gdzie na wakacje? >> tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> nauka języków obcych >> rozmówki językowe

sobota, 13 lutego 2010

Karnawał w Rio de Janeiro [Brazylia]


Karnawał w Rio de JaneiroKarnawał w Rio de Janeiro jest największą tego typu imprezą na świecie. Cała impreza trwa przez pięć dni i nocy. Karnawał w Rio de Janeiro rozpoczyna się w piątek przed środą popielcową.

Brazylijski Karnawał w Rio (carnaval carioca) charakteryzuje się pochodami w rytmach samby, która powstała w tym mieście ok. 1920 roku. Wówczas szkoły brazylijskiej samby rywalizują ze sobą w tańcu. Do Sambodromu szkoły samby przygotowują się przez cały rok.

Karnawał w Rio de Janeiro stał się słynny na cały świat dzięki Paradzie Samby - show, które jest rywalizacją szkół samby z Rio. Główne dwa dni imprezy to Karnawałowe Niedziela i Poniedziałek. Warto ich nie przegapić. Pozostałe dni nie są tak atrakcyjne, ale bilety są tańsze. Cennym przeżyciem mogą być Parada Grupo de Acesso w piątek i Parada Mistrzów w sobotę.

Zobacz też: Karnawał Rio de Janeiro [RELACJA i ZDJĘCIA]

Sambodrom w Rio


The Sambodromo powstał w 1984 roku według projektu Oscara Niemeyera. Jest w miejscu narodzin samby. Mieści około 60 tysięcy widzów. Zaczyna się na ulicy Avenida Presidente Vargas, obok Praça Quinze i kończy się na Rua Frei Caneca. Wielki plac na końcu drogi, zwany Praça da Apoteose (Plac Ubóstwienia), zwieńczony olbrzymią rzeźbą w kształcie litery M. Trasa zyskała swą nazwę po przenosinach z centrum Rio przez Darcy Ribeiro z zarządu miasta. Sambodrom ma 700 metrów długości.
Mapa z oznaczonym Sambodromem na końcu wpisu.

Udogodnienia, wyżywienie


Są tu barki z przekąskami i napojami, pokoje odpoczynku, a także restauracje, lodziarnie oraz sklepy z pamiątkami.

Bezpieczeństwo


Sambodrom podczas parady samby jest uważany za bezpieczne miejsce. Przyjeżdżają tu sławy filmu, muzyki, mody z całego świata, politycy i głowy królewskie. Miejsce parad oddzielone jest wielkimi płotkami, których nie można przekroczyć bez kontroli.

Co ze sobą zabrać do Rio de Janeiro i na Sambodrom?


Podczas samej imprezy dostępne są tylko fast foody, więc zjedz kolację przed wyruszeniem na Sambodrom. Możesz też wziąć plastikowe pojemniki z napojami oraz kanapki lub owoce. Przedmioty wykonane z polistyrenu, butelki, szkło, petardy i sztuczne ognie są zabronione, nie wolno ich wnosić. Nie należy zabierać parasolek, ale warto wziąć małe poduszki lub materacyki, aby siąść lub się zdrzemnąć, bo parady bywają długotrwałe. Dobrym pomysłem jest też spakowanie papieru toaletowego, gdyż może go zabraknąć w łazience. Część osób zabiera okulary lub lornetki. Można wnosić amatorskie aparaty i kamery fotograficzne, choć staraj się z nimi nie obnosić (zwłaszcza poza Sambodromem), aby nie zostały skradzione.

Jak się ubrać?


Ubierz to, w czym będziesz czuć się wygodnie. Nie ma obowiązującego kanonu stroju, choć gwiazdy się stroją. Zazwyczaj całą noc jest upalnie. Ciemne stroje mniej się brudzą. W razie deszczu weź płaszcz przeciwdeszczowy (będzie też na pewno dostępny u sprzedawców).

Kiedy przyjść? O której godzinie się zaczyna?


Bramy są otwierane o 17.00 (ale lepiej sprawdź aktualny program!) i część osób, która nie ma numerowanych miejsc, ustawia się w kolejki.
O 20.00 jest show powitalne z Królem Momo.
Przeciętna osoba wytrzymuje od 3 do 5 szkół samby. Najlepiej przybyć więc około 22-23. Wówczas impreza nabiera tempa. Chyba, że jesteś w stanie wytrzymać 12-godzinny maraton - wówczas bądź od początku.

Parada karnawał Rio de Janeiro
autor: IgorCal

Fiesta Karnawał Rio De Janeiro
autor: Sergio Luiz

Mapa Rio de Janeiro z Sambodromem
Rozmówki polsko-portugalskie
aleja parady - a pista de desfile
sektor - o setor
sektory - os setores
sektory parzyste - setores pares
sektory nieparzyste - setores ímpares

Więcej: rio-carnival.net

Brak komentarzy: