tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> przewodniki turystyczne >> konkursy turystyczne

niedziela, 25 grudnia 2011

Święta Bożego Narodzenia na świecie


Jak spędzane są święta Bożego Narodzenia na świecie? Gdzie warto pojechać? Co zwiedzić? Jakie wydarzenia bożonarodzeniowe są godne uwagi? Sprawdź poniższe propozycje.

Święta Bożego NarodzeniaW Paryżu najładniejsze światełka świąteczne znajdziemy na Polach Elizejskich. Jednak również IX dzielnica może poszczycić się atrakcjami bożonarodzeniowymi. Tam już od XIX wieku Galeries Lafayette prezentuje okolicznościowe wystawy. W tym roku są nowoczesne ruchome lalki.

Niesamowita choinka pływająca na barce na wodzie znajduje się w Rio de Janeiro. Wpisano ją nawet do Księgi Guinessa. Jej prezentacja odbyła się przy koncercie, podczas którego wykonano Cztery pory roku Vivaldiego oraz przez 8 minut strzelały fajerwerki. Choinka ma ponad 85 metrów wysokości, a rozświetla ją ponad 8,5 miliona żarówek. Wokół niej pływają świecące prezenty. To jedno z najważniejszych wydarzeń w państwie, tuż po Sylwestrze i Karnawale w Rio de Janeiro. Drzewko przybywa co roku obejrzeć milion osób.

Mniej światełek, bo tylko 30 tysięcy, ma choinka na placu Rockefellera w Nowym Jorku. Jest też niższa - ma 25 metrów wysokości. Jednak to właśnie w Nowym Jorku otworzony został specjalny sklep. Do 2 stycznia kupować można gadżety, maski, maskotki i inne oryginalne prezenty w Warsztacie Lady Gagi, wzorowanym na koncepcji warsztatu Św. Mikołaja. 25 procent zysków przekazanych będzie na cele charytatywne.

Także w Stanach Zjednoczonych, przed Białym Domem, rozświetliła się choinka pary prezydenckiej. Michelle Obama w pałacu prezydenckim powitała rodziny żołnierzy amerykańskich. Dzieci m.in. ozdabiały pierniki. Na choince w Białym Domu zawisły kartki namalowane przez dzieci żołnierzy. Z kolei Barack Obama włączył światełka na drzewku przed Białym Domem. Potem razem z rodziną, piosenkarzami i Kermitem Żabą zaśpiewał kilka kolęd.

Ponadto w stanie Maine w USA ma miejsce świąteczny zjazd Mikołajów po stoku. Pewnie i w innych miejscach - możecie dać znać w komentarzu.

Jeśli szukacie największego targu świątecznego, to zawitajcie najlepiej do niemieckiej Norymbergii. Jest on otwierany w piątek przed pierwszą niedzielą adwentu. W tym roku 25 listopada otworzyła go z Kościoła Mariackiego postać Dzieciątka Jezus, którą co roku odgrywa... dziewczynka. Towarzyszyły jej aniołki, które zostały wybrane w internetowym głosowaniu. Tradycja sięga 1628 roku.

W Norwegii przed świętami brakuje masła, bo Norwegowie jedzą mniej węglowodanów, a więcej tłuszczu. Jak również piecze się dzięki niemu ciasta. Jest tam tylko jeden wiodący producent, więc półki świecą pustkami. Rząd ma zmniejszyć cło na masło do marca, aby można było uzupełnić niedobory.

W Japonii sklep jubilerski przygotował w ciągu 4,5 miesiąca złotą choinkę. Niestety nie można jej kupić. Zresztą mało kogo z nas byłoby na nią stać ;)

W Hongkongu organizowane są zawody świętych Mikołajów. Zwyciężył Mario Wong za zwinność w dostarczaniu prezentów oraz nienaganne maniery.

W Grazu w Austrii od 1996 roku można podziwiać lodową szopkę. Postoi do 7 stycznia. Co się z nią dzieje, jeśli temperatury są za wysokie? W piątki wymieniane są wtedy rzeźby, aby wyglądały dobrze w weekend, gdy ogląda ją najwięcej turystów i mieszkańców. Łącznie swoje oczy w jej kierunku skieruje nawet 700 tysięcy osób.

Pod Berlinem został stworzony rowerowy świecznik. Przygotował go Didi Senft, który projektuje "szalone" rowery. Wcześniej zaprojektował rower dla pary młodej z brytyjskiej rodziny królewskiej. Nową konstrukcję robił pół roku.

W Monachium z dworca Munchen Ost odjechał pociąg z zabytkowym parowozem. Podczas przejazdu Święty Mikołaj rozdawał dzieciom prezenty. Dorośli podziwiali z kolei lokomotywę.

W Mexico City wzniesiono budynki, które odzwierciedlają Betlejem. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na to, że w świętach nie chodzi o zakupy. Można zobaczyć co odzwierciedla nasza dzisiejsza tradycja świąt Bożego Narodzenia.

W Caracas, stolicy Wenezueli, obejrzeć można nietypową szopkę. Polityczną. Są w niej figury Hugo Cháveza, który walczy w przyszłym roku o reelekcję na fotelu prezydenta, oraz Simóna Bolívara, bojownika rewolucji.

W Wielkiej Brytanii Angie i Martin Flintowie stworzyli wypożyczalnię reniferów. Udostępniają je odpłatnie na imprezy i w celach reklamowych. Skorzystał między innymi premier UK, który wraz z elfami wystawił je na Downing Street 10, aby cieszyły oko dzieci żołnierzy.

W Gwatemali tradycyjne są obrzędy związane z przedświątecznym wypędzaniem złych duchów. Pali się w tym czasie kukły diabła. Tradycja sięga XVI wieku.

Zobacz koniecznie: Tradycje bożonarodzeniowe

Brak komentarzy: