wtorek, 20 grudnia 2022

Jak sprawdzić biuro podróży? [rzetelność, wypłacalność]

Nikt chyba nie zaprzeczy, że nic nie zepsuje wakacji tak jak upadek biura podróży. Niegdyś mieliśmy lawinę bankructw zarówno tych większych, jak i mniejszych biur podróży. Tak nie powinno się dziać. Największe problemy są zwykle w lecie, gdy najwięcej turystów wyjeżdża, a niektórzy będąc już za granią dowiadują się, że ich organizator znika z powierzchni ziemi wraz z pieniędzmi - a co gorsze, nie jest w stanie pokryć ich powrotu do domu.

Rzetelność biura podróży

Niestety rzeczywistość wymaga od nas byśmy ostrożnie stawiali każdy krok i przed wykupieniem wycieczki w biurze podróży sprawdzili jego wiarygodność i rzetelność. Podpowiemy, gdzie szukać takich informacji.

Jak sprawdzić biuro podróży?

Podstawowym źródłem informacji o niezaleganiu w płatnościach jest Krajowy Rejestr Długów i wydawany przez niego Certyfikat Rzetelności - wydawany oczywiście firmom, które nie widnieją w systemie jako dłużnicy. Warto pamiętać przy sprawdzaniu certyfikatu o dacie jego wydania – ważny jest tylko przez 30 dni. Taki oficjalny dokument można wyszukać w sieci na stronie www.rzetelnafirma.pl.

Innym, podobnym sposobem na sprawdzenie wiarygodności biura jest skorzystanie z bazy Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A. Zaznaczamy, że korzystanie z obu tych rejestrów oznacza dokonanie płatności w wysokości kilkunastu złotych.

Przeprowadzić można darmowe „śledztwo” dzięki Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników oraz dzięki certyfikatowi Polskiej Izby Turystyki jednak należy brać pod uwagę to, że te gwarancje nie dają nam faktycznego stanu działalności i stabilności firmy. Tak było w przypadku biura Kopernik, które długo figurowało w tym rejestrze, co sugerowało o braku jego zaległości i pełną wypłacalność, już po jego upadku.

PIT wydaje certyfikaty przy spełnieniu tylko dwóch warunków: działalność gospodarcza musi być prowadzona przez co najmniej rok i musi być pisemnie zarekomendowana przez dwóch członków organizacji. To naprawdę niewiele i bardzo niemiarodajne wytyczne. Certyfikat PIT można sprawdzić na www.pit.org.pl

Niektórzy sugerują się podaną na umowie wysokością sumy gwarancji ubezpieczeniowej, jednak nie koniecznie musi to być zobrazowanie faktycznej sytuacji firmy.

Ponieważ niekiedy trudno znaleźć złoty środek na sprawdzenie rzetelności swojego biura podróży, pozostaje jedynie solidna obserwacja rynku i dobrze przemyślane decyzje. Pytaj, sprawdzaj... i ciesz się spokojnymi wakacjami!

Brak komentarzy: