sobota, 15 sierpnia 2009

VII Festiwal Pierogów 2009 - Kraków


W Krakowie na Małym Rynku odbył się, kolejny już raz, Festiwal Pierogów. Ideą imprezy jest nawiązanie do jednej z najstarszych polskich tradycji kulinarnych, jaką jest lepienie i konsumpcja pierogów.

Te pierogi, które obejrzeliśmy dziś w Krakowie, były wykonane zarówno w sposób tradycyjny, jak i nietypowy - część posiadała niezwykłe nadzienia. Warto było skosztować tych, których nigdy byśmy nie byli sobie sami w stanie zrobić. Zakup tradycyjnych ruskich pierogów mijał się z celem, gdyż ceny były stosunkowo wysokie.

Festiwal Pierogów 2009 - zdjęcia z soboty:

Festiwal Pierogów 2009 KrakówFestiwal Pierogów 2009 Kraków
Festiwal Pierogów 2009 Kraków
VII Festiwal Pierogów 2009 Kraków

Program - Festiwal Pierogów 2009 (pdf)

Europejskie Dni Dziedzictwa 2009 - Wielkopolska


Regionalnym koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie wielkopolskim jest Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków w Poznaniu.

Województwo wielkopolskie - miejsca biorące udział w EDD 2009:


Kalisz

11 września

Sympozjum naukowe i objazd naukowy. „Zabytkom na odsiecz. Szlakiem grodów, zamków i twierdz”

Organizator: Oddział Kaliski Polskiego Towarzystwa Historycznego i Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, Rezerwat archeologiczny Zawodzie


12 września

Wycieczka autokarowa. „Szlakiem grodów i zamków południowo-wschodniej Wielkopolski”. Trasa: Gołuchów-Kalisz Zawodzie-Ostrzeszów-Kępno-Bralin-Antonin

Organizator: ROBiDZ-Poznań, ul. Mielżyńskiego 27/29, 61-725 Poznań, tel./fax: 061 851-73-64, e-mail: robidz.poznan@kobidz.pl


Poznań

9 września

Wycieczka piesza. „Największy gród piastowski” – oprowadzają przewodnicy PTTK

12 września

Wycieczka autokarowa. „Szlakiem grodów i zamków południowo-wschodniej Wielkopolski’ (Gołuchów-Kalisz Zawodzie-Ostrzeszów-Kępno-Bralin-Antonin )

13 września

Wycieczka piesza. „Fortyfikacje średniowieczne i nowożytne Poznania” – oprowadzają przewodnicy PTTK

20 września

Wycieczka piesza. „Śladem twierdzy poligonalnej” – oprowadzają przewodnicy PTTK

27 września

Wycieczka piesza. „Cytadela 1945” – oprowadzają przewodnicy PTTK

wrzesień

Piknik i wystawa w Muzeum Archidiecezjalnym

Organizator: Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków w Poznaniu, ul. Mielżyńskiego 27/29, 61-725 Poznań, tel./fax: 061 851-73-64, e-mail: robidz.poznan@kobidz.pl


Lednica

12 – 13 września

10:00–17:00 - Impreza plenerowa. Ostrów Lednicki i Mały Skansen* – Europejskie Dni Dziedzictwa – “Zabytkom na odsiecz! Szlakiem grodów, zamków i twierdz”. Zabytkowa architektura obronna. Tysiącletnia tradycja oręża

Lokalizacja: na terenie Ostrowa Lednickiego i Małego Skansenu.

19–20 września

10:00–17:00 - Impreza plenerowa. Ostrów Lednicki i Mały Skansen* – Europejskie Dni Dziedzictwa - “Zabytkom na odsiecz! Szlakiem grodów, zamków i twierdz”. TYSIĄC LAT ORĘŻA POLSKIEGO

Lokalizacja: na polach w Dziekanowicach, przy budynku Stodoły, stałej wystawy archeologicznej.


Program może ulec zmianie - Europejskie Dni Dziedzictwa w Wielkopolsce

Zobacz: Europejskie Dni Dziedzictwa 2009

piątek, 14 sierpnia 2009

Europejskie Dni Dziedzictwa 2009 - Pomorze


Regionalnym koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie pomorskim jest Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków w Gdańsku.

Województwo pomorskie - miejsca biorące udział w EDD 2009:


Będomin


27 września

10.00 – 20.00 - Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Bieg Mazurka Dąbrowskiego

W pierwszej części imprezy pokażemy Muzeum Hymnu Narodowego, zwiedzający poznają historię Polski, historię Hymnu Narodowego oraz dwie wystawy stałe. Pierwsza zatytułowana „Józef Wybicki i jego epoka”, ukazuje życie i działalność publiczną Józefa Wybickiego oraz okoliczności powstania „Mazurka Dąbrowskiego”. Druga wystawa przedstawia rolę „Mazurka Dąbrowskiego” w podtrzymaniu świadomości narodowej Polaków w okresie zaborów i w ich walkach o odzyskanie utraconej państwowości, począwszy od XIX wieku aż po okres II wojny światowej. W drugiej części imprezy uczestnicy biegu podzieleni na grupy wiekowe, będą brali udział w rywalizacji sportowej w okolicach Będomina. Trasa została tak zaplanowana, żeby pokazać jak najpiękniejsze fragmenty kaszubskiego krajobrazu. Na zakończenie biegu zwycięzcy w każdej grupie wiekowej otrzymają nagrody. Na zakończenie dla uczestników biegu i gości planujemy zorganizować ognisko.

28 maja – 31 grudnia

9.00 - 17.00 wtorek – sobota
10.00 - 17.00 niedziela i święta
(w poniedziałek Muzeum nieczynne)
- Muzeum Narodowe w Gdańsku
- Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

Program edukacyjny „Śladami Polskości”

Od 28 maja 2009 r. ruszył program edukacyjny Śladami Polskości przygotowany przez Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Skierowany jest do dzieci, młodzieży i studentów mieszkających lub uczących się na terenie województwa pomorskiego. Zajęcia w Muzeum Hymnu Narodowego pozwolą przenieść się w czasie i lepiej zrozumieć uczucia i nastroje Polaków z czasów Mazurka Dąbrowskiego, ale także lepiej zrozumieć czym jest patriotyzm dzisiaj. Muzeum prowadzi zajęcia o polskich symbolach narodowych: polskiej fladze, godle i hymnie narodowym. Pokazuje także okoliczności powstania polskiego hymnu i przybliża jakże ważne w historii Polski postaci: Józefa Wybickiego, Jana Henryka Dąbrowskiego. Zajęcia podzielone są według zagadnień i grup wiekowych:

Organizatorzy:
- Muzeum Narodowe w Gdańsku
- Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie


Gdańsk


12 września

17.00 – 24.00 - Oddział Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, ul. Toruńska 1. Urodziny Muzeum (wstęp wolny)

Podczas uroczystości odbędą się zajęcia edukacyjne, koncerty oraz wykłady dotyczące malarstwa gdańskiego. W cyklu „Spotkanie z Obrazem” opowiemy m.in. o obrazie „Zesłania Ducha Św.” z pierwszej połowy XVII w., który burzliwe losy sprowadziły do Muzeum. Przewidujemy także spotkanie na temat działalności bardzo mało znanego ale bardzo ważnego ze względu nawykonywaną pracę – zawodu konserwatora.

18 i 19 września

Muzeum Narodowe w Gdańsku, Gmach Główny (ul. Toruńska 1), Sala Kolumnowa. III sesja naukowa z cyklu Sztuka i kultura w Prusach Królewskich. Sesja jest poświęcona pamięci profesora Konstantego Kalinowskiego, zmarłego w 2002 roku kierownika Zakładu Historii Sztuki UG, wybitnego polskiego historyka sztuki i muzealnika. Tematyka dwudniowej sesji dotyczy plastyki z terenu Prus Królewskich w okresie nowożytnym, a więc w czasie istnienia tej historycznej dzielnicy Rzeczypospolitej.

18 września

10:00 - Powitanie. Wspomnienie o prof. dr. hab. Konstantym Kalinowskim
10:30 – 10:50 - dr Andrzej Woziński (Katedra Historii Sztuki UG) – ”O nietypowych cechach nastawy ołtarzowej Michała z Augsburga w kościele Mariackim w Gdańsku”
10:50 – 11:10 - Antoni Romuald Chodyński (Muzeum Zamkowe w Malborku) – ”Symbolika rzeźbionych ram do obrazów półkolistych w gdańskim Dworze Artusa”
11:10 – 11:30 - dr Marcin Kaleciński (Katedra Historii Sztuki UG) – ”Gdańska fontanna Neptuna – twórcy, źródła artystyczne i wymowa ideowa”
11:30 – 11:50 - dr hab. Albert Boesten-Stengel, prof. UMK (Zakład Historii Kultury UMK) – “Der Danziger Neptunbrunnen: Ikonographie, Bilderfindung und Bedeutung”
11:50 – 12:30 - Przerwa na kawę i promocja książek
12:30 – 12:50 - Marcin Mondzelewski (Muzeum Narodowe w Gdańsku) – ”Snycerka prospektu wielkich organów z kościoła Mariackiego w Gdańsku. Pierwsza faza ornamentalna z lat 1583-1586
12:50 – 13:10 - Małgorzata Wawrzak (Instytut Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa UMK) – “Wybrane zagadnienia ornamentalne snycerki prospektu organowego z kościoła Mariackiego w Toruniu. Wzory i inspiracje”
13:10 – 13:30 - Dominika Pietkiewicz (Gdańsk) – “Chorus magnus – chorus parvus. Stalle w przestrzeni klasztornego kościoła cystersów w Oliwie w XVI-XVIII wieku”
13:30 – 13:50 - Lech Łopuski (Muzeum Narodowe w Gdańsku) – “Stalle z prezbiterium bazyliki archikatedralnej p. w. Trójcy Świętej w Oliwie”
13:50 – 14:30 - Przerwa
14:30 – 14:50 - Adriana Podmostko-Kłos (Muzeum Narodowe w Poznaniu) – “Nowe ustalenia badawcze dotyczące fragmentu ołtarza z Bysławka koło Tucholi”
14:50 – 15:10 - Dąbrówka Lipska (Toruń) – “Nowożytne ołtarze z przedstawieniem Grobu Pańskiego – pochodzenie, forma, treść”
15:30 – 15:50 - dr Renata Sulewska (Instytut Historii Sztuki UW) – “Augsburskie wzory wyposażenia kościołów Prus Królewskich w II połowie XVIII w.”
15:50 – 16:10 - dr Arkadiusz Wagner (Instytut Informacji Naukowej i Bibliologii UMK) – “Organizacja i technika pracy w warsztatach snycerskich na Warmii epoki baroku”
16:20 - Dyskusja
18:30 - Spotkanie towarzyskie w wirydarzu lub krużgankach (w zależności od pogody) Muzeum Narodowego w Gdańsku (Gmach Główny, ul. Toruńska 1)

19 września

10:00 – 10:20 - dr Michał Wardzyński (Instytut Historii Sztuki UW) – “Marmo bianco statuario di Carrara oraz inne importowane gatunki marmurów południowoeuropejskich i alabastrów w rzeźbie gdańskiej i pomorskiej od końca XVI do XVIII wieku”
10:20 – 10:40 - Alicja Saar-Kozłowska (Instytut Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa UMK) – “Zagadnienia techniczne rzeźby kamiennej w 1 połowie XVII wieku na przykładzie pomnika grobowego Anny Wazówny”
10:40 – 11:00 - Anna Kriegseisen (Muzeum Narodowe w Gdańsku) – “Konstrukcja i techniki montażu ołtarzy i epitafiów powstałych w gdańskich warsztatach kamieniarskich w XVII wieku”
11:00 – 11:20 - dr Jacek Bielak (Gdańsk) – “Nieznana płyta nagrobna Paula Jaschke z kościoła Mariackiego w Gdańsku. Przyczynek do praktyki funeralnej w nowożytnym Gdańsku”
11:20 – 11:50 - Przerwa
11:50 – 12:10 - Franciszek Skibiński (Toruń) – “Domniemane dzieła Willema van den Blocke z fundacji prymasa Jana Tarnowskiego w kaplicy św. Trójcy w kolegiacie w Łowiczu”
12:10 – 12:30 - dr Jacek Kriegseisen (Katedra Historii Sztuki UG; Muzeum Narodowe w Gdańsku) – “Epitafium Guldensternów w kościele Mariackim w Gdańsku i jego twórca Wilhelm Richter. Addenda et corrigenda”
12:30 – 12:50 - dr Aleksandra Lipińska (Instytut Historii Sztuki UW) – “Między Mechelen a Gdańskiem. Relief alabastrowy jako nowy gatunek rzeźbiarski w latach 1550-1625?
12:50 – 13:10 - Katarzyna Wardzyńska (Warszawa) – “Johannes Söffrens – rzeźbiarz elbląski przełomu XVII i XVIII wieku”
13:10 – 13:30 - Przerwa
13:30 – 13:50 - Anna Frąckowska (Toruń) – “Wykorzystanie rzeźby w kości słoniowej w złotnictwie gdańskim w XVII wieku”
13:50 – 14:10 - dr Ewa Barylewska-Szymańska (Instytut Historii PAN, Dom Uphagena – Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska) – “Inwentarze pośmiertne dwóch rzeźbiarzy działających w osiemnastowiecznym Gdańsku. Przyczynek do sytuacji materialnej tej grupy zawodowej”
14:10 – 14:30 - Katarzyna Wojtczak (Gdańsk) – “Dekoracja rzeźbiarska fasady gmachu Dyrekcji Kolei w Gdańsku i jej twórcy”
14:30 - Dyskusja i zamknięcie sesji

13 września i 20 września

10.00 – 17.00 - Muzem Narodowe w Gdańsku, Oddział Sztuki Dawnej, ul. Toruńska 1, 80-822 Gdańsk (kasa czynna od 10.00 do 16.30, wstęp: 1 zł)

Ocalone. Skarby kościoła św. Katarzyny w Gdańsku. Wystawa prezentuje najcenniejsze dzieła ocalone w trakcie dramatycznych wydarzeń z dnia pożaru kościoła 22 maja 2006 roku: figury przedstawiające Marię i św. Jana Ewangelistę z belki tęczowej, późnogotycką predellę ołtarza Świętej Trójcy oraz obrazy ołtarza głównego autorstwa Antona Möllera i Isaaca van den Blocke. Późnogotycki ołtarz rzeźników, także należący do zespołu uratowanych obiektów, prezentowany jest od 2007 roku na wystawie gdańskiej plastyki średniowiecznej. Dzieła prezentowane na wystawie otoczone są troskliwą opieką konserwatorów, którzy dokładają starań, by zalśniły dawnym blaskiem. Ich pracę będzie można obserwować w muzealnym krużganku.

10.00 do 17.00 - Galeria Teatralna w Oddziale Sztuki Nowoczesnej w Pałacu Opatów w Oliwie (kasa czynna od 10.00 do 16.30, wstęp: 1 zł)

Kameleonowy Karol Frycz. Wystawa poświęcona jest życiu i twórczości wybitnego polskiego scenografa, malarza, reżysera i dyrektora teatru, Karola Frycza. Frycz był jednym z największych polskich plastyków teatralnych pierwszej połowy XX w. Realizował założenia ideowe Wielkiej Reformy Teatralnej, był współtwórcą nowoczesnej scenografii polskiej, obok Wincentego Drabika i Andrzeja Pronaszki. Na wystawie pokazane są projekty scenografii i kostiumów z lat 1906- 1959, rysunki i grafiki (m. in. Teka Melpomeny, karykatury, aktorzy w rolach), zaproszenia i programy z okresu Zielonego Balonika, plakaty z lat 1904-1914, malarstwo z lat 1903-1926, kostiumy teatralne z okresu przedwojennego i lat 40. i 50., rekwizyty ( tkaniny, makaty), meble projektowane przez artystę oraz dokumenty ( listy, karty pocztowe, egzemplarze teatralne, pisma, itp.).

Organizator: Muzem Narodowe w Gdańsku, Oddział Sztuki Nowoczesnej


Waplewo Wielkie


13 września i 20 września

Muzeum Narodowe w Gdańsku
Muzeum Tradycji Szlacheckiej
Pomorski Ośrodek Kontaktów z Polonią w Waplewie Wielkim
  • Zwiedzanie majątku
Organizator:
- Muzeum Narodowe w Gdańsku
- Muzeum Tradycji Szlacheckiej
- Pomorski Ośrodek Kontaktów z Polonią w Waplewie Wielkim

Program może ulec zmianie - Europejskie Dni Dziedzictwa na Pomorzu

Zobacz: Europejskie Dni Dziedzictwa 2009

Biskupin Osada - informacje praktyczne


BiskupinStarożytna Osada w Biskupinie została odkryta w 1933 roku przez Walentego Szwajcera.

W 1934 roku na terenie grody zaczęły się badania wykopaliskowe. Dowiedziono, że Osada w Biskupinie wiąże się z kręgiem kulturowym kultury łużyckiej, trwającym od środkowej epoki brązu, od około XIV wieku p.n.e., po wczesną epokę żelaza, czyli do około V wieku p.n.e.

Na podstawie badań drewnianych bali stwierdzono, że Gród w Biskupinie powstał najprawdopodobniej w 738 roku p.n.e. Założono go na podmokłej wyspie na Jeziorze Biskupińskim, obecnie półwysep.

Na półwyspie zrekonstruowano jedynie fragment osiedla. Najbardziej charakterystycznym z nich jest brama. Po jej obu stronach znajdują się dwa odcinki wału oraz falochron.

Znajduje się tu również muzeum, a w każdym trzecim tygodniu września odbywa się na terenie Grodu w Biskupinie festyn biskupiński.

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie można zwiedzać przez cały rok, w godzinach od 8.00 do 18.00 (w okresie zimowym do zmroku). Czas zwiedzania wynosi około 2 godzin.

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie - cennik:


- bilet wstępu normalny: 8 zł
- bilet wstępu ulgowy: 6 zł
- lekcje muzealne (lepienie naczyń, wyrób paciorków, tkanie i przędzenie,życie codzienne mieszkańców Biskupina i inne): dorośli oraz dzieci: 6 zł
- rejs statkiem "Diabeł Wenecki": 6 zł
- koszt wynajmu przewodnika:
  • w języku polskim: 60 zł
  • w języku angielskim: 120 zł
  • w języku niemieckim: 120 zł
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie prosi o wcześniejsze zarezerwowanie przewodnika telefonicznie bądź drogą elektroniczną, tel. (52) 30 25 055 codziennie od godziny 9.00 do 17.00, tel/fax. (52) 30 25 420 od poniedziałku do piątku od godziny 7.00 do 15.00

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie zabrania wykonywania zdjęć oraz realizacji filmów na terenie rezerwatu do celów publikacji naukowych, komercyjnych, reklamowych bądź internetowych bez zgody Dyrekcji Muzeum lub osoby upoważnionej. Fotografowanie na terenie rezerwatu bez prawa publikacji (w celach prywatnych) nie wymaga zgłoszenia.

Śledź zmiany - Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Dojazd do Biskupina:

Biskupin położony jest 5 km na wschód od międzynarodowej drogi E5, biegnącej przez Poznań, Gniezno, Żnin i Bydgoszcz do Gdańska, 10 km na południe od Żnina.

Od maja do września pomiędzy Żninem a Gąsawą, przez Wenecję i Biskupin, kursuje kolejka wąskotorowa. Podróż ze Żnina do Biskupina trwa około 40 min. Rozkład jazdy kolejki oraz cennik biletów - link

Mapa dojazdu do Biskupina:




Zdjęcie pochodzi z Wikipedii - autor Matrix0123456789

Biskupin - Festyn Archeologiczny 2009


Biskupin XV Festyn Archeologiczny 2009XV Festyn Archeologiczny w Biskupinie trwać będzie od 19 do 27 września 2009 roku.

Piętnasta już edycja, znanego w całej Europie festyny archeologicznego w Biskupinie, poświęcona będzie kulturze węgierskiej. Hasło festynu nawiązuje do znanego porzekadła: "Polak, Węgier dwa bratanki".

Program festynu w Biskupinie - do pobrania



Zobacz:

Biskupin Osada - informacje praktyczne



Ginąca Polska - konkurs na relację lub fotorelację


"Ginąca Polska" to konkurs zorganizowany przez portal Kolumber.pl. Konkurs trwa od 5 sierpnia do 30 września 2009 roku. Lista 5 nagrodzonych osób, czyli autorów najlepszych relacji i fotorelacji wybranych przez użytkowników Kolumbera, opublikowana zostanie w serwisie 2 października 2009 roku.

Zasady konkursu:

- zarejestruj się w serwisie Kolumber.pl
- opisz lub sfotografuj fragment "Ginącej Polski"
- dodaj do podróży tag "ginaca polska" (bez polskich znaków)

Do wygrania album "Polska ginąca" od wydawnictwa Carta Blanc.

Relacje i fotorelacje zgłoszone do konkursu można czytać i oglądać w serwisie Kolumber.pl

Konkurs fotograficzny - Pokaż swój region


Organizatorem konkursu fotograficznego „Pokaż swój region” jest Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna.

Zasady konkursu:

- na zdjęciach może pojawić się wszystko, co związane jest z turystyką oraz atrakcjami regionu Kujawsko-Pomorskiego. Specjalna kategoria konkursu: „Ślady Mennonitów w Regionie Kujawsko-Pomorskim”

- jedna osoba może wysłać najwyżej 20 zdjęć - najlepiej na płycie CD, o rozdzielczości minimum 300 dpi

- zdjęcia nie mogą być wcześniej publikowane i brać udziału w innych konkursach

- szczegółowy regulamin na stronie internetowej: www.k-pot.pl

- prace należy wysyłać do 30 września 2009 roku na adres: Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna, Wełniany Rynek 5/8, 05-036 Bydgoszcz. Krata zgłoszenia: pdf

- konkurs ma charakter ogólnopolski i jest otwarty dla wszystkich fotografujących


Nagrody w konkursie:

• Hotel Pałac Targon z Ciechocinka- weekendowy pobyt dla 2 osób
• Hotel Holland z Nowego- weekendowy pobyt dla 2 osób
• Talon o wartości 400 zł na zakupy w sklepie fotograficznym Cominfo
• nagrody rzeczowe ufundowane przez partnera medialnego Gazety Nowości oraz Expressu Bydgoskiego

czwartek, 13 sierpnia 2009

Konkurs fotograficzny - Cudowna Planeta


Serwis Kolumber.pl zorganizował konkurs fotograficzny "Cudowna Planeta". Konkurs trwa od 5 sierpnia do 30 września 2009 roku. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 1 października 2009 roku.

Zasady konkursu:

- Zarejestruj się w serwisie Kolumber.pl
- Dodaj zdjęcie do lokalizacji "Cudowna planeta". Zdjęcie powinno przedstawiać jeden z trzech żywiołów:
  • Woda (rzeki, jeziora, morza, oceany itp.)
  • Ziemia (skały, skamieniałości, gleba itp.)
  • Powietrze (pogoda, zjawiska atmosferyczne itp.)
- W tytule wpisz nazwę wybranej kategorii (tym samym zgłoś się do rywalizacji w konkretnej kategorii) i krótko opisz, co jest na zdjęciu.

Przypisanie zdjęcia do lokalizacji "Cudowna planeta" to warunek konieczny wzięcia udziału w konkursie. W konkursie mogą brać udział tylko nowe zdjęcia (zamieszczone w serwisie w czasie trwania konkursu).

Na najlepsze zdjęcia głosują użytkownicy serwisu Kolumber.pl. Na tej podstawie w każdej kategorii wytypowanych zostanie 5 zwycięzców.

Zdjęcia zgłoszone do konkursu można oglądać na stronie miejsca "Cudowna planeta".

Nagrody w konkursie "Cudowna Planeta" to albumy Carta Blanca:
  • Oceany (5 sztuk) - dla autorów najlepszych zdjęć z kategorii "Woda"
  • Pogoda (5 sztuk)- dla autorów najlepszych zdjęć z kategorii "Powietrze"
  • Skały i skamieniałości (5 sztuk) - dla autorów najlepszych zdjęć z kategorii "Ziemia"


Muzeobranie 26 - 27 września 2009


Muzeobranie to: więcej niż zwiedzanie, przygoda w muzeum, edukacja i zabawa, małopolskie inspiracje.

Zobacz Muzeobranie 2010



Muzeobranie 2009

Muzeobranie 2009 - program:


Andrychów - „CHŁOPSKA SZKOŁA BIZNESU”


Izba Regionalna Ziemi Andrychowskiej, ul. Krakowska 69 (pałac Bobrowskich), 34-120 Andrychów, tel: 0 604 210 949

Godziny otwarcia podczas Muzeobrania: 10.00-17.00
Ceny biletów: normalne – 2 zł, ulgowe – 1 zł

Więcej szczegółów - Muzeobranie 2009 w Andrychowie


Świątniki Górne - „MUZEUM OTWARTE NA KŁÓDKĘ”


Muzeum Ślusarstwa im. Marcina Mikuły w Świątnikach Górnych, ul. Bruchnalskiego 35 (budynek dawnej szkoły ślusarskiej), 32-040 Świątniki Górne, tel. (012) 270 50 40

W Świątnikach Górnych tematem wiodącym będzie płatnerstwo i husaria oraz związane z nimi warsztaty i pokazy. Poznamy również nieznane anegdoty z życia dzwonników wawelskich. Zabawa w otwieranie skomplikowanych świątnickich kłódek dostarczy nam z kolei iście intelektualnej rozrywki.

Więcej szczegółów - Muzeobranie 2009 w Świątnikach Górnych


Wygiełzów - „BARWNA WIEŚ, PAŃSKI DWÓR”

Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny i Zamek Lipowiec, ul. Podzamcze 1, 32-551 Babice, tel: 032 613 40 62

Godziny otwarcia podczas Muzeobrania: 10.00-18.00
Ceny biletów: dorośli – 5 zł, dzieci – 0 zł, rodzinne – 21 zł
(bilet obejmuje wstęp do skansenu i do dworu oraz na zamek)

Więcej szczegółów - Muzeobranie 2009 w Wygiełzowie


Do miejsc tegorocznego Muzeobrania dostać się można na własną rękę lub skorzystać ze zorganizowanego przez MIK - Muzeobusu.

Muzeobus kursuje:

SOBOTA, 26.09.2009
9.00 - zbiórka na parkingu
9.15-10.00 - droga do Świątnik Górnych
10.00-12.00 - Świątniki Górne
12.00-13.00 - droga do Andrychowa
13.00-15.15 - Andrychów
15.15-16.00 - droga do Wygiełzowa
16.00-18.00 - Wygiełzów
18.00-19.00 - powrót do Krakowa

NIEDZIELA, 27.09.2009
9.00 - zbiórka na parkingu
9.15-10.00 - droga do Wygiełzowa
10.00-12.00 - Wygiełzów
12.15-13.00 - droga do Andrychowa
13.00-15.15 - Andrychów
15.15-16.00 - droga do Świątnik Górnych
16.15-18.30 - Świątniki Górne
18.30-19.15 - powrót do Krakowa

Muzeobus: przejazd 1 zł, konieczność rezerwacji pod numerem infolinii 012 423 35 55, czynna w dn. 21–25 września w godz. 9.00–17.00

Plakat Muzeobrania 2009:
Muzeobranie 2009

Zobacz: Muzeobranie 2008

Skansen w Krakowie na Woli Justowskiej


Zabudowa na Woli Justowskiej w Krakowie to maleńki skansen, który założony w 1949 roku Seweryn Udziela.

Pierwszym obiektem, w krakowskim skansenie, był drewniany kościół z XVI wieku pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski, przeniesiony ze wsi Komorowice koło Bielska. Spłoną on jednak w nocy z 13 na 14 lipca 1978 roku. Zdecydowano wówczas na odbudowanie drewnianej świątyni. Również los tej budowli skończył się tragicznie. Spłonęła w nocy z 5 na 6 kwietnia 2002 roku. Planowane jest kolejne odbudowanie kościoła.

Zespół budownictwa drewnianego na Woli Justowskiej obecnie składa się z karczmy oraz spichlerza.
  • Karczma z przełomu XVIII i XIX wieku pochodzi z Pasieki koło Czernichowa. Została sprowadzona do Krakowa w 1949 roku. Budynek karczmy, o konstrukcji zrębowej, przykrywa czterospadowy, gontowy dach. Pełni on obecnie rolę plebanii.
  • Spichlerz pochodzi z 1764 roku ze wsi Trzyciąż koło Wolbromia. Przeniesiony został na Wolę Justowską w 1957 roku. Przykrywa go czterospadowy, gontowy dach z okapami.
Skansen w Krakowie na Woli Justowskiej KarczmaSkansen w Krakowie na Woli Justowskiej Spichlerz

Obiekty ze skansenu należą do Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. W Krakowie znajdują się jeszcze trzy obiekty drewnianej architektury: kościół św.Jana Chrzciciela i Matki Boskiej Skaplerznej w Krzesławicach, kościół św. Bartłomieja w Mogile oraz kaplica świętej Małgorzaty i świętej Judyty na Salwatorze.

Zobacz:

Szlak Architektury w Małopolsce
Skanseny w Małopolsce
Historia drewnianego kościoła na Woli Justowskiej w Krakowie

Ojcowski Park Narodowy - informacje praktyczne


Co warto zobaczyć w Ojcowskim Parku Narodowym:

  • Zamek w Pieskowej Skale
Zamek w Pieskowej Skale mieści się w północnej części Ojcowskiego Parku Narodowego na cyplu skalnym nad doliną Prądnika. W XIX wieku został dwukrotnie spalony i popadł w ruinę. W 1903 roku zakupiło go Towarzystwo Akcyjne Zamek Pieskowa Skała i odnowiło. Po 1945 roku zamek przekazano Państwowym Zbiorom Sztuki na Wawelu, które powołały tutaj swój oddział.

Więcej informacji i zdjęcia - Zamek w Pieskowej Skale

  • Zamek w Ojcowie
Twierdza w Ojcowie pochodzi z XVI wieku.

Zamek w Ojcowie otwarty jest od 13 kwietnia do 28 października w godz. od 10.00
- do 16.45 (kwiecień-maj)
- do 17.45 (czerwiec-sierpień)
- do 16.45 (wrzesień)
- do 15.45 (październik)

W niedziele i święta czas otwarcia przedłuża się o godzinę.

Cena biletów wstępu:
- bilet normalny: 2,50 zł
- bilet ulgowy: 1,50 zł

Więcej informacji i zdjęcia - Zamek w Ojcowie

  • Zabudowa uzdrowiskowa w Ojcowie
Zobacz zdjęcia - zabudowa uzdrowiskowa w Ojcowie

  • Kaplica Na Wodzie w Ojcowie
Kaplica św. Józefa Rzemieślnika (Robotnika) w Ojcowie, znana również jako Kaplica Na Wodzie zbudowana jest w stylu szwajcarsko - ojcowskiego oraz zakopiańskiego.

Więcej informacji i zdjęcia - Kaplica Na Wodzie w Ojcowie

  • Jaskinia Łokietka
Czynna codziennie od 13 kwietnia do 28 października:
- kwiecień - od 9.00 do 15.30 (w dni powszednie), 9.00 do 17.30 (soboty i niedziele)
- maj - sierpień od 9.00 do 18.30
- wrzesień - od 9.00 do 17.30
- październik - od 9.00 do 16.30

Cena biletów wstępu:
- bilet normalny: 7 zł
- bilet ulgowy: 5 zł

  • Jaskinia Ciemna
Czynna od 25 kwietnia do 4 października:
- od 10.00 do 17.00

Cena biletów wstępu:
- bilet normalny: 6 zł
- bilet ulgowy: 4 zł

  • Pustelnia bł. Salomei w Grodzisku koło Skały
Około 1257 roku Grodzisko trafiło w ręce klarysek. Przełożoną sióstr była siostra Salomea, wdowa po księciu halickim Kolomanie. Zakonnice na ruinach dawnego grodu postawiły klasztor i kaplicę pw. św. Marii Magdaleny.

Więcej informacji i zdjęcia - Pustelnia bł. Salomei

  • Szlaki turystyczne w Ojcowskim Parku Narodowym
Przez Ojcowski Park Narodowy biegnie kilka szlaków turystycznych o długości 23 km, oto one:

- Szlak czerwony: Kraków - Giebułtów - Prądnik Korzkiewski - Ojców - Grodzisko - Młynnik - Pieskowa Skała - Sułoszowa (dalej: Rabsztyn - Klucze - Ogrodzieniec - Częstochowa)

- Szlak niebieski: Rudawa - Dolina Będkowska - Jerzmanowice Lepianka - Czajowice - Wąwóz Ciasne Skałki - Krakowska Brama - Ojców - Grodzisko - Skała (dalej Tarnawa - Glanów - Wolbrom - Ogrodzieniec - Mstów)

- Szlak żółty: Krzeszowice - Szklary - Wierzchowie - Murownia - Dolina Prądnika - Dolina Sąspowska - Sąspów - Pieskowa Skała

- Szlak zielony: Dolina Sąspowska - Złota Góra - Park Zamkowy - willa "Pod Koroną" - Jaskinia Ciemna - Góra Okopy - Bar "Okienko" - Brama Krakowska - Park Zamkowy

- Szlak czarny: Złota Góra ( parking) - Park Zamkowy (parking) - Chełmowa Góra - Jaskinia Łokietka



Informacje o parkingach:

Parking - Pieskowa Skała (otwarty cały rok, nie strzeżony, płatny)
motocykl - 3,00 zł
samochód osobowy - 6,50 zł
mikrobus - 10,00 zł
autobus - 15,00 zł

Parking Czajowice - w pobliżu Jaskini Łokietka (otwarty cały rok, niestrzeżony, płatny)
samochód osobowy - 5,00 zł

Parking - Ojców Złota Góra (otwarty cały rok, niestrzeżony, płatny)
samochód osobowy, motocykl, mikrobus - 5,00 zł
autobus - 20,00 zł

Parking pod Zamkiem w Ojcowie (otwarty cały rok, niestrzeżony, płatny)
samochód osobowy, motocykl - 10,00 zł
mikrobus - 15,00 zł
autobus - 30,00 zł

Źródło o miejscach parkingowych pochodzi ze strony OPN.

Jak dojechać do Ojcowskiego Parku Narodowego? - zobacz rozkłady jazdy



Lubelszczyzna - województwo lubelskie, miasta, atrakcje


Herb województwo lubelskieLubelszczyzna, inaczej Ziemia Lubelska, jest krainą historyczną leżącą na prawym brzegu Wisły, między Wieprzem i Tyśmienicą na północy oraz Sanem i Tanwią na południu. Większa część krainy położona jest w obecnym województwie lubelskim. Współczesne województwo lubelskie zostało utworzone w 1999 roku.

Niektórzy, obecnie, całe województwo lubelskie nazywają Lubelszczyzną. Na zdjęciu herb województwa lubelskiego.

Województwo lubelskie składa się z 24 powiatów - 20 ziemskich i 4 grodzkich (na zdjęciu mapa województwa lubelskiego podzielona na powiaty)

Powiaty ziemskie:
  • powiat bialski
  • powiat biłgorajski
  • powiat chełmski
  • powiat hrubieszowski
  • powiat janowski
  • powiat krasnostawski
  • powiat kraśnicki
  • powiat lubartowski
  • powiat lubelski
  • powiat łęczyński
  • powiat łukowski
  • powiat opolski
  • powiat parczewski
  • powiat puławski
  • powiat radzyński
  • powiat rycki
  • powiat świdnicki
  • powiat tomaszowski
  • powiat włodawski
  • powiat zamojski
Powiaty grodzkie:
  • Biała Podlaska
  • Chełm
  • Lublin
  • Zamość
W województwie lubelskim jest 41 miast. Stolicą województwa lubelskiego jest Lublin.

Miasta w województwie lubelskim:
Annopol, Bełżyce, Biała Podlaska, Biłgoraj, Bychawa, Chełm, Dęblin, Frampol, Hrubieszów, Janów Lubelski, Józefów, Kazimierz Dolny, Kock, Krasnobród, Krasnystaw, Kraśnik, Lubartów, Lublin, Łęczna, Łuków, Międzyrzec Podlaski, Nałęczów, Opole Lubelskie, Ostrów Lubelski, Parczew, Piaski, Poniatowa, Puławy, Radzyń Podlaski, Rejowiec Fabryczny, Ryki, Stoczek Łukowski, Szczebrzeszyn, Świdnik, Tarnogród, Terespol, Tomaszów Lubelski, Tyszowce, Włodawa, Zamość, Zwierzyniec.

Mapa prezentująca największe atrakcje Lubelszczyzny):
Lubelszczyzna województwo lubelskie mapa atrakcje

Zobacz koniecznie:
Lublin, Chełm, Sobibór, Brzeźno, Stołpie

Przydatne linki:
Województwo lubelskie - oficjalna strona
Największe atrakcje Lubelszczyzny
Szlaki rowerowe regionu Lubelskiego

środa, 12 sierpnia 2009

Smakowanie Małopolski


„Smakowanie Małopolski” to kampania promocyjna Województwa Małopolskiego, w której:

- na ulicach Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Łodzi, Poznania, Trójmiasta Górnego Śląska zobaczymy billboardy promocyjne

- w telewizji, na kanałach Discovery Channel, Discovery World i Discovery Historia, będą puszczane filmiki z trzech miejsc Małopolski:

- jedna z imprez, w ramach akcji „Smakowanie Małopolski”, będzie miała miejsce podczas finału V Małopolskiego Festiwalu Smaku na Placu Wolnica w Krakowie (29 - 30 sierpnia 2009 roku).

Smakowanie MałopolskiZobacz również:

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu
Spływ przełomem Dunajca
Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce


Na zdjęciu jeden z bilbordów promocyjnych akcji „Smakowanie Małopolski”.

Noc Sakralna (Noc Kościołów) - Cracovia Sacra 2009


W ramach Krakowskich Nocy, w tym roku, będzie miała miejsce II Noc Sakralna, czyli zwiedzanie kościołów w Krakowie wraz z występami artystycznymi.

Noc Kościołów w Krakowie w 2009 roku trwać będzie od 14 sierpnia do nocy z 15 na 16 sierpnia.

Noc Sakralna Noc Kościołów Kraków Cracovia Sacra 2009Zobacz też: III Noc Cracovia Sacra 2010 w Krakowie

Nurtem głównym tegorocznego programu Cracovia Sacra jest odkrywanie kościołów i klasztorów, w których znajdują się koronowane obrazy Matki Bożej (m. in.: Katedra na Wawelu, Bazylika Mariacka, Bazylika oo. Franciszkanów, Bazylika Bożego Ciała, Kościół oo. Karmelitów na Piasku, Kościół oo. Bernardynów, Kościół świętego Szczepana, Kościół Matki Bożej Królowej Polski – Arka Pana w Nowej Hucie). Noc Sakralna to także szereg koncertów i wystaw.

II Noc Sakralna 2009 (Noc Kościołów)- program


Objaśnienia do programu:

* wejściówki do odbioru w Punktach Informacji Miejskiej od 8 sierpnia:
  • Punkt Informacji Miejskiej, Pawilon Wyspiańskiego, pl. Wszystkich Świętych 2, czynny codziennie w godz. 9.00-19.00, tel. (+48) 12 616 18 86, fax (+48) 12 616 18 82, it@infokrakow.pl
  • Punkt Informacji Miejskiej, ul. św. Jana 2, czynny codziennie w godz. 10.00-18.00, tel. (+48) 12 421 77 87, fax (+48) 12 426 21 55, simjan@infokrakow.pl
** wejście po stromej drabinie przez ciasny otwór w podłodze kościoła - zwiedzający powinni mieć odpowiedni strój i wygodne obuwie


14 sierpnia (piątek)

  • Katedra na Wawelu - Wawel 3
18.30 - Koncert „Grzegorz Gerwazy Gorczycki kapelmistrz katedry na Wawelu” w obecności cudownego obrazu Matki Boskiej Łaskawej (Lwów)

  • Bazylika OO. Franciszkanów - plac Wszystkich Świętych 5
10.00 - 20.00 - Zwiedzanie kościoła, krużganków, wystawy w Kaplicy św. Eligiusza, Kaplicy Matki Bożej Bolesnej (wejście od pl. Wszystkich Świętych)
20.00 - Koncert w wykonaniu Anny Szałapak (śpiew) z zespołem: Tomasz Góra (skrzypce), Konrad Mastyło (piano)

  • Bazylika Bożego Ciała - ul. Bożego Ciała 26
16.00 - 16.30, 16.15 - 16.45, 16.30 - 17.00, 16.45 - 17.15, 17.00 - 17.30, 17.15 - 17.45, 17.30 - 18.00, 17.45 - 18.15 - Zwiedzanie klasztoru, półgodzinna trasa od wejścia przez furtę klasztorną do refektarza, sali Cranacha, biblioteki, przewiązki, zakrystii, skarbca i kościoła*
21.00 - Opera sacra W. A. Mozarta „Die Schuldigkeit des Ersten Gebots” w wykonaniu zespołu artystów Krakowskiej Opery Kameralnej

  • Opactwo OO. Benedyktynów w Tyńcu - ul. Benedyktyńska 37
14.00, 14.20 - Zwiedzanie krypty w grupach 15-osobowych* (**)
15.45 - Uroczysta inauguracja Nocy Cracovia Sacra wraz z otwarciem ekspozycji specjalnej w Muzeum Opactwa w Tyńcu
16.00 - 19.00 - Zwiedzanie Muzeum Opactwa w Tyńcu
16.30 - Koncert „Cantus choralis in musica figurata, czyli cisza i kontemplacja - śpiew i modlitwa” w wykonaniu oktetu wokalnego OCTAVA oraz scholi oo. benedyktynów w Tyńcu (sala Paulus)
19.00 - Nieszpory
20.15 - Kompleta

  • Bazylika Mariacka - plac Mariacki 5
19.30 - Koncert „W niebiosa wzięta, na skrzydłach Aniołów”

  • Kościół OO. Bernardynów - ul. Bernardyńska 2
12.00 - 17.00 - Zwiedzanie kościoła, zakrystii, Kaplicy M. B. Sokalskiej, chóru zakonnego, klasztoru
12.00 - 20.00 - Zwiedzanie wystawy w auli św. Szymona
17.00 - Koncert częstochowskiego zespołu „KALOKAGATHOS” pod kierownictwem Marzeny Lamch-Łoniewskiej
22.00 - Koncert „Perły Baroku”

  • Kościół OO. Karmelitów Na Piasku - ul. Karmelicka 19
14.00 - 14.30, 14.30 - 15.00, 15.00 - 15.30, 15.30 - 16.00, 16.00 - 16.30, 16.30 - 17.00, 17.00 - 17.30, 17.30 - 18.00 - Zwiedzanie Kapitularza-Biblioteki* (grupy 25-osobowe)
14.00 - 23.00 - Zwiedzanie kościoła, krużganków, muzeum
20.30 - Koncert w wykonaniu Aleksandry Maurer (śpiew) z zespołem: Adrian Konarski (piano), Michał Półtorak (skrzypce)

  • Kościół OO. Reformatów - ul. Reformacka 4
14.00 - 14.30; 14.30 - 15.00; 15.00 - 15.30; 18.15 - 18.45, 18.45 - 19.15, 19.15 - 19.45 - Zwiedzanie kościoła i podziemi*
20.00 - Koncert „Memento Mori” w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej „CANTICUM NOVUM”

  • Kościół OO. Dominikanów - ul. Stolarska 12
17.00 - 23.00 - Zwiedzanie wystawy „Skarby Dominikańskie” w Kapitularzu
20.30 - Koncert w wykonaniu Chóru Soboru Smolnego pod dyrekcją Władimira Begletsowa* (Sankt Petersburg)

  • Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty (Siostry Prezentki) - ul. Św. Jana 7
20.30 - Program literacko-muzyczny „Dotknięcia czystych rąk”

  • Kościół św. Katarzyny - ul. Augustiańska 7
10.00 - 19.00 - Zwiedzanie kościoła, krużganków, kaplicy Matki Bożej Pocieszenia, wystawy w kaplicy św. Doroty, wystawy w podziemiach (Tagasta)
11.00, 14.00, 15.00, 16.00 - Zwiedzanie klasztoru* (wejście od. ul. Augustiańskiej)
19.00 - Koncert „Matko z ikonowej deski” w wykonaniu artystów Piwnicy św. Norberta

  • Kościół św. Szczepana - ul. Sienkiewicza 19
21.00 - Program poetycko-muzyczny „Po obu stronach wiary”

  • Kościół p.w. Matki Bożej Królowej Polski (Arka Pana) - ul. Obrońców Krzyża 1, Kraków-Bieńczyce
20.00 - Koncert „Muzyka Baroku” w wykonaniu Sinfonietty Cracovii pod dyrekcją Roberta Kabary

  • Kościół św. Józefa - ul. Zamoyskiego 2
19.15 - Koncert pieśni maryjnych „Królowo Róż”

  • Bazylika OO. Paulinów na Skałce - ul. Skałeczna 15
12.00 - 20.00 - Zwiedzanie wystawy w sali św. Michała
12.00, 13.30, 15.00, 16.30, 18.00 - Zwiedzanie biblioteki*

  • Kościół Redemptorystów - ul. Zamoyskiego 56
19.30 - Koncert „Jan Paweł II - Santo Subito”

  • Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa (Siostry Sercanki) - ul. Garncarska 24
12.00 - 22.00 - Zwiedzanie muzeum (wejście przez furtę klasztorną)

  • Kościół św. Barbary - Mały Rynek 8
19.30 - Koncert „Styl Galant”

  • Stara Synagoga - ul. Szeroka 24
21.30 - Koncert „Pieśni i piosenki krakowskiego Kazimierza” *

  • Muzeum Archidiecezjalne - ul. Kanonicza 19-21
10.00 - 18.00 - Zwiedzanie stałej i zmiennej ekspozycji Muzeum



15 sierpnia (sobota)

  • Katedra na Wawelu - Wawel 3
10.00 - Uroczysta suma

  • Bazylika OO. Franciszkanów - plac Wszystkich Świętych 5
13.00 - 20.00 - Zwiedzanie kościoła, krużganków, wystawy w Kaplicy św. Eligiusza, Kaplicy Matki Bożej Bolesnej (wejście od pl. Wszystkich Świętych)
24.00 - Koncert „Muzyka Witraży Stanisława Wyspiańskiego”*

  • Bazylika Bożego Ciała - ul. Bożego Ciała 26
11.00 - Uroczysta Msza Święta
20.00 - 20.30, 20.15 - 20.45, 20.30 - 21.00, 20.45 - 21.15, 21.00 - 21.30, 21.15 - 21.45 - Zwiedzanie klasztoru (wejście przez furtę klasztorną do refektarza, sali Cranacha, biblioteki, przewiązki, zakrystii, skarbca) i kościoła*

  • Opactwo OO. Benedyktynów w Tyńcu - ul. Benedyktyńska 37
10.30 - Msza Święta Pontyfikalna z chorałem gregoriańskim
13.00, 13.25, 13.50, 17.00, 17.20 - Zwiedzanie krypty w grupach 15-osobowych* (**)
14.30 - Próba przed Akatystem
15.00 - Akatyst
19.00 - Nieszpory Maryjne Pontyfikalne
20.30 - Kompleta
10.00 - 22.00 - Zwiedzanie muzeum Opactwa w Tyńcu

  • Bazylika Mariacka - plac Mariacki 5
18.00 - Koncert „Maryjny” w wykonaniu Akademickiego Kameralnego Zespołu Organum pod dyrekcją Bogusława Grzybka
18.30 - Uroczysta Pontyfikalna Msza Święta Odpustowa celebrowana przez Metropolitę Krakowskiego Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza
20.00 - Koncert wokalno-organowy „Ave Maria w muzyce”

  • Kościół OO. Bernardynów - ul. Bernardyńska 2
13.00 - 16.00; 19.30 - 20.30; 22.15 - 23.15 - Zwiedzanie kościoła, zakrystii, Kaplicy M. B. Sokalskiej, chóru zakonnego, klasztoru, wystawy w auli św. Szymona
21.00 - Koncert pieśni renesansowych

  • Klasztor OO. Kamedułów na Bielanach - al. Konarowa 1
16.00 - Koncert „Sonaty kościelne” W. A. Mozarta

  • Kościół OO. Karmelitów Na Piasku - ul. Karmelicka 19
14.00 - 19.00 - Zwiedzanie kościoła, krużganków, muzeum
20.00 - „Koncerty organowe Haendla”

  • Opactwo Cystersów w Mogile - ul. Klasztorna 11
19.00 - Koncert w wykonaniu Chóru Soboru Smolnego pod dyrekcją Władimira Begletsowa (Sankt Petersburg)

  • Kościół OO. Dominikanów - ul. Stolarska 12
10.00 - 23.00 - Zwiedzanie wystawy „Skarby Dominikańskie” w Kapitularzu

  • Kościół św. Katarzyny - ul. Augustiańska 7
10.00 - 11.00; 16.00 - 17.00 - Zwiedzanie kościoła
10.00 - 18.00 - Zwiedzanie krużganków, kaplicy Matki Bożej Pocieszenia, wystawy w kaplicy św. Doroty, wystawy w podziemiach (Tagasta)

  • Bazylika OO. Paulinów na Skałce - ul. Skałeczna 15
10.00 - 20.00 - Zwiedzanie wystawy w sali św. Michała
20.00 - Koncert „Sacrum et arma” w wykonaniu artystów Kabaretu Loch Camelot (Ołtarz Trzech Tysiącleci)

  • Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa (Siostry Sercanki) - ul. Garncarska 24
10.00 - 22.00 - Zwiedzanie muzeum (wejście przez furtę klasztorną)

  • Kościół OO. Kapucynów - ul. Loretańska 11
20.00 - Koncert „Brązowa noc” - jako próba połączenia surowości zakonnej z profesjonalnym muzykowaniem

  • Klasztor Sióstr Bernardynek - ul. Poselska 21
14.00 - 18.00 - Zwiedzanie wirydarza klasztoru (dawny dziedziniec Pałacu Lanckorońskich; wejście od ul. Poselskiej). Zobacz zdjęcia klasztornego wirydarza.

  • Muzeum Archidiecezjalne - ul. Kanonicza 19-21
10.00 - 15.00 - Zwiedzanie stałej i zmiennej ekspozycji Muzeum

  • Kościół OO. Pijarów - ul. Pijarska 2
21.00 - „Tygodnik Powszechny” zaprasza na pokaz filmu „Wyspa” (reż. Paweł Łungin, 2006, najlepszy film na MFF w Sundance w 2007 r.; Grand Prix NIKA, Rosja 2007 r.), słowo wstępne ks. Adam Boniecki

Program Nocy Kościołów w Krakowie 2009 - ewentualne zmiany - Krakowskie Noce (Noc Sakralna)

Zobacz: Kraków - informacje praktyczne, zabytki, kościoły, wydarzenia, zdjęcia

Zalew Husynne


Zalew Husynne jezioro zbiornikHusynne to dla niektórych jezioro, zbiornik lub zalew.

Znajduje się w gminie Dorohusk, w województwie lubelskim. Jest oddalony około 30 kilometrów od Chełma i 5 km od Dorohuska.

To bardzo czyste kąpielisko, leżące na terenie nadbużańskim w Dolinie Bugu, przyciąga plażowiczów oraz wędkarzy.

Do zalewu wpada rzeczka Udal - dopływ rzeki Bug.

Jezioro Husynne powstało w latach 60-tych XX wieku, przez zalanie nieużytków w okolicy wsi Husynne. Jego powierzchnia wynosi 120 ha, a maksymalna głębokość to 3 metry.





Mapa zalewu Husynne:



Zobacz również: Mapa Gminy Dorohusk

Europejskie Dni Dziedzictwa 2009 - Świętokrzyskie


Europejskie Dni Dziedzictwa 2009 Świętokrzyskie plakat 2009Regionalnym koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie świętokrzyskim jest Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków w Kielcach oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

Inauguracja wojewódzka EDD odbędzie się 5 września 2009 w Ćmielowie. Europejskie Dni Dziedzictwa 2009 w Świętokrzyskim poświęcone są pamięci Krzysztofa Szydłowieckiego i rodzinny Odrowążów.

Województwo świętokrzyskie - miejsca biorące udział w EDD 2009:


Ćmielów

5 września

Inauguracja obchodów EDD na terenie województwa świętokrzyskiego

Sesja naukowa pt. Z dziejów budownictwa rezydencjonalno-obronnego na terenie dawnego województwa sandomierskiego. Prowadzenie i redakcja naukowa wydawnictwa posesyjnego prof. dr. hab. Wojciech Iwańczak

Lokalizacja: Miejski Dom Kultury w Ćmielowie

Organizatorzy:

- Stowarzyszenie Centrum Edukacji Historycznej „Zamek Ćmielów”
- Gmina Ćmielów
- ROBIDZ w Kielcach

12-13 września
19-20 września

9.00-17.00 - Bezpłatny wstęp do Żywego Muzeum Porcelany

Odtworzy historie… Warsztaty ceramiczne, „Jest u nas tradycja…”. Od neolitu do współczesności.

Lokalizacja: Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie

Organizator: Fabryka Porcelany AS Ćmielów, ul. Sandomierska 243, 27-440 Ćmielów, tel./fax +48 15 861 20 21, Joanna Kolasa, e-mail: jkolasa@cmielow.com.pl


Chałupki


12 – 13 września
19 – 20 września

10:00 – 16:00 zwiedzanie ośrodka Tradycji Garncarstwa w Chałupkach, pokaz toczenia na kole garncarskim oraz rzeźbienia w glinie prezentowany przez specjalnie zaproszoną garncarkę z terenu Gminy Morawica – Panią Elżbietę Klimczak. Pokaz będzie odbywał się na placu obok muzeum

Lokalizacja: Ośrodek Tradycji Garncarstwa w Chałupkach

Organizator:
-Urząd Gminy w Morawicy
-Ośrodek Tradycji Garncarstwa w Chałupkach


Jędrzejów

18 września

18:00 - otwarcie wystawy fotograficznej, będącej pokłosiem pleneru fotograficznego ”Zabytkom na odsiecz .Szlakiem grodów, zamków i twierdz”

Lokalizacja: Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie

Organizator:
- Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
- Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie – Wydział Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej
- Jędrzejowskie Towarzystwo Fotograficzne
- Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie


Kielce

11 września

12:00 - otwarcie wystawy prac plastycznych /wykład inaugurujący wystawę "Zabytkom na odsiecz! Zapomniane a godne ocalenia zabytki Województwa Świętokrzyskiego"

Lokalizacja: gmach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, ul. Jana Pawła II 5

Wystawa będzie czynna 10-30 września w godzinach pracy biblioteki
10:00 – 19:00 w poniedziałki, wtoreki, środy, piątki
10:00 – 14:00 w soboty

10- 25 września

Wystawa „dwóch gablot” w Czytelni Regionalnej "Dawne dwory"

Lokalizacja: Czytelnia Regionalna

10-30 września

Wystawa zabytkowych obiektów ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach "Ilustracje w dawnej książce"

13 września

12:00 - Wykład mgr inż. Architekt Małgorzaty Rupniewskiej: Prace konserwatorsko-budowlane planowane przez Muzeum Narodowe w Kielcach. Omówienie zakresu prac w dawnym pałacu biskupów krakowskich: odtworzenie sieni i izby dolnej, połączone ze wzmocnienie stropów nad parterem. Instalacja iluminacji zespołu pałacowego z ogrodem włoskim. Remont i adaptacja baszty prochowej na cele obsługi ruchu turystycznego. Rekonstrukcja obudowy XVII w. studni w ogrodzie włoskim

12:30 - Wykład, prezentacja multimedialna, pokaz praktyczny. Marek Mazurek, główny konserwator Muzeum Narodowego w Kielcach wraz z zespołem: Prace konserwatorskie w Muzeum Narodowym w Kielcach. Celem spotkania jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na znaczenie ochrony konserwatorskiej dawnego pałacu biskupów krakowskich oraz gromadzonych w nim zbiorów dla kultury narodowej. Omówione zostaną działania prowadzone na tym polu przez muzealnnych konserwatorów, którzy przybliżą publiczności tajniki swojego warsztatu pracy. W tym celu zaprezentują wybrane przykłady zabytków – obrazujące różne rodzaje zagrożeń oraz omówią prowadzone przy nich zabiegi konserwatorskie.

13:15 – Zwiedzanie zabytkowych wnętrz pałacowych pod kierunkiem pracowników muzeum

Lokalizacja: dawny pałac biskupów krakowskich w Kielcach

20 września

12:00 – wykład prof. dr hab. Mariusza Karpowicza: Najnowsze badania nad architekturą dawnego pałacu biskupów krakowskich w Kielcach. Spotkanie ma na celu przybliżenie wiedzy o znaczeniu kieleckiej rezydencji dla rozwoju architektury barokowej w Polsce. Prof. dr hab. Mariusz Karpowicz jeden z najwybitniejszych znawców sztuki tego okresu, w swoich badaniach podjął problem twórcy pałacu, któremu poświęcił jedną ze swych publikacji z 2002 r. Według niego projektantem kieleckiej siedziby biskupów krakowskich był Tomasz Poncino. We wcześniejszej literaturze przedmiotu autorstwo budowli wzniesionej w latach 1637 – 1644 z fundacji biskupa Jakuba Zadzika, przypisywano Giovanniemu Trevano.

13:15 – wykład dr Dominiki Długosz: Śladami Włochów na ziemiach województwa sandomierskiego. Wykład przedstawia dane o włoskich artystach i rzemieślnikach działających w tej części Polski w okresie od XVI w do XVIII w. Wśród wielu miejscowości gdzie potwierdzono ich obecność znalazły się Kielce. Włoskich architektów i murarzy zatrudniano tu przy wznoszonych w XVII w. fundacjach biskupów krakowskich.

Lokalizacja: dawny pałac biskupów krakowskich w Kielcach

21-22 września

Tematyczne lekcje biblioteczne połączone z prezentacją wybranych egzemplarzy ze zbiorów zabytkowych Biblioteki – dla młodzieży szkół średnich: Na pomoc dawnej książce: Współczesna sztuka konserwacji.


Obchody 70 rocznicy wybuchu wojny światowej

wrzesień

Wystawa edukacyjna zorganizowana w Muzeum przy ul. Orlej 3
  • ze zbiorów Działu Historii MNKi
  • prezentacja przygotowana przez Dział Sztuki Ludowej
  • stała ekspozycja regionalna
Wśród eksponatów znajdą się oryginalne egzemplarze broni białej i palnej, elementy wyposażenia żołnierzy, dokumenty wytworzone przez władze okupacyjne i polskie podziemie zbrojne.Udostępniona zostanie również prywatna korespondencja z niemieckich obozów koncentracyjnych, zdjęcia m.in. wykonane podczas pacyfikacji Michniowa. Na wystawie znajdą się również obrazy twórców ludowych, którzy utrwalili w swoich pracach przeżycia związane z II wojną światową.

Lokalizacja: Muzeum przy ul. Orlej 3

9 października

W ramach obchodów EDD w Kielcach przewiduje się odbycie sesji popularno-naukowej

Lokalizacja: Muzeum Historii Kielc ul. Leonarda

Organizatorzy:
- Wojewódzki Dom Kultury
- Muzeum Historii Kielc
- ROBiDZ w Kielcach
- Muzeum Narodowe w Kielcach
- Samorząd Województwa Świętokrzyskiego


Michniów

1 września

- uroczystości patriotyczno-religijne – obchody wybuchu II Wojny Światowej
- otwarcie wystawy „Wieś polska miedzy dwoma totalitaryzmami 1939-1949”

Lokalizacja: Mauzoleum Męczeńskich Wsi Polskich w Michniowie

Organizator:
- Samorząd Województwa Świętokrzyskiego
- Muzeum Wsi Kieleckiej


Oblęgorek


12 września

„Dzień otwarty w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku”

10:00 - Wykład Lidii Putowskiej, kierownika Muzeum Henryka Sienkiewicza. Adaptacja domu Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku na muzeum. W wykładzie informacje o tym kiedy pisarz i jak długo tu przebywał ? Jak spędzał tu czas? Co się działo z domem podczas obu wojen światowych? Wykład przedstawia dzieje pałacyku od momentu przekazania przez spadkobierców Henryka Sienkiewicza na rzecz państwa w 1956 r do chwili obecnej. Omówione zostaną etapy kształtowania ekspozycji muzealnych z ostatecznym podziałem w 1971 r, na mieszkanie pisarza na parterze i wystawę biograficzno – literacką na pierwszym piętrze.

11:00 - Spacer po parku. Oprowadza Jacek Bielewicz pracownik Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Historia parku założonego dla Henryka Sienkiewicza przez Franciszka Szaniora, znanego warszawskiego projektanta terenów zielonych. Zwiedzaniu towarzyszyć będą interesujące opowieści o starych drzewach

12:00 – 15:00 - zwiedzanie muzeum indywidualne i w grupach pod kierunkiem przewodników

Lokalizacja: Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku (oddział Muzeum Narodowego w Kielcach)


Sandomierz

20 wrzesień

10:00 – 17:00 wykład. Romańska rzeźba architektoniczna. Historia i problemy konserwacji. Głowa lwa z kościoła św. Jakuba w Sandomierzu

Lokalizacja: Zamek w Sandomierzu

wrzesień

Wystawy:
  • "Klasztor Podominikański w Klimontowie", ze szczególnym uwzględnieniem odkrytych przez Elżbietę GRABOŚ w czerwcu 2008 roku barokowych fresków, przy których trwają prace wstępne opisujące i dokumentujące odkryty zabytek
  • Nowe formy konserwacji na przykładzie prac konserwatorskich w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu
Spotkania z konserwatorami sztuki.

Lokalizacja: Filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Sandomierzu, ul. Sokolnickiego 4 i Wystawa będzie udostępniona dla wszystkich odwiedzających bibliotekę bezpłatnie w godzinach pracy placówki.

Organizator:
- Filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Sandomierzu, 27-600 Sandomierz, ul. Sokolnickiego 4 i 6
- Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, 27-600 Sandomierz, ul. Zamkowa 12, tel. 0 15 644 5757


Starachowice

13 -14 września

II Rodzinny Festyn Historyczny „Od Prasłowian do Polaków”. W grodzie i na podgrodziu

13 września

11:00 – otwarcie Festynu
11:30 – 12.00 – koncert zespołu „Grupa Radnyna”
12:00 – 12.30 – „Wierzenia pogańskie” (krótka inscenizacja)
12:30 – 13.00 – prezentacja dawnych rzemiosł
13:00 – 13.30 – konkurs zielarski „Mniszek od mniszki i już nie bolą kiszki”
13:30 – 14.00 – „Młot na czarownice” (krótka inscenizacja)
14:00 – 14.30 – prezentacja dawnych rzemiosł
14:30 – 15.00 - koncert zespołu „Grupa Radnyna”
15:00 – 15:30 – konkurs kulinarny „Co jedli nasi przodkowie”
15:30 – 16:00 – prezentacja dawnych rzemiosł
16:00 – 16:30 – „Zostań rycerzem” (krótka inscenizacja)
16:30 – 17:00 – turniej małego rycerza (zabawa ruchowa)
17:00 – 17:30 – „Lokacja miasta” (krótka inscenizacja)
17:30 – 18:00 – koncert zespołu „Grupa Radnyna”
18:00 – zakończenie I dnia Festynu

14 września

9:00 – przywitanie uczestników
9:10 – 9:30 – koncert zespołu „Grupa Radnyna”
9:30 – 10:00 – „Wierzenia pogańskie” (krótka inscenizacja)
10:00 – 10:20 – prezentacja dawnych rzemiosł
10:20 – 10:40 – konkurs zielarski „Mniszek od mniszki i już nie bolą kiszki”
10:40 – 11:00 – „Młot na czarownice” (krótka inscenizacja)
11:00 – 11:20 – prezentacja dawnych rzemiosł
11:20 – 11:40 – koncert zespołu „Grupa Radnyna”
11:40 – 12:00 – konkurs kulinarny „Co jedli nasi przodkowie”
12:00 – 12:20 – prezentacja dawnych rzemiosł
12:20 – 12:40 – „Zostań rycerzem” (krótka inscenizacja)
12:40 – 13:00 – turniej małego rycerza (zabawa ruchowa)
13:00 – 13:30 – „Lokacja miasta” (krótka inscenizacja)
13:30 – 14:00 – koncert zespołu „Grupa Radnyna” połączony z nauką dawnego tańca
14:00 – zakończenie Festynu

Przez cały czas trwania festynu odbywać się będą warsztaty przy poszczególnych stanowiskach prezentujących dawne rzemiosła. Wszyscy chętni będą mogli wziąć w nich udział, bawiąc się i jednocześnie poznając wiele ciekawostek z życia codziennego naszych przodków:
  • Garncarstwo (własnoręczne toczenie naczyń glinianych na kole)
  • Tkactwo („tkaj krajkę”)
  • Iluminatorswo („podpisz się gotykiem”)
  • Heraldyka (malowanie tarcz herbowych)
  • Jubilerstwo (formowanie ozdób drucianych i koralików metodą millefiori)
  • Wyprawianie skór
  • Pisanie na woskowych tabliczkach
  • Architektura obronna („grodu stawianie, wałów sypanie”)
  • Kuchnia („nawet jeśliś jest chłopczykiem – to dasz radę z podpłomykiem”)
  • Warsztat rzeźbiarski („potem obalali bałwana co go wystrugali z rana”)
Lokalizacja: Muzeum Przyrody i Techniki – Archeopark, Starachowice, ul Marszałka Piłsudskiego

Organizator:
- Samorząd Województwa Świętokrzyskiego
- Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum
- Stowarzyszenie Starożytników – Warszawa


Szewce

20 września

ok. 13:00 II Piknik Historyczny Szewce 2009. Rekonstrukcja walk z okresu II wojny światowej

Scenariusz:
  • EPIZOD 1 – czyli opowieść o Kampanii Jesiennej 1939 roku.
  • EPIZOD 2 – walka oddziałów pieszych Wydzielonego Oddziału Wojska Polskiego majora „HUBALA” na drodze Samsonów – Odrowąż
  • EPIZOD 3 – zasadzka zorganizowana przez oddzial partyzancki Armii Krajowej pod dowództwem Zbigniewa Kruszelnickiego ps. „Wilk” na Czerwonej Górze w 1944 roku
  • EPIZOD 4 – bitwa pod Szewcami stoczona przez 3 pułk piechoty legionów Armii Krajowej
Lokalizacja: Plac obok leśniczówki Szewce gmina Sitkówka-Nowiny

Organizator: Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych “JODŁA”, Prezes Dionizy Krawczyński, tel.668-550-940



Program może ulec zmianie - Europejskie Dni Dziedzictwa w Świętokrzyskim

Zobacz: Europejskie Dni Dziedzictwa 2009

wtorek, 11 sierpnia 2009

Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich


W 2009 roku Flisacy Pienińscy świętowali 75 lat założenia stowarzyszenia.

Pierwszy spływ przełomem Dunajca, z turystami na łodziach, miał miejsce 170 lat temu. Od 75 lat dzięki założeniu stowarzyszenia, obsługa turystów oraz ceny spływów jednakowo obowiązują wszystkich flisaków.

Więcej informacji o spływie przełomem Dunajca, sezonie flisackim oraz cennik i trasy znajdziesz tutaj.

Zobacz film z uroczystości 75-lecia założenia Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich (filmik pochodzi ze strony TV Małopolska).


Europejskie Dni Dziedzictwa 2009 - Opolskie


Regionalnym koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie opolskim jest Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków w Opolu.

Inauguracja wojewódzka odbędzie się 12 września 2009 roku w Nysie.

Województwo opolskie - miejsca biorące udział w EDD 2009:


Brzeg


12 września

Na zamku Piastów Śląskich w Brzegu wygłoszony zostanie wykład „Europejskie koligacje Piastów – rezydentów brzeskiego zamku”, towarzyszący zjazdowi Towarzystwa Heraldycznego oddział we Wrocławiu.

12 i 19 września - 12.00, 13.00, 14.00
13 i 20 września - 13.00, 14.00

W ramach EDD będzie można zwiedzić zamkowy kościół pw. Św. Jadwigi w Brzegu, będący największą nekropolią piastowską w Polsce. Kościół ten jest pozostałością dawnego kościoła kolegiackiego, budowanego w latach 1368- 1371 z fundacji księcia Ludwika I.
Na mauzoleum Piastów brzeskich została zamieniona w 1567 r. przez Jerzego II. Wówczas zbudowano kryptę grobową oraz wykonano bogaty wystrój malarsko – rzeźbiarski.

12 i 19 września - 13.00, 14.00
13 i 20 września - 12.00, 13.00

Zwiedzanie piwnic zamkowych, a w nich – jedyną w polskich muzeach ekspozycję nagrobków i sarkofagów piastowskich. Zwiedzanie możliwe jest w grupach i z przewodnikiem, wstęp wolny.

20 września

10.00 - na zamku odbędzie się „Spotkanie z Prozą” z udziałem Olgi Tokarczuk. Spotkanie poprowadzi prof. Elżbieta Dąbrowska (Uniwersytet Opolski).

12.30 - rozpocznie się korowód taneczny w historycznych strojach na dziedzińcu zamkowym.

Organizator: Muzeum Piastów Śląskich, pl. Zamkowy 1, 49-300 Brzeg, tel. 0-77/416 32 57


Byczyna

13 września

19.00 – 21.00 - Kościół katolicki pw. Św. Trójcy,
Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa w Byczynie, koncert

18 września

10.00 – 15.00 - Ratusz w Byczynie (sala nr. 9 i sala USC) „Z naszą historią za pan brat”
prezentacja na temat badań archeologicznych i architektonicznych prowadzonych przy zabytkowym układzie urbanistycznym i murach obronnych w Byczynie w 2009 roku
prezentacje dzieci i młodzieży na temat historii Byczyny
prezentacja projektu „Ślady Przeszłości” przygotowanego przez uczniów z ZSG, LiZ w Byczynie
wystawy pokonkursowe prac dzieci i młodzieży z konkursów związanych z EDD

impreza towarzysząca:
wystawa „Kościoły romańskie w Polsce” przygotowana przez Civitas Cristiana

19 września

12.00 – 22.00 - Piknik na Plantach (przy murach obronnych od strony południowej:
  • wycieczki z przewodnikiem po Byczynie
  • pokazy walk rycerskich: bractwo rycerskie z Ogrodzieńca - walki wojów z X w. („Promujemy – Birów”), bractwo rycerskie Sermirsky Spolek z Jesennika (Czechy);
  • warsztaty rzeźbiarskie a także rzemiosła i rękodzieła średniowiecznego;
  • jarmark produktów lokalnych;
  • warsztaty i plener fotograficzny oraz malarski;
  • wystawy pokonkursowe prac dzieci i młodzieży z konkursów związanych z EDD;
  • prezentacje multimedialne na murach w Byczynie (20:00 – 23:00)
Imprezy towarzyszące:
19 września
„Dzień Kultury Chrześcijańskiej” (ratusz, sala nr 9)
- prezentacja „Jak ja kocham świat”;
- godz. 12:00 – 15:00: prezentacja prac Karoliny Mączka i wierszy Karoliny Chyła;
- godz. 15:00: spotkanie autorskie z autorkami prac i wierszy;
- godz. 18:00: kościół p.w. św. Trójcy w Byczynie; Msza święta w intencji rodzin;

20 września
15.00 – 18.00 - Kościół ewangelicki pw. św. Mikołaja:
Uroczystości związane z 300. rocznicą śmierci ks. Maksymiliana von Würtemberg
Koncert chóru.

Organizatorzy:
- Gmina Byczyna, Rynek 1, 46-220 Byczyna, tel. 77 413 41 50
- Ośrodek Kultury w Byczynie, ul. Borkowska 1, 46-220 Byczyna, tel. 77 413 41 65


Chrzelice


13 września

10.00-14.00 - W Sali Tradycji Wiejskiego Centrum Kultury i Rekreacji w Chrzelicach (budynek byłej szkoły) prezentowana będzie wystawa fotografii, planów i literatury dotyczącej historii chrzelickiego zamku pt. TWIERDZA – ZAMEK w Chrzelicach, połączona z omówieniem dziejów zamku i multimedialną prezentacją projektu rewitalizacji zamku. Możliwe będzie także zwiedzenie okolic ruin zamku.zamek w Chrzelicach - okres międzywojenny

Dojazd do Chrzelic: zjazd z drogi krajowej Opole – Prudnik, parking przy Wiejskim Centrum

Organizatorzy:
- Ruiny zamku w Chrzelicach
- Fundacja ORTUS


Głogówek

12-13 września
19-20 września

W ramach tegorocznych EDD Muzeum w Głogówku proponuje zwiedzanie z przewodnikiem zamku w Głogówku, wieży XIII-wiecznej Baszty więziennej oraz zabytków sakralnych Głogówka (nieodpłatnie). Oprowadzanie po Głogówku będzie organizowane codziennie w godz. od 13.00 do 15.00.

Imprezy towarzyszące:
Z zamkiem w Głogówku związana jest postać Ludwika van Beethovena, który jesienią 1806 r. gościł na zamku u Franciszka Wacława Oppersdorffa. Dla upamiętnienia tej wizyty jesienią odbywa się w mieście Głogówecki Festiwal im. Ludwiga. van Beethovena, mający w tym roku drugą edycję.

II Głogówecki Festiwal im. L.van Beethovena

11 IX 2009 piątek – sala Beethovena na Zamku – Inauguracja Festiwalu, Recital Rafała Łuszczewskiego – fortepian, w programie: Mozart, Beethoven, Weber

14 IX 2009 poniedziałek – kościół franciszkanów – Pamięci Gerharda Strecke
Anna Kapol – organy, Leopold Stawarz – bas, Kwartet smyczkowy „Altra Volta

18 IX 2009 piątek – Zamek, Konferencja naukowa poświęcona historii pobytu Beethovena w Głogówku oraz korespondencji Beethovena z przyjaciółmi i mecenasami

Współorganizacja:
- Universität der Künste Berlin, Internationale Beethoven Gesellschaft/Berlin, Akademia
- Muzyczna w Katowicach, Muzeum Regionalne w Głogówku, Towarzystwo Miłośników Głogówka.
- Duo Guitar Classic

28 IX 2009 poniedziałek – kościół św. Bartłomieja, Chór „Ars Voce” z Krnova (CZE), w programie religijna muzyka chóralna od renesansu po XX wiek

5 X 2009 piątek – zamek – Wieczór polskiej miniatury wokalnej i skrzypcowej, Beata Witkowska-Glik – sopran, Katarzyna Haras – mezzosopran, Maciej Bartczak – baryton, Adam Musialski – skrzypce, Beata Musialska – fortepian, W programie Lipiński, Chopin, Wieniawski, Moniuszko, Karłowicz

9 X 2009 piątek – kościół św. Bartłomieja, Orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej, w programie Beethoven – Uwertura Egmont, V Symfonia

Parking dla samochodów osobowych znajduje się na Rynku oraz ul. Zamkowej
Parking dla autokarów znajduje się przy ul. Pasternik (w pobliżu Bramy Zamkowej oraz Parku Miejskiego)

Organizator: Muzeum Regionalne w Głogówku, ul. Słowackiego 1, 48-250 Głogówek, tel. 077 4373 500, tel. kom. 0785272890


Głubczyce

13 września

Dyrekcja Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej zaprasza do nowej siedziby mieszczącej się w odbudowanym ratuszu miejskim, którego parter pochodzi z XIII i XIV w. Organizatorzy zachęcają do obejrzenia wystawy militarnej związanej z działaniami wojennymi z okresu II wojny światowej na terenie powiatu głubczyckiego. Dodatkową atrakcją będzie możliwość przymierzenia replik średniowiecznych strojów rycerzy joannitów. Zwiedzający będą mieli również możliwość obejrzenia dzwonu z ratusza z XVII w, który 5 września powróci z Niemiec. Z tarasu wieży ratuszowej można będzie obejrzeć panoramę miasta z dobrze zachowanym pierścieniem murów obronnych oraz podziwiać sylwety Gór Opawskich. Kamienne mury obronne Głubczyc pochodzą z II poł. XIII w. i należą do jednych z najstarszym na terenie Polski. W ich obwodzie zachowało się 9 baszt, z których 6 ma plan ostrołukowy. Jest to jedyny przykład baszt z ostrzem w obwodzie murów miejskich w Polsce i rzadki w Europie.
Wstęp bezpłatny.

Organizatorzy:
- Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej, ul. Rynek 1, 48 – 100 Głubczyce, tel. 077/ 485 01 93, e-mail: muzeum@glubczyce.info
- Stowarzyszenie Miłośników Muzeum i Ziemi Głubczyckiej, ul. Krakowska 3c/7, 48 – 100 Głubczyce

Dojazd do Głubczyc z Opola PKS lub samochodem prywatnym, parking przy ratuszu bezpłatny.


Grobniki

13 września

12.00 – 16.00 - W Grobnikach będzie można zwiedzić budowle związane z grobnickimi joannitami. Komturia w Grobnikach koło Głubczyc (lata 80. XII w.) była pierwszą i największą siedzibą joannitów na terenie Śląska. Po sporze z mieszczanami w 1282 r., w miarę upływu czasu, zakonnicy wybudowali na tzw. zamkowym wzgórzu: dwór warowny, kościół, browar, szkołę, hospicjum. Gotycki dwór warowny nazywany zamkiem rozbudowano w XVI w. Kolejne przebudowy zatarły gotycko-renesansowe cechy dworu. Z historycznych elementów zachowały się jedynie: gotycki portal ceglany, ostrołukowe otwory okienne, renesansowe półkolumny i herb Prószkowskich. Przy wjeździe do wsi znajduje się odnowiona Kaplica św. Barbary z 1701 r., a w jej sąsiedztwie cudowne źródełko, tradycyjne miejsce pielgrzymkowe na Śląsku. Grobniki oddalone są od Głubczyce około 2 km.

Organizatorzy:
- Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej, ul. Rynek 1, 48 – 100 Głubczyce, tel. 077/ 485 01 93, e-mail: muzeum@glubczyce.info
- Stowarzyszenie Miłośników Muzeum i Ziemi Głubczyckiej, ul. Krakowska 3c/7, 48 – 100 Głubczyce


Kędzierzyn - Koźle


11 września

12.00 - Blachownia - Dom Kultury Lech, uroczystość nadania nazwy parkowi w Blachowni. Park będzie nosił nazwę „Lotników 15 Armii Powietrznej USA”

12 września

12.00 - Blachownia - Dom Kultury Lech, wystawa modelarsko - historyczna na temat „bitwy o benzynę”, czyli wojny powietrznej toczącej się w 2 połowie 1944 roku nad zakładami paliw syntetycznych w Kędzierzynie, Blachowni i Zdzieszowicach; prowadzonej przy użyciu startujących z Włoch samolotów 15 Armii Powietrznej USA; jak również poświęcona budowniczym tych zakładów – robotnikom przymusowym i jeńcom wojennym więzionym w obozach umiejscowionych wokół zakładów;

20 września

11.00 – 14.00 - Miejska Biblioteka Publiczna
Na terenie Kędzierzyna – Koźla odbędzie się gra uliczna pt. Szlakiem zabytków. Impreza polegać będzie na zwiedzaniu zabytków, według ustalonej trasy w dzielnicy Starego Miasta. W trakcie gier uczestnicy będą rozwiązywali zadania, związane tematycznie z zabytkiem znajdującym się w określonym punkcie na wyznaczonej trasie.

4 września do 6 października

Miejska Biblioteka Publiczna - w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Rynek 3 będzie można obejrzeć wystawę komiksów (książek i plansz graficznych) o II Wojnie Światowej, pt. II Wojna Światowa w komiksie. Wernisaż wystawy odbędzie się 4 września (piątek), a w programie przewidziane jest m.in. spotkanie z autorami komiksów tworzących ekspozycję.

19 – 20 września

Pod patronatem EDD, odbędą się w Kędzierzynie – Koźlu III Dni Twierdzy Koźle. Podobnie jak w ubiegłych latach, pasjonaci historycznego oręża z kraju i z zagranicy wezmą udział w rekonstrukcji walk o kozielską twierdzę, upamiętniając w ten sposób oblężenie miasta przez Wielką Armię Napoleona w 1807 r. Inscenizacja bitwy odbędzie się w ramach projektu o nazwie „Rekonstrukcje historyczne wspólnym produktem turystycznym polsko-czeskiego pogranicza”, skupiającego 9 partnerów – Gminy Kłodzko, Nysa, Świdnica, Stoszowice i Kędzierzyn – Koźle z Polski oraz Miasta Josefov-Jaromer, Kraliky, Zlate Hory z Czech oraz Komitet w sprawie zachowania pamiątek z wojny w 1866 roku. Liczna publiczność uczestnicząca co roku Dniach Twierdzy Koźle może nie tylko zobaczyć rekonstrukcje walk sprzed ponad 200 lat, ale również zapoznać się ze specyfiką życia obozowego, zwiedzając odtworzony w najdrobniejszych detalach obóz żołnierski.

Impreza odbędzie się na terenie Starego Miasta w Koźlu. Da przyjezdnych dostępne będą parkingi na ulicy Łukasiewicza, na Placu Raciborskim oraz przy ulicy Skarbowej.
Organizator przewiduje imprezy towarzyszące w dniu rekonstrukcji (sobota) oraz dnia następnego: występy grup artystycznych, gwiazd oraz liczne atrakcje dla najmłodszych.

Dojazd do Koźla z dworca PKP w Kędzierzynie, autobusami linii 1,2,13.
Miejsca parkingowe znajdują się na pl. Raciborskim w Koźlu (naprzeciw dworca PKS)

Organizator:
- Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Rynek 3, 47-200 Kędzierzyn-Koźle
- Stowarzyszenie Blechhammer’44, DK Lech, ul. Wyzwolenia 7, 47-225 Kędzierzyn-Koźle, Waldemar Ociepski, tel. 077 488 67 93
- Urząd Miasta, ul. Piramowicza 32, 47-200 Kędzierzyn – Koźle, tel. (77) 40 50 363


Kluczbork

30 sierpnia - 15 listopada

Muzeum im. Jana Dzierżona. Wystawa czasowa Ukochana, ja wrócę…Polacy na frontach II wojny światowej, której uroczyste otwarcie odbędzie się 30 sierpnia 2009 r. o godz. 13.30.

10 - 30 września

Muzeum im. Jana Dzierżona. Wystawa czasowa Dawny zamek w Kluczborku. Dawny zamek znajdował się przy murach miejskich, niedaleko Bramy Polskiej (Krakowskiej). Na jego fundamentach wzniesiono budynek, w którym dziś mieści się kluczborskie muzeum. Przylegającą do niego od strony południowej basztę w 1907 roku przebudowano na wieżę ciśnień, a w latach 1931-1932 pod budynkiem przeprowadzono ulicę.

W ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2009 Muzeum będzie czynne w dniach 12-13 września, w godz. 10.00 – 13.30. Oprócz wystaw czasowych dostępne będą także wystawy stałe.

19 września

12.00 - W ramach tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w siedzibie Kluczborskiego Domu Kultury przy ul. Mickiewicza 5 odbędzie się seminarium poświęcone zabytkom budownictwa obronnego Ziemi Kluczborskiej.

Seminaria w ramach EDD 2009:

12.00 – 12.15 - Powitanie uczestników i wszystkich gości
12.15 – 12.30 - „Z dziejów budownictwa obronnego na Śląsku” Halina Łabęcka - Koło Opieki nad Zabytkami
12.30 – 12.45 - „Dawny zamek w Kluczborku” Janina Baj - Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku
12.45 – 13.00 - „Zderzenie współczesności ze średniowiecznym grodem warownym” Jadwiga Smolińska-Jamka - Powiatowy Konserwator Zabytków
13.00 – 13.15 – „Prezentacja grodu obronnego w Byczynie” Marcin Tomarczyk - Urząd Miejski w Byczynie
13.15 – 13.30 – Prezentacja fotografii przedstawiających budownictwo obronne Ziemi Kluczborskiej
13.30 – 14.00 – Dyskusja

Organizatorzy:
- Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Kluczborskiej „Irys”, ul. Mickiewicza 5, 46-200 Kluczbork, tel. 077 418 12 68
- Dom Kultury w Kluczborku, ul. Mickiewicza 5, 46-200 Kluczbork, tel. 077 418 12 68
Organizator:
- Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku, ul. Zamkowa 10, 46 – 200 Kluczbork, tel./ fax.: 0-77/418 27 07


Krapkowice - Otmęt

12 - 13 września
19 - 20 września

W dniach tych będzie można zwiedzić niedostępne wcześniej ruiny zamku w Krapkowicach-Otmęcie, którego pozostałości znajdują się na nadodrzańskiej skarpie. Wzniesiony w średniowieczu z inicjatywy rodu Strzałów, w późniejszych latach był wielokrotnie przebudowywany, w XVIII wieku – na pałac. Prawdopodobnie pierwotnie było to założenie składające się z murów obwodowych na planie nieregularnego wieloboku, z głównym domem stojącym przy murze północnym, drugim – przy murze południowym i wieżą bramną po stronie wschodniej. Półokrągła basteja otwarta na dziedziniec wzniesiona została w 1 połowie XVI wieku. Ruiny zamku znajdują się przy kościele parafialnym w Krapkowicach – Otmęcie, na wschodnim brzegu Odry.

Organizator: Parafia Najświętszej Maryi Panny w Krapkowicach-Otmęcie, ul. Ks. Duszy 31, 47-303 Krapkowice, tel. (0-77) 4466300


Łambinowice

19 września

10.00 - Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu zaprasza na wycieczkę rowerową pod hasłem „Łambinowice. Śladami dawnej zabudowy poligonowej” oraz spotkanie w muzeum. Rozpoczęcie o godz. 10.00 w sali audiowizualnej w siedzibie muzeum w Łambinowicach.

Dojazd PKP z Nysy lub Opola (odległość od stacji kolejowej w Łambinowicach ok. 1,5 km) lub PKS z Nysy Opola i Niemodlina. Dla samochodów osobowych parking przy muzeum.

Organizator: Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach – Opolu, ul. Minorytów 3, 45-017 Opole


Namysłów

18 - 19 września

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Namysłowski Ośrodek Kultury organizuje wystawę pt. „Namysłowskie fortyfikacje na przestrzeni wieków” oraz piesze wędrówki z przewodnikiem pod hasłem „Szlakiem miejskich fortyfikacji”.
Otwarcie wystawy nastąpi w dniu 18.09.2009 roku o godz. 16.00 w galerii „na piętrze” NOK, a jej komisarzem jest Jadwiga Kawecka, instruktor ds. zabytków. Zwiedzanie fortyfikacji miejskich odbywać się będzie w dniach 19.-20.09. br., pod przewodnictwem Jadwigi Kaweckiej. Zbiórka o godz. 10.00 przed Basztą Prochową przy Bramie Krakowskiej, czas trwania wędrówki od 1 do 1,5 godziny. Możliwe będzie także zwiedzenie Baszty Prochowej i wejścia na punkt widokowy.
Dla wjeżdżających do miasta od strony Opola, Kluczborka, Wrocławia parking przy Pl. Wolności, oddalony od miejsca zbiórki o ok. 200 m, w soboty i niedziele bezpłatny.

Organizator: Namysłowski Ośrodek Kultury, ul. Powstańców Śl. 2, 46-100 Namysłów, tel. 077 4100566, 077 4103036


Niemodlin


19 - 20 września

10.00 – 17.00 - organizatorzy zapraszają uczestników na podzamcze Zamku w Niemodlinie, które będzie można zwiedzać pod opieką przewodnika. W tym czasie odbywać się będzie także Jarmark Niemodliński, a w jego ramach: festyn z muzyką celtycką, występy lokalnych zespołów artystycznych, stragany miejscowych rzemieślników i wytwórców z możliwością zakupu oferowanych produktów.

Organizatorzy:
- Fundacja Zamku Książąt Niemodlińskich, ul. Rynek 55, 49-100 Niemodlin
- Gmina Niemodlin, ul. Bohaterów Powstań Śląskich 37, 49 – 100 Niemodlin


Nysa

11 września (piątek)

16.00 - Fort Wodny, Park Miejski ul. Powstańców Śląskich
„Karol Wielki jako twórca koncepcji nowożytnej Europy” – spektakl w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 3 w Nysie

18.00 - Budynek Wagi Miejskiej, ul. Sukiennicza 2
Czytelnia czasopism Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej Fort II w Nysie, fot. UM w Nysie
- otwarcie wystawy „Dzieje nyskiego Ratusza”.
- spotkanie z inwestorem nyskiego ratusza Panem Erykiem Wiercimokiem

12 września (sobota)

10.00 – 12.15 - Pałac Biskupi, ul. Biskupa Jarosława 11 Muzeum w Nysie
Konferencja popularno-historyczna poświęcona okresowi napoleońskiemu oraz historii Nyskich Fortyfikacji

10.00 - Budynek Wagi Miejskiej, ul. Sukiennicza 2
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Nysie - kawiarenka poetycka

10.00 – 18.30 - Park Miejski (przy Forcie Wodnym)
Lekcja żywej historii połączona ze zwiedzaniem obozu historycznych wojsk okresu wojen napoleońskich.

10.00 – 16.00 - Rynek (przed katedrą)
kiermasz oraz występy artystyczne, w tym: występ solistów Nyskiego Studium Piosenki Nyskiego Domu Kultury,
  • warsztaty konserwatorskie studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie,
  • wystawa prac studentów Instytutu Architektury i instytutu Konserwacji Zabytków PWSZ w Nysie,
  • kiermasz aukcyjny Instytutu Konserwacji Zabytków w Nysie na cel ratowania nyskich zabytków,
  • pokazy nyskiego bractwa rycerskiego KSIĘSTWO NYSKIE
12.15 – 13.00 - Pałac Biskupi, ul. Biskupa Jarosława 11 Muzeum w Nysie
Otwarcie wystawy fotograficznej „Grody i zamki Ziemi Nyskiej” - prelekcja Mariusza Krawczyka

12.15 – 13.00 - Rynek (przed katedrą)
Loncert jazzowy kwartetu SAXESFULL

13.00 - Rynek (przed katedrą)
Uroczyste otwarcie EDD

13.30 – 14.30 - Rynek (przed katedrą)
Koncert jazzowy Ewy Urygi

19.00 – 19.30 - Park Miejski, przy Forcie Wodnym
INSCENIZACJA HISTORYCZNEJ BITWY z udziałem historycznych wojsk okresu napoleońskiego

21.00 - Bastion św. Jadwigi, ul. Piastowska
Kino retro w Twierdzy Nysa - projekcja filmów dokumentalnych o historii Nysy, jej zabytkach i wybitnych postaciach.

Ponadto w ramach imprezy nieodpłatnie udostępnione będzie dla mieszkańców zwiedzanie:

9.00 - 18.00 - Skarbiec św. Jakuba
Galeria wystawiennicza około 60 eksponatów złotnictwa sakralnego związanego z nyską katedrą, z których najstarsze pochodzą z XIV wieku

10.00-18.00 - Muzeum w Nysie, Pałac Biskupi, ul. Biskupa Jarosława 11,
Stała ekspozycja

8.00 - 14.00 - Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Nysie, Budynek Wagi Miejskiej, ul. Sukiennicza
Wystawa „Dzieje nyskiego Ratusza”

10.00-18.00 - Bastion św. Jadwigi, ul. Piastowska
Wystawa „Śladami historii. Śląskie miasta forteczne w procesie przemian urbanistycznych”

10.00-18.00 - Bastion św. Jadwigi, ul. Piastowska
  • Wystawa poświęcona Powstaniu Warszawskiemu
  • Wystawa plastyczna Ogniska Artystycznego
15.00-18.00 - Ratusz
Wieża widokowa nyskiego Ratusza

13 września (niedziela)

10.00 - Początek wycieczki – Bastion św. Jadwigi, ul. Piastowska
Wycieczka rowerowa śladami zamków, grodów i twierdz

14.00-18.00 - Fort nr 2 (były poligon wojskowy)
Piknik rodzinny na Forcie nr 2: gry i zabawy dla rodzin, zwiedzanie Fortu z przewodnikiem

Nieodpłatny dojazd z Rynku wg. kursu autobusów

17.00 - Kościół pw. św. Piotra i Pawła, ul. Bracka
Koncert inauguracyjny X. Festiwalu Muzycznego ”Muzyka w zabytkowych kościołach i wnętrzach Księstwa Nyskiego”
J.F. Haendel - Largo z opery "Xerxes"
J.S. Bach - Koncert d-moll na dwoje skrzypiec i orkiestrę
J.S. Bach - Aria z Suity D-dur
J. Haydn - Msza B-dur (Kleine Orgelsolomesse)

wykonawcy:
Nikola Gajownik, Karolina Matuszkiewicz - skrzypce. Karina Muc – sopran
Janusz Gajownik, Stanisław Kosz – dyrygenci
chór i orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Nysie

Ponadto w ramach imprezy nieodpłatnie udostępnione będzie dla mieszkańców zwiedzanie:

9.00 - 18.00 - Skarbiec św. Jakuba
Galeria wystawiennicza około 60 eksponatów złotnictwa sakralnego związanego z nyską katedrą, z których najstarsze pochodzą z XIV wieku

10.00-18.00 - Muzeum w Nysie, Pałac Biskupi, ul. Biskupa Jarosława 11
Stała ekspozycja

8.00 - 14.00 - Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Nysie
Budynek Wagi Miejskiej, ul. Sukiennicza 2 - wystawa „Dzieje nyskiego ratusza”

9.00-18.00 - Ratusz
Wieża widokowa nyskiego ratusza

18 września (piątek)

10.00 - 14.00 - Centrum Badawczo-Edukacyjne Konserwacji Zabytków dla Opolszczyzny przy PWSZ w Nysie, ul. Obrońców Tobruku 5a
Warsztaty konserwatorskie

19 września (sobota)

16.30 - Reduta Królicza
  • wystawa starych motocykli
  • zwiedzanie Reduty w towarzystwie przewodników
  • koncert rockowy
17.00 - Kościół pw. św. Jakuba St. i św. Agnieszki
Koncert Filharmonii Opolskiej

18.00 - Pałac Biskupi, ul. Biskupa Jarosława 11 Muzeum w Nysie
Wernisaż wystawy „Oblicze ikony. Sacrum, dzieło sztuki czy zabytek muzealny”
W trakcie wernisażu odbędzie się wykład ilustrowany na temat historii ikony – ks. Prof. Janusz Czerski

20 września (niedziela)

16.30 - Reduta Królicza, ul. Otmuchowska
  • wystawa zdjęć oraz prac nawiązujących do nyskich fortyfikacji
  • wystawa starych motocykli
  • zwiedzanie Reduty w towarzystwie przewodników
  • koncert rockowy
17.00 - Kościół pw. Wniebowzięcia NMP
Kkoncert X. Festiwalu Muzycznego Muzyka w zabytkowych kościołach i wnętrzach Księstwa Nyskiego
J.S. Bach - Preludium i fuga c-moll
C. Franck – Cantabile
L. Vierne - Berceuse, Scherzetto, Lied
F. Mendelssohn-Bartholdy - IV Sonata organowa B-dur
A. Guilmant; Finał z I Sonaty organowej d-moll op. 42

wykonawca:
Stanisław Pielczyk – organy

Organizatorzy:
- Aleksandra i Eryk Wiercimok
- Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera
- Euroregion Pradziad
- Gimnazjum nr 3 w Nysie
- Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Nysie
- Muzeum w Nysie
- Nyska Grupa Literacka
- Nyski Dom Kultury im. Wandy Pawlik
- Nyski Klub Motocykli Dawnych i Ciężkich Globtrotter Homeless
- Ognisko Artystyczne w Nysie
- Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie
- Parafia pw. Ap. Piotra i Pawła w Nysie
- Parafia pw. św. Jakuba St. i św. Agnieszki w Nysie
- Stowarzyszenie Księstwo Nyskie
- Stowarzyszenie Pro Schola Musica przy Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Nysie
- Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego
- Urząd Miejski w Nysie


Opole

2 września

9.00 - OPOLSKA WYPRAWA KRAJOZNAWCZA pod hasłem "Poznajemy opolskie zamki, pałace i twierdze"; Nysa i okolice
Zbiórka uczestników na parkingu przy ul. A. Kośnego w Opolu (za Teatrem im. Jana Kochanowskiego).

7 września - 30 października

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu włączy się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa wystawą „Panoramy miast śląskich”. W oparciu o własne zbiory graficzne Biblioteka pokaże panoramy miast śląskich od najstarszego, z 1493 r. widoku Nysy Hartmanna Schedla, poprzez XVII – wieczne widoki Meriana i XVIII- wieczne panoramy Friedricha Bernharda Wernera aż do pochodzących z XIX wieku widoków śląskich miejscowości Carla Friedricha Stuckarta. Wystawa przybliży m.in. wygląd i charakter dawnych fortyfikacji miejskich oraz zabytków architektonicznych, które nie dotrwały do czasów współczesnych.

Wystawa dostępna będzie, w budynku Biblioteki przy ul. Piastowskiej 18, w następujących godzinach:
poniedziałek - piątek od 9:00 do 20:00,
sobota od 11:00 do 17:00,

12-13 września

10.00 - 13.00 i 14.00 - 18.00 - bezpłatnie i pod opieką przewodnika będzie można zwiedzić Wieżę Piastowską na Ostrówku w Opolu. Wieża, wybudowana około 1300 r., jest pozostałością zamku budowanego przez Bolka I, w późniejszych latach wielokrotnie przebudowywanego, m.in. w 1557 – 66 r. przez Jana Oppersdorfa, czy w 1860 r. na nową siedzibę władz rejencji, a w latach 1928 – 31 ostatecznie wyburzony. Wieża, zachowana dzięki interwencji Związku Polaków w Niemczech oraz protestom mieszczan opolskich. W pierwotnym założeniu znajdowała się wewnątrz obwodu murów, przy bramie wjazdowej. Od godz. 13.00 do 14.00 trwa przerwa, zwiedzający wpuszczani są do godz. 12.50 przed przerwą i do 17.30 przed zamknięciem. Parking Urzędu Wojewódzkiego znajduje się przy ul. Piastowskiej 14 w Opolu. Wieża piastowska w Opolu

17 i 18 września

12.00 - Muzeum Śląska Opolskiego - pokaz broni i uzbrojenia Opolskiej Drużyny Harcerskiej herbu „Doliwa”. W ramach imprezy wygłoszona zostanie także prelekcja szefa drużyny Michała Smolińskiego.

19 września

9.00 - OPOLSKA WYPRAWA KRAJOZNAWCZA pod hasłem "Poznajemy walory krajoznawcze byłego Księstwa Nyskiego"
Zbiórka uczestników na parkingu przy ul. A. Kośnego w Opolu (za Teatrem im. Jana Kochanowskiego).

Imprezy towarzyszące:
16 września
17:00 - Pub "OSTRÓWEK" przy ul. Ostrówek 1 w Opolu - odbędzie się impreza z cyklu "Spotkanie z twórcą ...":
spotkanie z Agnieszką MALIK i Janem PŁASKONIEM autorami książki "Sekrety i cienie" z serii "Opolszczyzna mało znana"

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zwiedzającym zostanie udostępniona baszta przy murach obronnych przy ul. Ks. S. Baldego w Opolu. Miejski Konserwator Zabytków planuje także przygotować wystawę na temat wieży Zamku Górnego w Opolu i prowadzonych przy niej badań archeologicznych.

Organizatorzy:
- Urząd Miasta Opola, Wydział Kultury , Sportu i Rekreacji, Miejski Konserwator Zabytków, ul. Żeromskiego 3, Opole, tel. 077 5411423, www.opole.pl
- Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, ul. Św. Wojciecha 13, 45-023 Opole, tel. 077 4544611
- Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki w Opolu, ul. Piastowska 18-20, 45-081 Opole, tel. 077 4540223
- Zakład Obsługi Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, ul. Piastowska 14, 45-082 Opole, tel. 077 4524226
- Stowarzyszenie "Poznaj Swój Kraj" Opolskie Koło oraz Opolskie Stowarzyszenie Edukacyjne PROGRESS
z siedzibą w Opolu przy ul. Grudzickiej 48a, skr. poczt. 376, 45-950 Opole, tel. kom. 505 99 39 79, Tadeusz Jacek Rogoża


Otmuchów

19 - 20 września

Wystawa plastyczna przedstawiająca prace dzieci i młodzieży na temat historii zamku otmuchowskiego, w salach zamku otmuchowskiego. Wystawa przygotowana przez Miejsko – Gminny Dom Kultury w Otmuchowie i Urząd Miasta.
  • odczyt na temat dziejów zamku otmuchowskiego przedstawiony przez Gimnazjum w Otmuchowie,
  • udostępnione do zwiedzania zostaną również wnętrza dawnego zamku biskupów wrocławskich.
Organizator: Urząd Miejski w Otmuchowie, ul. Zamkowa 6, 48-385 Otmuchów, tel./fax. 077 4315016


Paczków

10 – 22 września

W budynku Urzędu Miejskiego w Paczkowie prezentowana będzie wystawa fotograficzna „Zabytki polskiego Carcassonne”.

12 - 19 września

Organizatorzy zapraszają do bezpłatnego zwiedzania zabytków Paczkowa z przewodnikiem. Wśród zwiedzanych obiektów znajdą się m.in. średniowieczne mury obronne, kościół warowny pw. Św. Jana Ewangelisty, Dom Kata, ratusz itd.

19 września

17. 00 - W sali Ośrodka Kultury Paczków przy ul. Wojska Polskiego 27, odbędzie się spotkanie kombatantów z młodzieżą z okazji 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej, pod hasłem „Spotkanie pokoleń”. W programie: wspomnienia z tamtych lat oraz koncert pt. „Żołnierz drogą maszerował” w wykonaniu Jerzego Figuły - pianino.

19 – 20 września

W tych dniach Muzeum Gazownictwa w Paczkowie będzie otwarte w godzinach od 10.00 do 16.00. Hasłem przewodnim imprezy będzie: ”Gazownictwo lat dawnych”. W tym czasie goście będą mogli zwiedzić ekspozycje stałe muzeum tj.: technologię produkcji i oczyszczania gazu, wystawę gazomierzy w zbiorniku gazu ( 300 szt.), czy też sale ze starymi gazowymi urządzeniami domowymi: termami, piecami, kuchenkami czy lodówkami na gaz. Obejrzeć będzie można także wystawę „Paczków – wczoraj i dziś”. Jej tematem są przemiany, jakie zachodziły w naszym mieście na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Poprzez prezentację dawnych i atrakcyjnych fotografii tych samych obiektów i miejsc zwiedzający może cofnąć się w czasie i porównać powstałe zmiany. Na eksponowanych 42 fotografiach znajdują się budynki i obiekty współczesne, jak i już nieistniejące. Muzeum Gazownictwa sytuowane jest 150 metrów od rynku, w pobliżu Wieży Ząbkowickiej. Samochody osobowe można parkować wzdłuż ulicy Pocztowej, przy której mieści się muzeum, autokary w wyznaczonym miejscu w rynku.

Imprezy towarzyszące:
  • Wystawa poplenerowa X Międzynarodowych Warsztatów Twórczych, Paczków, Dom Plastyka, Ognisko Artystyczne, Rynek 20 - dostępna w dniach EDD 2009 , czyli 12-13 oraz 19-20 września 2009r.
  • 12 września - 17.00 - wernisaż wystawy „Mówią rzeczy” poświęcona zabytkowym eksponatom miasta Paczkowa. Celem wystawy jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego, jak również odkrywanie ścieżek przeszłości miasta. Na ekspozycji wieża Bramy Wrocławskiejzostaną zaprezentowane przedmioty, zdjęcia, pocztówki, obrazy pochodzące z prywatnych zbiorów mieszkańców Paczkowa oraz miasta zaprzyjaźnionego Einbeck – Niemcy, od roku 1818 do czasów współczesnych., w sali Ośrodka Kultury Paczków. Godziny zwiedzania: 14- 28 września 2009 w godz. 12.00 – 17.00
Organizator:
- Urząd Miejski w Paczkowie, ul. Rynek 1, 48-370 Paczków, tel. 077 431 6791
- Ośrodek Kultury i Rekreacji, ul. Wojska Polskiego 27, 48-470 Paczków
- Muzeum Gazownictwa w Paczkowie, ul. Pocztowa 6, 48 – 370 Paczków, tel. 77 431 68 34


Praszka

20 czerwca do 23 sierpnia

W Muzeum w Praszce prezentowana jest wystawa fotograficzna A. Cebuli „Twoja, moja, nasza mała ojczyzna. Powiat oleski”, ukazująca m.in. dwory i pałace zabytkowe z powiatu oleskiego (dwór Potockich w Strojcu i na Bugaju, pałace w Jamach, Kozłowicach, Radawiu i Uszycach itp.)

1 września do 15 listopada

Wystawa „ II WOJNA ŚWIATOWA 1939-1945”, na którą składają się materiały ze zbiorów osób prywatnych oraz Muzeum w Praszce. Na wystawie prezentowane będą dokumenty, fotografie, pamiątki, mapy itp. z lat 1939-1945.
Muzeum w Praszce organizuje także wykłady dotyczącej tej problematyki dla uczniów gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych.

19 września

Odbędzie się wycieczka „Szlakiem grodów, twierdz i zabytków” zorganizowana dla uczestników V Ogólnopolskiego Seminarium Numizmatycznego.
W programie zwiedzanie Praszki, Byczyny, Bolesławca i Chruściny.

Organizatorzy:
- Muzeum w Praszce, pl. Grunwaldzki 15, 46-320 Praszka
- Praszkowskie Towarzystwo Numizmatyczne, Redakcja „GROSZA”.


Prudnik


11 września

Wieża Woka w Prudniku. Tego dnia o godz. 12.00 w sali konferencyjnej hotelu „Obuwnik” odbędzie się seminarium popularno-naukowe pod hasłem „Zabytkom na odsiecz – najnowsza historia renowacji zabytków obronnych Prudnika – Wieży Bramy Dolnej oraz Wieży Woka”. Seminarium poprowadzi inż. architekt Jerzy Stępień.

29 września

17.00 - w sali kameralnej Prudnickiego Ośrodka Kultury odbędzie się impreza kameralna połączona z projekcją multimedialną pod hasłem: „Spotkania z zabytkami ziemi prudnickiej – szlakami architektury obronnej Prudnika”. Spotkanie poprowadzą inż. architekt Jerzy Stępień , redaktor naczelny Tygodnika Prudnickiego Andrzej Dereń, dyrektor POK Ryszard Grajek.

Imprezy towarzyszące:
  • 27 września - 12.00 - przy altanie w parku miejskim odbędzie się impreza promocyjna pt. „Spotkanie przy altanie – ratujmy Dianę”, w jej ramach: wieża Bramy Dolnej w Prudnikufestyn przy odrestaurowanej zabytkowej altanie koncertowej w parku miejskim oraz promocja idei odrestaurowania pomnika Diany. Prowadzenie – prezes Stowarzyszenia „Diana” – Marek Karp oraz dyrektor POK Ryszard Grajek.
  • 28 września - w Sali kameralnej POK odbędzie się otwarcie wystawy fotograficznej pt. Historia zatrzymana w kadrze –stan obecny prudnickiego „Białego Domu”, dawnego pałacu Samuela Frankla.
Prudnicki Ośrodek Kultury planuje również inne imprezy powiązane z hasłem „Zabytkom na odsiecz! Śladem grodów, zamków i twierdz”, które realizowane będą w innych terminach, w ramach XX Prudnickiej Jesieni Kulturalnej.

Organizator: Prudnicki Dom Kultury, ul. Mickiewicza 1, 48 – 200 Prudnik, tel 077 4363396


Skorogoszcz

20 września

Na terenie zespołu parkowo – pałacowego w Skorogoszczy odbędą się następujące imprezy:
  • 14.00 - otwarcie wystawy fotograficznej „Zamki Śląskie” w asyście 2 regimentów wojskowych.
  • 15.00 - prezentacja multimedialna „Naszym zabytkom na odsiecz”
  • 16.00 - „W Twierdzy Skorogoszcz” – przejście ulicami Skorogoszczy: prezentacja musztry, uzbrojenia i zwyczajów żołnierzy w strojach historycznych. Inscenizacja potyczki wojskowej w mundurach z epoki.
  • 19.00 - pokazy średniowiecznych walk rycerskich i taniec z ogniem - Bractwo Rycerskie „Kuźnia” z Lewina Brzeskiego
  • „Pod Zamkowym Niebem”- Zabawa Taneczna
Podczas imprezy odbędą się także gry i konkursy dla dzieci i młodzieży, na miejscu zaplecze gastronomiczne. Dojazd z Opola (24 km) w kierunku Brzegu, dogodne warunki zaparkowania dla samochodów.

Organizatorzy:
- Towarzystwo Rozwoju Lokalnego "Zielony Most" w Skorogoszczy, ul. Zamkowa 8, 49-345 Skorogoszcz
- Biblioteka Publiczna w Skorogoszczy, 49-345 Skorogoszcz, Zamkowa 4, tel 0774121561
- Urząd Miasta i Gminy Lewin Brzeski, Rynek 1, 49-340 Lewin Brzeski, tel./fax. 077 4246600
- MG Dom Kultury w Lewinie Brzeskim, ul. Rynek 14, 49-340 Lewin Brzeski, tel. /077/ 404 23 00
- LGD „Brzeska Wieś Historyczna”, Krzyżowice 72, 49-332 Olszanka


CEO Ślady przeszłości - uczniowie adoptują zabytki

12 - 13 września

Prezentacja projektów uczniowskich ”Ślady Przeszłości” w ramach CEO w czasie tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa będzie udostępniana w formie wystawy na terenie Bastionu św. Jadwigi w Nysie.

Program „Ślady przeszłości – uczniowie adoptują zabytki narodził się w 2001 roku jako wspólne przedsięwzięcie Centrum Edukacji Obywatelskiej i Instytutu Dziedzictwa Narodowego. Obecnie jest realizowany wspólnie z Instytutem im. Adama Mickiewicza, Fundacją Bankową im. Leopolda Kronenberga oraz Miastem Stołecznym Warszawy.
Od 2006 roku działania prowadzone są w ramach programu operacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Patriotyzm jutra”. Program skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Umożliwia uczniom poznanie swego kraju, poprzez spotkanie z historią bliską, która oddziałuje na wyobraźnię o wiele silniej, niż najlepiej prowadzony wykład. Niezależnie od umiejętności, predyspozycji, czy wieku, każdy uczestnik może w nim znaleźć coś dla siebie. Zaangażowanie w pracy nad projektem pozwala uczniom na uczenie się historii w ciekawy i atrakcyjny sposób. Daje im możliwość obudzenia w sobie ducha odkrywcy i badacza, pomaga zafascynować sztuką, miłością do regionu, szacunkiem do zabytków.
Projekty realizowane przez młodzież nie są tylko jednorazową mobilizacją. Opieka nad adoptowanymi zabytkami staje się trwałym elementem szkolnej tradycji. Młodzi ludzie poszukując śladów przeszłości w najbliższym otoczeniu wzmacniają więź z miejscem urodzenia i zamieszkania oraz rozbudzają obywatelską odpowiedzialność.

Uczniowie poszukują w swojej miejscowości i okolicy:
obiektów – cmentarze, krzyże, kapliczki, pomniki, aleje, sprzęty użytkowe itp.
„zabytków” kultury niematerialnej – legendy, zwyczaje, lokalni bohaterowie itp.
symbolicznie adoptują je i opiekują się nimi.
przywracają je lokalnej pamięci społecznej.

Koordynator programu „Ślady przeszłości – uczniowie adoptują zabytki”: Aldona Król

Zobacz: Europejskie Dni Dziedzictwa 2009