poniedziałek, 21 maja 2012

Imprezy w Hiszpanii przez cały rok


Przedstawiamy imprezy w Hiszpanii, na które warto pojechać na Półwysep Iberyjski. Oczywiście fiesty w Hiszpanii są na każdym kroku, dlatego jeśli znacie i polecacie inne, dajcie znać w komentarzu lub wyślijcie swoją relację na kontakt@yougo.pl - najciekawsze propozycje nagradzamy.

Wielkie kukły i głośny gwar na ulicach to częste elementy fiest w Hiszpanii

Dzień Trzech Króli

6 stycznia
W nocy z 5 na 6 stycznia do domów przychodzą Trzej Królowie. Zostawiają dzieciom prezenty. Za dnia jada się specjalne, okrągłe ciasto z migdałami i owocami kandyzowanymi (el roscón de Reyes). W środku jest niespodzianka - kto ją wylosuje, musi zapłacić za kolejne ciasto.

Karnawał w Santa Cruz na Teneryfie i w Kadyksie

luty
Seria imprez i pochodów przebierańców.

Las Fallas w Walencji

19 marca
Wielkie figury z papieru płoną tej nocy i rozświetlają miasto, ale przygotowania i mniejsze imprezy trwają już przez cały tydzień poprzedzający wydarzenie. Byliśmy i gorąco polecamy. Nasze relacje są tu: Las Fallas w Walencji

La Feria de Abril w Sewilli

kwiecień
Festiwal muzyki i tańca flamenco.

Procesje Semana Santa w Sewilli i Valladolid

Wielki Tydzień
Procesje wielkich obrazów i figur religijnych oraz pochody pątników.

Sanfermines w Pampelunie

7 lipca
Ludzie uciekają przed bykami.

Festiwal Filmowy w San Sebastián

wrzesień
Miasto położone w Kraju Basków, perła północy, jeden z najpiękniejszych ośrodków wypoczynkowych Europy, słynie z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. We wrześniu San Sebastián staje się ulubionym miejscem artystów i arystokratów, nie wyłączając króla. Warto wykorzystać festiwal jako pretekst do zwiedzenia Baskonii słynącej z wyjątkowego języka (euskera), pięknych krajobrazów, a także nietypowych dziedzin sportu - koszenia trawy kosą, wyścigów w przenoszeniu głazów czy nauki pływania łodziami rybackimi.

La Merce w Barcelonie

wrzesień
Na ulice miasta wychodzą wielkie kukły, którym towarzyszą pochody mieszkańców z bębnami i gwizdkami. Na placach Barcelony organizowane są koncerty muzyki różnej.
Zobacz La Merce 2012

La Navidad - Boże Narodzenie

24-25 grudnia
Obchody podobne jak w Polsce, choć dzieci dostają głównie prezenty 6 stycznia, a zamiast choiki często są przygotowywane szopki. Na stołach królują indyki, owoce morza oraz słodkie turrones.

Los Santos Inocentes

28 grudnia
Tego dnia musisz uważać, żeby na Twoich plecach nie zawisł papierek w kształcie ludzika (el monigote). Ludzie stroją sobie wtedy żarty, podobnie jak my na Prima Aprilis.

Sylwester w Madrycie

31 grudnia
Mieszkańcy i turyści zbierają się na głównym placu i obserwują zegar na Puerta del Sol. Na dwanaście sekund przed północą, co sekundę, Hiszpanie pochłaniają winogrono. Tych 12 zjedzonych winogron ma dać im szczęście na najbliższy rok. Jeśli chcesz się włączyć w zbiorowe jedzenie, lepiej poćwicz, żeby się nie zakrztusić.

Co jeszcze polecisz?

Zobacz też: La Tomatina

Brak komentarzy: