tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> przewodniki turystyczne >> konkursy turystyczne

piątek, 25 maja 2012

Przewodnik: Szkocja [Hachette]


Szkocja jest jedną z części Wielkiej Brytanii. Leży na północy kraju, jej stolicą jest Edynburg, a największym miastem Glasgow. Szkoci, obok angielskiego, posługują się też językiem szkockim i gaelickim. Wyżynne i górskie ukształtowanie terenu, jak również umiarkowanie ciepły morski klimat stanowią dobre wyjście dla miłośników pieszych wędrówek. A jest co zwiedzać!

Edynburg

Edynburg słynie z pewnością ze swych uniwersytetów (są cztery: University of Edinburgh, Heriot-Watt University, Edinburgh Napier University i Queen Margaret University) i corocznych sierpniowych festiwali, m.in. Edinburgh International Festival. Miasto jest podzielone na dwie części ogrodami Princess Street Gardens, gdzie zimą odbywają się turnieje łyżwiarskie. Jedną z nich jest Old Town, najstarsze, sięgające jeszcze średniowiecza, serce Edynburga. Tu znajdują się Pałac Holyrood (rezydencja monarchów brytyjskich) i Edinburgh Castle (jedna z największych i najstarszych fortec w kraju).

Ciekawostką jest także zachowanie się tzw. Kamienia ze Scone, kamienia koronacyjnego królów szkocji, który był uznawany za wyrocznię i miał wskazywać kolejnego władcę. New Town, czyli druga dzielnica (Nowe Miasto), pochodzi z XVIII wieku. W centrum znajduje się wiele ekskluzywnych restauracji, sklepów i hoteli.

Będąc w stolicy Szkocji, warto odwiedzić Szkocką Galerię Narodową (dzieła m. in. Tycjana i Rafaela), Królewski Ogród Botaniczny (cieplarnie z niecodzienną roślinnością), jak również piękny kościół Świętego Idziego (St. Gilles). Oprócz tego na pewno Szkockie Muzeum Królewskie, którego największą atrakcją są eksponaty pozostałe po osadnikach rzymskich i wikingach, a także spacer Królewską Milą, Royal Mile – ulicą prowadzącą od Zamku przez Opactwo po Pałac Holyrood. Wdzięk miasta dopełniają piękne zabytkowe kamienice.

Glasgow

Glasgow jest największym miastem Szkocji, którego nazwa pochodzi prawdopodobnie od celtyckiego Glac-cu, co oznacza „ukochane zielone miejsce”. Głównymi atrakcjami turystycznymi są muzea, galerie sztuki i cuda architektoniczne, np. renesansowy budynek City Chambers (Miejskiej Izby Handlowej) czy Glasgow School of Art. Ciekawą rzeczą jest Muzeum Transportu. Możemy tam zobaczyć różne rodzaje pojazdów, poczynając od wózków dziecięcych, a kończąc na okrętach. Innym muzeum wartym odwiedzenia okazać się może Muzeum i Galeria Sztuki Kelvingrove – najstarszym muzeum Szkocji. W Glasgow również możemy cieszyć oko nietypowymi, uroczymi kamienicami, tworzącymi klimat miasta.

Szkocja - poza miastami

Rejonem obejmującym góry Kaledońskie i Grampiany jest Highlands. Jest tu dużo krystalicznie czystych jezior. Klimat tego miejsca dobrze oddaje film „Braveheart” z Melem Gibsonem. Highlands to kraina niczym ze starożytnych bajek; gdzieniegdzie można dojrzeć ruiny zamków i pooddychać świeżym, nieskażonym powietrzem i powędrować przed siebie.

Jeszcze jedną rzeczą która bez dwóch zdań kojarzy się ze Szkocją, jest jezioro Loch Ness i tamtejszy legendarny potwór, pieszczotliwie zwany przez miejscowych Nessie, o którym z pewnością każdy choć raz w życiu słyszał.

Jeśli nie masz pomysłu na wakacje, Szkocja będzie dobrym wyborem - dla tych, którzy cenią nie tylko plażę, upał i codzienne słońce. Dziś przedstawiamy Przewodnik Szkocja. Przewodniki Wiedzy i Życia wydawnictwa Hachette, który podpowie, gdzie się zatrzymać, gdzie zjeść i gdzie wypoczywać, który zawiera słowniczek języka gaelickiego i mapę drogową Szkocji.


Przewodnik Szkocja

Przewodniki Wiedzy i Życia

Wydawca: Hachette
Data wydania: 2008
240 stron

Zobacz i zamów przez Internet >>


Brak komentarzy: