środa, 23 maja 2012

Przewodnik: Londyn [Carta Blanca]


Plan miasta to bardzo ważna, jeśli nie najważniejsza rzecz, gdy wybieramy się w podróż zorganizowaną przez siebie albo zupełnie spontaniczną. W Londynie jest to rzecz wręcz nieoceniona, jeśli nie chcemy tracić na błądzenie cennego czasu, który moglibyśmy wykorzystać na zwiedzanie tego niesamowitego miasta.

Regent’s Park jest jednym z królewskich parków w Londynie. W jego centralnej części znajduje się Queen Mary’s Gardens – ogród różany, a w części północnej ZOO. W dzielnicy Bloomsbury możemy udać się do British Museum (muzeum historii starożytnej w Europie) oraz zobaczyć słynny londyński uniwersytet (University of London). Ponieważ warto zwiedzić nie tylko największe i najważniejsze zabytki Londynu, ciekawym przeżyciem będzie wyprawa do Whitechapel – biednej dzielnicy. W VI wieku znajdowało się tu wiele małych zakładów produkcyjnych (m. in. odlewnia, w której wykonano dzwon Big Ben). W wieku XVII Whitechapel była jedną z najniebezpieczniejszych dzielnic i zrzeszała miejscowy element przestępczy, domy publiczne i meliny. Miejsce to było związane z działalnością legendarnego Kuby Rozpruwacza.

Jej przeciwieństwo stanowi Notting Hill, zamożna i modna dzielnica znana z komedii romantycznej z Hugh Grantem i Julią Roberts o tym samym tytule. Co roku w sierpniu odbywa się tam parada zwana The Notting Hill Carnival. Innym mniej znanym, a wartym odwiedzenia miejscem, jest Holland Park, po którym w najlepsze przechadzają się pawie, czy też Kensington Gardens – jeden z parków królewskich albo Hyde Park – kolejny park królewski, znany jako forum dla publicznego wypowiadania swych poglądów bez konsekwencji (na znajdującym się w parku Speakers’ Corner).

W dzielnicy South Kensington znajdują się trzy ważne londyńskie muzea:
Natural History Museum (Muzeum Historii Naturalnej – miejsce obrazujące m. in. ewolucję człowieka i zwierząt oraz funkcjonowanie Ziemi),
Science Museum (Muzeum Nauki), które ma 7 pięter, każde poświęcone innemu rodzajowi nauki oraz
Muzeum Wiktorii i Alberta, czyli muzeum sztuki i rzemiosła artystycznego.

Buckingham Palace, miejsce zamieszkania brytyjskiej rodziny królewskiej, jest jednym z zabytków, których nie sposób nie zobaczyć (choćby z zewnątrz, bo pewna część pałacu otwarta jest dla zwiedzających tylko w wakacje - w sierpniu i wrześniu).

Mayfair, ekskluzywna dzielnica handlowa, oferuje wiele sklepów wyższej klasy, drogich hoteli i ambasad. To właśnie tu znajduje się Hyde Park. Westminster Abbey, Opactwo Westminsterskie, jest jedną z najważniejszych świątyń anglikańskich w kraju. Tu dokonuje się koronacji królów. Trafalgar Square zaś upamiętnia zwycięstwo Brytyjczyków w morskiej bitwie pod Trafalgarem. Na jego środku stoi 55-metrowa Kolumna Nelsona, znajduje się tu też National Gallery (mieszcząca obrazy słynnych artystów, jak choćby okrzyczane „Słoneczniki” van Gogha).

Dzielnica Soho uchodzi za londyńskie centrum różnego rodzaju rozrywki, przemysłu, handlu i kultury. Słynie z wielokulturowości i otwartości na inność – znajduje się tu wiele barów dla homoseksualistów i transwestytów. Jest to bardzo droga dzielnica, mimo sąsiedztwa powszechnych tu domów publicznych.

Londyn nie jest jednowymiarowy, a bardzo złożony. Można go za to kochać albo nienawidzić ze względu na jego głośność i kosmopolityzm. Nawet, jeśli nie chciałoby się tu zamieszkać, warto choć raz tam być. Londyn jest miejscem rozgrywania się licznych imprez kulturalnych i sportowych, takich jak Igrzyska Olimpijskie 2012.

W wyjeździe przyda się dobry przewodnik po Londynie. Jednym z nich jest Londyn. Nawigator turystyczny wydawnictwa Carta Blanca, który podpowiada gdzie pojechać, jakie atrakcje turystyczne zwiedzić oraz co kupić na pamiątkę i gdzie zjeść dobre potrawy.

Przewodnik Londyn Carta Blanca

Przewodnik Londyn

Nawigator turystyczny


Wydawca: Carta Blanca
Data wydania: 2009
128 stron

Zobacz i zamów przez Internet >>

Miejsca opisane w przewodniku po Londynie:
Londyn
Park Regenta i okolice
Na południe od parku Regenta
Islington i Clerkenwell
Dworzec St Pancras i Uniwersytet Londyński
Bloomsbury
Barbican i Spitalfi elds
Whitechapel
Notting Dale i Notting Hill
Holland Park i okolice
Kensington Gardens
Hyde Park i okolice
South Kensington
Od pałacu Buckingham do Katedry Westminsterskiej
Mayfair
Opactwo Westminsterskie i okolice
Parlament i okolice
St James's
Trafalgar Square
Fleet Street
Soho
Opera Królewska i okolice
Wzdłuż Strand i Fleet Street
Southwark
Od mostu Milenijnego do mostu Londyńskiego
The City of London
Od Tower of London do katedry Southwark
Chelsea
Od Chelsea do Battersea
Lambeth
Od Tate Britain do Cuming Museum

Poza centrum Londynu
Camden Town i Hampstead
Kew i Richmond
Hampton Court
Windsor
Greenwich

Zobacz i zamów przez Internet >>

Czekamy na Twoje relacje z podróży! Najlepsze wyróżniamy nagrodami! Zgłoszenia na www.yougo.pl/relacje

Brak komentarzy: