakowa i okolic z chęcią zaglądają do wnętrza "obiektu" oraz robią sobie zdjęcia ze sznurkami.
Wewnątrz konstrukcji zgromadzono takie zabawko-eksponaty jak kostki z namalowanymi portretami i słowami, ikonę widoczną przez specjalny przyrząd oraz order, który widać w 3D.
Warto podejść i sprawdzić na własne oczy i ręce. Tylko gdzie tam podział się program MDDK 2011? Nie znaleźliśmy wczoraj.
Garść zdjęć z Małego Rynku:
Czy wybierasz się na Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego 2011?
Prześlij swoją relację!
środa, 4 maja 2011
Malopolskie Dni Dziedzictwa 2011
14-15 maja 2011
W tym roku pokazane zostaną Twarze Małopolski. Dwanaście zabytków i postaci – artyści, władcy, naukowcy - lub wydarzeń. Odbędą się koncerty, odczyty, prezentacje. Obejrzeć będzie można cykl filmów dokumentalnych o zabytkach i postaciach, a także zwiedzić interaktywną wystawę w Krakowie o odkrywaniu nieoczywistych, fascynujących skarbów Małopolski.
Program Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego 2011
TRASA I: KRAKÓW
- Kolegiata pw. św. Anny (ul. św. Anny 11)
Józef Tischner - Kino „Kijów” (obecnie KIJÓW.CENTRUM) (al. Zygmunta Krasińskiego 34)
Krakowski Festiwal Filmowy - Regionalne Muzeum Młodej Polski „Rydlówka" Oddziału Krakowskiego PTTK (ul. Włodzimierza Tetmajera 28)
Lucjan Rydel
TRASA II: OLKUSZ I OKOLICE
- Poliptyk olkuski – bazylika kolegiacka pw. św. Andrzeja w Olkuszu (gmina Olkusz)
Jan Wielki - Pustynia Błędowska (Klucze, gmina Klucze)
Pan Twardowski - Rezerwat przyrody Dolina Racławki (gmina Krzeszowice)
Stanisław Pagaczewski
TRASA III: OKOLICE OŚWIĘCIMIA
- Pałac w Ryczowie (gmina Spytkowice)
gen. Zygmunt Piasecki - Muzeum Zamek w Oświęcimiu (gmina Oświęcim)
Eufrozyna – księżna oświęcimska - Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach (gmina Kęty)
Aleksander Kłosiński
TRASA IV: STARY SĄCZ, KRYNICA-ZDRÓJ, POWROŹNIK
- Kościół i klasztor Klarysek w Starym Sączu (gmina Stary Sącz)
św. Kinga - Sanatorium „Patria” w Krynicy-Zdroju (gmina Krynica-Zdrój)
Jan Kiepura - Cerkiew pw. św. Jakuba Młodszego w Powroźniku (gmina Muszyna)
Jan Peregryn
XIII Dni Dziedzictwa Kulturowego w Małopolsce już 14 i 15 maja 2011 (sobota, niedziela).
Dokąd wybierzesz się Ty?
czwartek, 17 lutego 2011
Małopolska Zimą - przewodnik i mapa GPS
Mapa przewodnik GPS na iPhone’a i Androida "Małopolska zimą" to nowoczesny przewodnik po największych atrakcjach Małopolski, który połączono z mapą interaktywną.
Pobrać ją można na platformy iPhone i Android. Pokazano w nim najlepsze ośrodków narciarskie Małopolski. Są w nim kolorowe mapy stoków narciarskich w tych kurortach, precyzyjne informacje o wyciągach, trasach i atrakcjach turystycznych. Oglądać można również fotografie ze stoków.
Interaktywna mapa na telefon GPS pozwala prosto znaleźć poszczególne atrakcje. Wyszukiwarka pokazuje pobliskie naszemu położeniu atrakcje, takie jak parki narodowe, aquaparki czy muzea.
Jeśli nie masz telefonu, możesz też zamówić przewodnik drukowany po zimowej Polsce:
Południowa Polska zamienia się zimą w barwną, gwarną krainę. Przewodnik Polska zimą zapoznaje z największymi polskimi kurortami zimowymi. Poza opisami wyciągów i tras zjazdowych Czytelnik znajdzie w nim obszerną bazę adresową (m.in. szkółki, wypożyczalnie i serwisy narciarskie, obiekty noclegowe i gastronomiczne) oraz krótkie opisy krajoznawcze najważniejszych górskich miejscowości.
wtorek, 28 grudnia 2010
Skoki narciarskie Zakopane 2011
Zobacz informację o tegorocznych zawodach:
Puchar Świata w Skokach Narciarskich Zakopane 2012
Puchar Świata w Skokach narciarskich w Zakopanem 2011 odbędzie się w dniach 20-22 stycznia 2011. Przedstawiamy program imprezy. Im wcześniej zarezerwujesz nocleg w Zakopanem i kupisz bilety, tym lepiej.
Program Pucharu Świata w Skokach narciarskich w Zakopanem
20 - 22 stycznia 2011
20.01.2011 czwartek
16:00 Oficjalny trening HS-134 (2 serie)
18:00 Seria kwalifikacyjna
21.01.2011 piątek
15:30 Seria próbna
16:30 Konkurs skoków Pucharu Świata HS-134 (1-szy konkurs)
22.01.2011 sobota
15:00 Seria kwalifikacyjna
16:30 Konkurs Skoków Pucharu Świata HS-134 (2-gi konkurs)
Cennik biletów
20.01.2011 godz. 18:00 - SERIA KWALIFIKACYJNA
Cena zostanie podana wkrótce.
21.01.2011 godz. 16:30 - PUCHAR ŚWIATA K-120 - I KONKURS
70,00 zł (sektor A i B)
60,00 zł (sektor C i D)
22.01.2011 godz. 16:30 - PUCHAR ŚWIATA K-120 - II KONKURS
70,00 zł (sektor A i B)
60,00 zł (sektor C i D)
Położenie sektorów (patrząc od strony Zakopanego)
• Sektor A - trybuna górna (niebieska) po prawej stronie skoczni
• Sektor B - trybuna górna (niebieska) po lewej stronie skoczni
• Sektor C - trybuna po prawej stronie stadionu
• Sektor D - trybuna po lewej stronie stadionu
* Bilety na serię kwalifikacyjną do nabycia wyłącznie w dniu zawodów w rejonie skoczni narciarskich
Wybierasz się obejrzeć skoczków narciarskich? Jak organizujesz wyjazd? Daj znać! Wpisz komentarz.
Narty w Magura Ski Park
Wyciąg krzesełkowy na Magurze Małastowskiej (gmina Sękowa, województwo Małopolskie) już działa. Kolejka ma 127 krzesełek.
Sztucznie naśnieżana i oświetlona trasa ma 1400 metrów długości. Jest czynna od 9 do 21. W ośrodku narciarskim działa wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i snowboardowego. Cennik dostępny jest na stronie internetowej Magura Ski Park http://www.skiparkmagura.eu/cennik
Na miejscu są obiekty gastronomiczne oraz toalety. Jest bezpłatny parking oraz dostęp do Internetu.
Mapa Magury
Zobacz, gdzie udać się na narty >>
wtorek, 14 grudnia 2010
Gmina Rzezawa [wideo, mapa]
Gmina Rzezawa położona jest w Małopolsce w powiecie bocheńskim i zajmuje obszar o powierzchni 86 kilometrów kwadratowych. Dlaczego warto tu zajrzeć?
Jest tu zarówno widowiskowa, tradycyjna architektura wiejska, jak i ponad setka przydrożnych kapliczek i krzyży, garncarnia w Dębinie, Sanktuarium Maryjne w Okulicach ze słynącym łaskami obrazem Matki Bożej Okulickiej. Przejeżdżając przez okolicę można natknąć się na wciąż sprawne drewniane "żurawie" do pobierania wody ze studni.
Bogactwo flory i fauny Pogórza Wiśnickiego i Bocheńskiego oglądać można w ramach Obszaru Chronionego Krajobrazu Pogórza Wiśnickiego (wieś Łazy) oraz Bratucicki Obszaru Chronionego Krajobrazu, zajmującego połowę powierzchni gminy (wsie Borek, część Jodłówki, Dąbrówka, Buczków, Dębina, Okulice i Bratucice).
Właśnie tu, w gminie Rzezawa, urodził się "Najwybitniejszy Syn Ziemi Bocheńskiej": ostatni dowódca AK gen. Leopold Okulicki.
Mapa gminy Rzezawa
poniedziałek, 13 grudnia 2010
Całoroczny stok narciarski Czarny Groń w Rzykach
Na początku grudnia otworzony został pierwszy w Polsce całoroczny stok narciarski marki Gornostay, służący do systematycznego treningu i doskonalenia umiejętności narciarstwa zjazdowego. Zlokalizowany jest w Centrum Wypoczynkowo-Rekreacyjnym Czarny Groń w Rzykach (województwo małopolskie, koło Andrychowa). Od kilkunastu lat podobne kluby działają w Europie i Ameryce.
Klub Gornostay zaprasza dorosłych i dzieci do szkoły narciarstwa alpejskiego. Być może warto przed podróżą do kurortu narciarskiego przejść przygotowanie na podobnym stoku treningowym. Zajęcia przeprowadzają zawodowcy i mistrzowie sportu. W istniejących już szkołach wykorzystywane są specjalne programy nauki i metodyki, zgodne z normami FIS. W niedużych grupach w ciągu krótkiego czasu można opanować teorię i praktykę zjazdu, przepisy bezpieczeństwa, normy międzynarodowe zachowania się na górskich stokach oraz nauczyć udzielania pierwszej pomocy.
SKI&SNOWBOARD Park w Ośrodku Wypoczynkowo-Rekreacyjnym Czarny Groń czynny jest codziennie w godzinach od 10.00 do 22.00. 10-minutowa przejażdżka kosztuje w okresie promocyjnym 15 złotych. Cena zawiera wypożyczenie sprzętu narciarskiego oraz snowboardowego.
Szczegóły na www.mazuriasport.pl
Mapa - dojazd do ośrodka Czarny Groń w Rzykach
Subskrybuj:
Posty (Atom)