wakacje >> tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> nauka języków obcych >> rozmówki językowe

czwartek, 4 grudnia 2014

10 najlepszych atrakcji turystycznych Tyrolu [Austria]


Gdzie pojechać w Tyrolu? Jakich jest TOP 10 najlepszych atrakcji turystycznych Tyrolu? Czego nie można pominąć w tym regionie narciarskim i turystycznym? Sprawdźcie w poniższym artykule.

Poszukując nowych miejsc do odwiedzenia w Europie przeważnie kierujemy się konkretnym miastem lub krajem. Nie powinniśmy jednak zapominać o tym, że warto także myśleć regionalnie, bo każdy kraj składa się z unikalnych elementów, gdzie każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Tyrol będąc jedną z dziewięciu austriackich prowincji jest doskonale znany ze swojego turystycznego potencjału. Zimą stanowi atrakcję dla miłośników sportów zimowych, zaś latem jest świetnym miejscem dla spacerowiczów, rowerzystów i wszystkich tych, którzy chcą spędzić czas na świeżym powietrzu.

Tyrol Atrakcje turystyczne

Poza wymienionymi możliwościami istnieją również inne, które działają jak magnes na turystów, co poświadcza ranking przeprowadzony przez Tirol Tourist Board (biuro turystyki Tyrolu), w którym wytypowano 10 najbardziej popularnych miejsc w Tyrolu.

1. Swarovski Kristallwelten, Wattens, Innsbruck (680.000 odwiedzających)


Zanim Swarovski stał się cenioną marką, czekała go długa droga. W 1895 roku Daniel Swarovski przeprowadził się do Wattens, gdzie sprowadził właśnie wynalezioną maszynę do cięcia i polerowania kryształów. Obecnie nazwa Swarovski kojarzy się z biżuterią i modą i nikt by nie pomyślał, że jednocześnie stanowi nazwę dla najpopularniejszej atrakcji w Tyrolu, którą jest Swarovski Crystal Worlds. Odwiedzający witani są przez botanicznego olbrzyma, z którego ust wypływa woda.

Innsbruck Swarovski

Znajduje się tam również 14 podziemnych komnat. Poprzez ciekawy wystrój i powiązania ze sztuką, założony w 1995 roku, Swarovski Crystal World pozwala na całkowite zatracenie się w świecie kryształu i zrozumienie jego fenomenu. Niedawno odnowiony został sklep Swarovskiego na starówce w Innsbrucku. Wspominamy o nim, bo również warto poświęcić mu chwilę. To nie tylko okazja do zrobienia zakupów, ale także stanowi przeżycie samo w sobie dzięki choćby imponującej Lustrzanej Ścianie znajdującej się przy wejściu. Bilety: 11 euro - dorośli, dzieci poniżej 15 roku życia - wstęp bezpłatny.


2. Alpejskie Zoo, Innsbruck (248,388 odwiedzających)

Zoo Alpy
Alpejskie Zoo to najwyżej położony w Europie ogród zoologiczny. Można dotrzeć do niego kolejką podziwiając jednocześnie wspaniałe widoki Innsbrucka. W 2011 roku obiekt ten obchodził pięćdziesiątą rocznicę otwarcia. Alpejskie Zoo jest domem dla ok. 2000 zwierząt ze 150 gatunków. Co ważne, można tam zobaczyć szeroki przegląd zwierząt zamieszkujących Alpy, od tych zagrożonych wyginięciem poprzez popularne gatunki. Znajduje się tam również unikalne akwarium alpejskie, w którym są trzymane niemalże wszystkie gatunki ryb z tego regionu, wliczając rzadkie okazy. Wstęp: 9 € dorośli, 4,50 € dzieci, a pociechy poniżej 3. roku zycia – wstęp bezpłatny.

3. Forteca w Kufstein (174,000 odwiedzających)

Kufstein Forteca
Kufstein zostało wybudowane w XIII wieku w czasie, gdy w regionie rządzili Bawarczycy. Miasto po raz pierwszy zostało przyłączone do Tyrolu w 1342 roku, a forteca stała się miejscem walk o władzę przez następne 500 lat. Ostatni raz została przywrócona Tyrolowi w 1814 r. Miejsce jest doskonałym punktem obserwacyjnym, dzięki czemu stało się jedną z największych atrakcji regionu.
Znajdując się w fortecy można poznać historię z pierwszej ręki poprzez legendy i historie związane z tym miejscem. Trzeba również zobaczyć wieżę Kaiserturm, która służyła wcześniej jako więzienie, a także 60-metrową studnię i podziemne przejście wykute w skale. Warto poświęcić trochę czasu lokalnemu muzeum historycznemu. Wstęp: 11 € dorośli, 6,50 € dzieci, dzieci poniżej 5. roku życia – bezpłatnie.

4. Skocznia narciarska Bergisel (140,000 odwiedzających)

Skocznia narciarska w Bergisel
Wznosząca się nad Innsbruckiem skocznia narciarska Bergisel został wybudowana na potrzeby zimowych igrzysk olimpijskich w 1964 i 1976 roku. Ostatnio została przebudowana przez uznanego londyńskiego architekta Zaha Hadida. Skocznia w Bergisel pozwala nam odczuć to samo, co przeżywają zawodnicy na chwilę przed skokiem. Zapierający dech w piersiach widok Innsbrucka może także przerazić, jeśli skupimy się na cmentarzu znajdującym się poniżej skoczni. Gdy już odzyskamy spokój ducha, możemy udać się do restauracji „Cafe im Turm”, z której można oglądać panoramę. Wstęp: 9 euro - dorośli, 4 euro - dzieci, a milusińscy poniżej 6. roku życia - wstęp bezpłatny.

5. Tyrolska Panorama i muzeum Tyrolskiego Pułku Strzelców Cesarskich, Bergisel Innsbruck (136, 223 odwiedzających)

Tyrol Panorama
Otwarte w 1880 roku muzeum Tyrolskiego Pułku Strzelców Cesarskich znajduje się w miejscu słynnej bitwy z 1809 roku, gdzie lokalny bohater Andreas Hofer wraz z Tyrolczykami pokonał Francuzów i Bawarczyków walczących dla Napoleona. Ogromna panorama przedstawiająca walkę o wolność została przeniesiona w 2011 r. do budynku znajdującego się zaraz przy muzeum. Sam obraz stał się centralnym punktem dla osób pragnących poznać kulturalne i historyczne dziedzictwo tego regionu. Z muzeum rozpościera się również wspaniały widok na Innsbruck i łańcuch górski Nordkette. Wstęp: 7 €

6. Kościół dworski Hofkirche, Innsbruck (124,569 odwiedzających)

Innsbruck Hofkirche
Gotycki kosciół wybudowany w 1555 roku miał za zadanie upamiętnić cesarza Maksymiliana I, jednego z najbardziej znanych Habsburgów, który zapoczątkował pochód dynastii ku powszechnej władzy. Od kiedy Innsbruck stał się jego ulubionym miejscem na mapie Austrii, zaczął zyskiwać na znaczeniu dzięki jego protekcji. Ukończenie świątyni zajęło ponad 80 lat, a zrobiony z białego marmuru grobowiec otoczony jest przez 28 pomników z brązu przedstawiających przodków cesarza, jego krewnych i bohaterów. W kościele znajduje się również grobowiec Andreasa Hofera, tyrolskiego bohatera. Hofkirche znajduje się na starówce Innsbrucka, rzut beretem od kolejnej popularnej atrakcji – Złotego Dachu, który został wzniesiony na polecenie cesarza Maksymiliana I, by mógł oglądać wydarzenia mające miejsce w mieście poniżej.


7. Hofburg – Pałac cesarski, Innsbruck (115,997 odwiedzających)

Innsbruck Hofburg
Na liście najważniejszych budowli historycznych w Austrii znajduje się pałac Schönbrunn i Hofburg w Wiedniu. Zaraz po nich jest pałac Hofburg w Innsbrucku. Była to jedna z ulubionych rezydencji Habsburgów, o czym świadczy przebudowa zlecona przez cesarzową Marię Teresę, która objęła zdobienie pokoju przeznaczonego do uroczystości, kaplicy, a także pokoju, w którym wystawiono obrazy jej 16 dzieci. Po ostatnich renowacjach w Hofburgu można zobaczyć pięć wystaw tematycznych dotyczących politycznej i kulturalnej roli pałacu. Wśród dostępnych pomieszczeń są pokoje Marii Teresy utrzymane w stylu XVIII wieku, apartament cesarzowej Elżbiety w stylu XIX w., a także małe Muzeum Mebli, Galeria Rodowa i Galeria Obrazów. Wstęp: dorośli 8 euro, dzieci poniżej 19. roku życia - wstęp bezpłatny.

8. Zamek Ambras, Innsbruck (90,956 odwiedzających)

Zamek Ambras w Innsbrucku
Malowniczo wznoszący się nad Innsbruckiem zamek Ambras pierwotnie (ponad 1000 lat tamu) służył jako forteca rodu Andech. Od 1564 roku, w czasie, gdy rządził tam arcyksiążę Ferdynand II, zamek był stopniowo przekształcany w pałac, który możemy oglądać współcześnie. Specjalnie na jego zamówienie powstała Sala Hiszpańska, jeden z pierwszych przykładów niemieckiego renesansu w kwestii wnętrz. Odwiedzający mają okazję zobaczyć Niski Zamek, w którym znajduje się ekwipunek bojowy, a także kolekcja sztuki. W Wysokim Zamku dostępne są obrazy i rzeźby, oraz łazienka żony Ferdynanda, Filipiny Welser. Jest to jedna z niewielu prywatnych łazienek z XVI w., które przetrwały do dnia dzisiejszego. Wstęp: 10 € - dorośli, osoby poniżej 19 lat - wstęp bezpłatny.

9. Kopalnia srebra, Schwaz (85,881)

Schwaz Kopalnia srebra
W średniowieczu Schwaz było górniczym centrum Europy, przynosząc ponad 85% światowej produkcji srebra. W tamtym czasie pracowało tam ponad 10 tysięcy górników poszukujących srebra i miedzi. Dzięki ich ciężkiej pracy Tyrol szybko stał się jednym z najbogatszych regionów Europy. Turyści mają szansę odkryć górę na nowo, schodząc 800 metrów w dół, aby poznać historię sukcesu tyrolskiej kopalni srebra. Wstęp: 16 € dorośli, 8 € dzieci, poniżej 5. roku życia - wstęp bezpłatny.

10. Wieża miejska, Innsbruck (80,000)

Innsbruck Stadtturm
Wybudowana między 1442 a 1450 rokiem wieża miejska jest jedną z największych atrakcji historycznych w Innsbrucku - zaraz po Złotym Dachu. Prowadzi na nią 148 krętych schodów,a na szczycie czeka na nas platforma, z której rozpościera się widok na całe miasto i otaczające go góry. Wstęp: dorośli 3 euro, a dzieci 1,50 euro.

Autor: Konrad Głąbek

Mapa TyroluTyrol Mapa

Hotele w Tyrolu

Szukasz ciekawego i taniego noclegu w regionie narciarskim Austrii? Poznaj te hotele w Tyrolu - kliknij i zobacz ceny:

Brak komentarzy: