tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> przewodniki turystyczne >> nauka języków obcych >> rozmówki językowe

czwartek, 27 lutego 2014

Przełęcz The Gap of Dunloe, Hrabstwo Kerry, Irlania


Wąska przełęcz The Gap of Dunloe [Hrabstwo Kerry, Irlandia] między górami Macgillycuddy's Reeks (zachód) i Purple Mountain (wschód) liczy sobie 11 kilometrów długości z północy na południe. Jest tu pięć jezior. Okolica wygląda spektakularnie w bezchmurną noc, ale także i w dzień.

Dunloe Gap

Przełęcz Dunloe ma parę nazw, które funkcjonują zwłaszcza pośród lokalsów. Po irlandzku Dún Lóich, znaczy po angielsku "Lóich's stronghold", a po polsku "Twierdza Lóicha". Mówią na nią też Bearna an Choimín, czyli "gap of the common-land" - "odstęp między wspólnymi ziemiami". Wypełniają ją jeziora Coosaun Lough, Black Lake, Cushnavally Lake, Auger Lake oraz Black Lough połączone z rzeką Loe. Pomiędzy dwoma pierwszymi zbiornikami jest stary Most Życzeń - Wishing Bridge. Podobno marzenia wypowiedziane na nim spełniają się.

Przełęcz Dunloe

The Gap stała się atrakcją turystyczną i trudno się dziwić patrząc na zdjęcia. Droga przez przełęcz jest wąska i ciężko nią przejechać dużym samochodem, ale i tak najczęściej przemierza się ten obszar konno, w bryczce, pieszo, rowerem lub po prostu kajakiem przez jeziora. Klify wokół Gap of Dunloe są też popularnym miejscem wspinaczkowym. Co ciekawe, zwyczajem obowiązującym lokalnych przewoźników jest tzw. The Turn, czyli kolejka. Ten system obowiązujący od początków dwudziestego wieku określa, kto następny zabierze pasażerów.

W pobliżu leży miejscowość Killarney. Wycieczki zazwyczaj zaczynają się w Kate Kearney's Cottage i zmierzają do Lord Brandon's Cottage. Trasa ma około 11 km długości. Wznosi się i opada, a różnica wyniesień ma około dwustu metrów.

Gap of Dunloe

Mapa przełęczy Gap of DunloeWybierasz się? Pamiętaj, aby zrobić zdjęcia i przesłać je do mnie, aby pochwalić się swoją podróżą!Zainteresują Cię też te posty o podróżach:

Propozycje majówki 2014

Sprawdź nasze pomysły na długi weekend majowy 2014 i udaj się w niezapomnianą podróż. Albo odpocznij. Masz z czego wybierać - przeczytaj posta.

Długie weekendy 2014 [daty, pomysły]
Długie weekendy

Poradnik ułatwiający planować długie weekendy wiosną i latem. Zorganizuj swój urlop tak, aby przeżyć wspaniałe przygody niskim kosztem!

Brak komentarzy: