piątek, 18 maja 2012

Przewodnik: Anglia i Walia [Pascal]


Anglia i Walia – dwie z czterech części Zjednoczonego Królestwa. Anglia jest największą z nich, zamieszkaną przez ponad 80% populacji Wielkiej Brytanii, podzieloną na 9 regionów: North East, Yorkshire, North West, East Midlands, West Midlands, East England, London, South East i South West. Wszystkie one dzielą Anglię na 39 hrabstw. Walia przylega do Anglii od strony zachodniej i jest z kolei najmniejszym regionem Wielkiej Brytanii. Aż 26% społeczeństwa używa języka walijskiego obok angielskiego (niektórzy nie mówią po angielsku w ogóle). Anglicy słyną między innymi z tego, że wypijają najwięcej herbaty na świecie – najczęściej z mlekiem (tzw. bawarka, po angielsku po prostu tea with milk).

Anglia


Anglia Przewodnik
Westminster w Londynie

W zależności od regionu Anglia jest bardzo zróżnicowana, zarówno klimatycznie, jak i pod względem ukształtowania terenu. Najcieplejsza jest zdecydowanie południowa jej część. Nie ma tutaj wyraźnie nakreślonych pór roku, jak np. w Polsce, zimą zazwyczaj nie pada śnieg (choć były takie przypadki i reorganizowały całkowicie życie codzienne, dając nieprzyzwyczajonym do zimy Anglikom poczucie niemal klęski żywiołowej). Pogoda jest raczej zmienna, często w ciągu jednego dnia można doświadczyć wszystkich możliwych zjawisk atmosferycznych. Stolicą Wielkiej Brytanii, mieszczącą się właśnie w Anglii, jest Londyn, słynne kosmopolityczne miasto, siedziba rodziny królewskiej. Anglia ma do zaoferowania dla podróżników wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić – niekoniecznie jako członek zorganizowanej wycieczki.

Walia


Walia Przewodnik
Najwyższy wodospad Walii - Pistyll Rhaeadr

Walia bez dwóch zdań kojarzy się z Celtami, którzy zamieszkiwali te ziemie przed laty. Jej okolice to piękne górzyste krajobrazy albo klify. Głównie warte zwiedzania są stare, tajemnicze zamki z okresu średniowiecza. Istnieje nawet lista siedmiu cudów Walii – Seven Wonders of Wales:
• Snowdon (najwyższy szczyt Walii)
• Most w Llanogen (1347 rok)
• St. Winefride’s Well (studnia i źródło, miejsce pielgrzymek)
• Wrexham's temple (wieża kościoła we Wrexham)
• Gresford bells (dzwony)
• Cisy w Overton (antyczne cisy na terenie kościoła St. Mary w Overton-on-Dee)
• Pistyll Rhaeadr (najwyższy wodospad w Walii).

Anglia Walia

Przewodnik po Anglii i Walii

Nie macie jeszcze pomysłu na wakacje? Może pojedziecie do Wielkiej Brytanii? W organizacji wyjazdu możecie wspomóc się przewodnikiem po regionie. Polecamy Wam przewodnik Anglia i Walia. Praktyczny przewodnik wydawnictwa Pascal. Dzięki niemu będziecie dokładnie wiedzieć, jakie zabytki zwiedzić, co warto spróbować w kuchni, gdzie kupić ciekawą pamiątkę z wakacji.

Przewodnik Anglia i Walia.

Praktyczny przewodnik

Autorzy: Adam Dylewski, Krzysztof Czub
Wydawca: Wydawnictwo Pascal
Data wydania: 2007
800 stron
Format: 12,3x19,7 cm
Okładka miękka

Zobacz i zamów przez Internet >>

Zamieszczono m.in. takie mapy oraz opisy atrakcji turystycznych: Londyn, Metro w Londynie, Anglia Południowo-Wschodnia, Canterbury, Dover, Brighton, Portsmouth, Southampton, Park Narodowy New Forest, Wyspa Wight, Oksford, Anglia Południowo-Zachodnia, Bristol, Park Narodowy Exmoor, Bournemounth, Exeter, Park Narodowy Dartmoor, Anglia Wschodnia, Cambridge, Ipswich, Norwich, Park Narodowy The Broads, East Midlands, Nottingham, Lincoln, Leicester, West Midlands, Brimingham, Stratford-upon-Avon, Park Narodowy Peak District, Anglia Północno-Zachodnia, Liverpool, Manchester, Chester, Blackpool, Morecambe, Kraina Jezior, Wyspa Man, Anglia Północno-Wschodnia, Newcastle upon Tyne, Durham, Yorkshire i Humber, York, Leeds, Bradford, Park Narodowy Yorkshire Dales, Kingston-upon-Hull, Walia, Cardiff, Swansea, Park Narodowy Wybrzeża Pembrokeshire, Park Narodowy Breacon, Beacons, Park Narodowy Snowdonia

Brak komentarzy: