tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> przewodniki turystyczne >> konkursy turystyczne

czwartek, 13 marca 2014

Lotniarstwo w Tribalj [Chorwacja]


Tribalj [Chorwacja, region Crikvenica] to podobno jedno z najlepszych miejsc na świecie do uprawiania lotniarstwa. Dzięki tutejszemu upałowi można wznieść się na imponujące wysokości. To przyciąga miłośników tego sportu.

Tribalj Chorwacja

Start odbywa się na wysokości prawie ośmiuset metrów. Lądowanie następuje ponad siedemset metrów niżej. Rozbieg jest pokryty małymi kamieniami i piachem. Wzbijamy się w powietrze z wiatrem południowo-wschodnim, południowym, południowo-zachodnim i zachodnim. Ze względu na specyficzne prądy powietrzne można polecieć nawet z wiatrem wschodnim. Odradzane jest latanie z innymi wiatrami, ze względu na duże niebezpieczeństwo. Szczegóły znajdziecie w specjalistycznych publikacjach dla lotniarzy. Tam także informacje o niezbędnych czynnościach przed planowanym lotem (zezwolenia, potwierdzenia itp.).

Lotniarstwo Tribalj

Latem można uprawiać lotniarstwo praktycznie od rana do wieczora. Lądowanie może odbyć się na równinnym terenie w centrum Tribalj obok boiska piłkarskiego (uwaga na siatkę pośrodku pola oraz zawirowania powietrza nad domami) albo na zachód od jeziora w Tribalj obok lasu sosnowego rosnącego wzdłuż drogi (uwaga na zawirowania prądów powietrznych nad jeziorem).Dojazd drogą do Kostelj, Baretic i Antov. Za ostatnim domem rozpoczyna się droga w górę przez skały. Kto raz odwiedzi to miejsce, zakochuje się i chce jak najszybciej powrócić. Warunki pod każdym względem są idealne.

W Tribalj możliwość aktywnego spędzania czasu znajdą też miłośnicy wspinaczki, spacerów i wędkarze. Specjalnego uroku okolicy dodaje jezioro, a w miasteczkach i okolicznych wzgórzach znajdziemy sporo zabytkowych obiektów - kościół Naszej Panny w Tribalj i stara chorwacka nekropolia Stranče z XVIII-XI wieku, a także muzeum Historii i Morza w mieście Rijeka nie tak bardzo odległym od Tribalj.

Mapa Tribalj
Namiary GPS
start: 45°14'27" (45.2411)N; 14°40'55" (14.6822)E - wyniesienie: 791 m.
lądowanie: 45°13'45" (45.2292)N; 14°39'53" (14.6648)E - wzniesienie: 62 m.

Lotniarstwo Chorwacja

Tereny do lotniarstwa są też w pobliżu Tribalj:
Vrh (19.64 km)
Grobnik (20.53 km)
Baska (31.89 km)
Pecnik (34.62 km)
Ucka (37.67 km)
Susnjevica (38.01 km)
Brest Pod Uckom (42.64 km)Sprawdź także ten artykuł:

Długie weekendy w 2014 roku
Długie weekendy

Łatwo i szybko zaplanuj emocjonujące długie weekendy. Ciekawie i tanio!

Brak komentarzy: