środa, 2 maja 2012

Pomysł na wakacje: Skandynawia [przewodnik]


Jeśli upał daje Ci się we znaki lub chcesz odpocząć od tłumów na południu Europy, pomyśl o zwiedzeniu Skandynawii. Tam też można poleżeć na plaży, zapewnić sobie i swoim dzieciakom rozrywkę oraz uprawiać sporty i aktywną turystykę. Sprawdźmy, jakie atrakcje turystyczne są w Skandynawii.

Gdzie leży Skandynawia?

Na dobry początek zobaczmy, gdzie jest położona Skandynawia - na północ od Polski, choć w sumie Dania to bardziej na zachód, a do wyspy Bornholm jest blisko z polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego. Oto mapa Skandynawii:

Skandynawia

Pogoda w Skandynawii


Bliżej Polski, na przykład w Kopenhadze, mamy klimat morski - czyli lato jest chłodne (nieco powyżej 20 stopni), a zima jest łagodna (w okolicach zera). Im dalej na północ, tym chłodniej.

Jak dotrzeć do Skandynawii?


Skandynawia leży niecałe 200 kilometrów od polskiej granicy, jeśli przepłyniemy do niej promem przez Bałtyk. Do krajów północnych kursują m.in.

  • ze Świnoujścia do Ystad: prom Skania (odpłynięcie z Polski wieczorem) i prom Polonia (przepłyniemy Bałtyk za dnia) pod marką Unity Line oraz prom Wawel (Polferries).
  • ze Świnoujścia do Trelleborga: promy Gryf, Galileusz i Wolin (Unity Line)
  • Świnoujście - Kopenhaga (Polferries przez Ystad, z którego do stolicy Danii dotrzemy podstawionym busem)
  • Gdańsk - Nynäshamn (Polferries - promy M/F Scandinavia i M/V Baltivia)

Autobusem dojedziemy np. do Danii w 11-12 godzin (przez Niemcy).
Dla posiadających samochód też podróż do Skandynawii powinna być wygodna.
Mieszkańcom południa Polski warto polecić dolot do Świnoujścia tanimi krajowymi liniami lotniczymi - Eurolot lub OLT Express i przejście na prom.

Skandynawia dla dzieci


Warto zobaczyć propozycje dla najmłodszych, takie jak parki rozrywki. Najsłynniejsze to:

  • Park Rozrywki Bakken (Dyrehavsbakken) pod Kopenhagą - najstarszy lunapark Europy, a w nim: rollercoastery, karuzele, cyrk, kolejka wodna, kino 5D, teatr pantomimiczny, żywe zwierzęta i inne atrakcje
  • Ogród Tivoli w Kopenhadze
  • Legoland w Billund (bezpośrednie loty Ryanair, np. z Krakowa)
  • Joboland na Bornholmie

Wakacje w Skandynawii


Skandynawia jest dobra nie tylko na city break, ale też na wakacje. Skandynawia słynie ze wspaniałego designu, zatem na każdym kroku potykać się będziemy o przykuwające oko budynki. Ale mamy tu też dobre, piaszczyste plaże i malownicze klify. Miłośnicy sztuki i kultury również znajdą dla siebie ciekawe muzeum i galerię. Sprawdźcie, co robić w wakacje w Skandynawii.

Kopenhaga


Do lotniska pod duńską Kopenhagą w Billund dolecimy już od 48 złotych tanimi liniami lotniczymi Ryanair z Krakowa. Od razu możemy wejść do Legolandu, potem przejechać do centrum Kopenhagi i skorzystać z wycieczki rowerowej na jednym z City Bikes (rowery za darmo). Punkty żelazne zwiedzania Kopenhagi to Mała Syrenka (Den lille Havfrue), port Nyhavn oraz podziwianie statków. Są liczne pałace, muzea, zamki oraz kościoły.

Wakacje Kopenhaga
Kolorowe kamienice w Kopenhadze

Sztokholm


Największe miasto i zarazem stolica Szwecji to Sztokholm. Wśród atrakcji turystycznych znajdziemy Pałac Królewski (Kungliga Slottet), kościoły i katedrę, Dom Rycerstwa i Szlachty Riddarhuset, ratusz Stadshuset, Muzeum Okrętu "Vasa" Vasamuséet, skansen oraz liczne pamiątki z Polski w Livrustkammaren i w Muzeum Armii. Do Sztokholmu dopłyniemy promem Polferries z Gdańska do Nynäshamn lub dolecimy samolotem, np. z Krakowa do Skavsta.

Wakacje Sztokholm
Sztokholm

Oslo


Do stolicy Norwegii dotrzemy głównie drogą lotniczą, na przykład Ryanair z Krakowa do Rygge. W Oslo warto zobaczyć między innymi pałac królewski, zamek i fortecę Akershus, Muzeum Statku Polarnego Fram i inne muzea oraz Galerię Narodową, jak również Centrum Pokojowe Nobla. Tramwajem wodnym możemy dotrzeć do wysp na Oslofjordzie. W pobliżu centrum Oslo są tereny rekreacyjne, a plaże znajdziemy na półwyspie Bygdoy.

Wakacje Oslo
Opera w Oslo


Helsinki


Dotarcie do stolicy Finlandii może na razie sprawiać większy kłopot, bowiem lata tam mniej tanich linii lotniczych. W aglomeracji Helsinek leży lotnisko Helsinki-Vantaa, ale dotrzemy tam tylko z Finnair, LOT, Lufthansa, Air Berlin oraz Flybe. Jeśli tam dotrzecie, do zwiedzania polecamy budynki administracji publicznej, muzea, Plac Senacki (Senaatintori) oraz miejsca kultu religijnego.

Wakacje Helsinki
Katedra w Helsinkach

Bornholm


Leżąca pośrodku Bałtyku wyspa duńska. Przyciąga ciekawymi atrakcjami nad wybrzeżem oraz ścieżkami rowerowymi o łącznej długości ponad 230 kilometrów (wszystkie doskonale oznakowane). Na Bornholmie można pograć w golfa, zajrzeć do zatoczek, opalić się na piaszczystych plażach oraz uprawiać windsurfing lub wspinaczkę skałkową na klifach.

Wakacje Bornholm
Wycieczki rowerowe to dobry sposób na zwiedzanie Bornholmu

a jeśli nie na wakacje, to może...

Ystad na weekend


Ystad to niewielkie szwedzkie miasteczko, do którego dopływają statki z Polski (Świnoujścia). Choć nie jest szczególnie atrakcyjne turystycznie, może zaciekawić. Zasmakujemy tu piwa w lokalnym browarze, smakołyków z morza oraz podziwiać będziemy zabudowę szachulcową. Niedaleko stąd do Kopenhagi poprzez most nad Sundem (Oresundsbron) nad cieśniną Sund, który stolicę Danii łączy z Malmö w Szwecji.


Przewodnik Skandynawia

Przewodnik po Skandynawii


Skandynawia.
Norwegia, Szwecja, Dania, Finlandia


Peter Zralek, Maciej Zborowski
Wydawnictwo Bezdroża
Data wydania: 2011/04
Liczba stron: 252

Zobacz i zamów przez internet >>

Czy ten pomysł na wakacje Ci odpowiada? Skandynawia to region dla Ciebie? Napisz!
Jeśli zwiedziłaś lub zwiedziłeś północ Europy, pochwal się wspomnieniami.


Brak komentarzy: